Türkiye kıyılarında balık miktarı azaldı
Kuşadası'nda balık sezonun açılırken, tekne sahipleri denizlerde balıkların azalması sonucu sıkıntı yaşadıklarını ifade etti.
Yaşar Reis II teknesinin kaptanı Fatih Kopuz, Türkiye kıyılarında ve ulusal sularda balık çeşidinin ve miktarının azaldığını belirtti. Oruç Reis Kaptanı İbrahim Aksoy da Türkiye'de balıkçılık yapmanın zor olduğunu anlatarak, ''Yıllardır yanlış avlanma ve denizlerimizdeki kirlilik sebebiyle balık çeşidimiz ve avlanma sahamız sürekli daralıyor. Bu işten evine ekmek götüren nufüs sayısı 100 binin üstünde. Gırgır tekneleri kıyılara kadar inmek zorunda kalıyor. Tabi bu kez de yumurtlama dönemindeki balıkları da resmen katlediyoruz. 3 tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde en pahalı balık bizim soframıza geliyor'' dedi.

Balıkçılığımız.
Prof.Dr. Aydın ŞALCI

Bu gidişle denizlerimizde ne balık ve nede balıkçı kalmayacak. Türkiye Sularında Balıkçılığın Düzenlenmesi ile ilgili çok acil tedbirlerin biran önce hayata geçirilmesi gerekiyor. 20 metre boyun üzerindeki tüm balıkçı tekneleri yasaklanmalıdır. Okyanuslarda bile bizdeki gibi büyük tekneler yok. Denizi talan ediyorlar. Nerede gırgır, nerede trol yapılır, kurallara uyulmuyor. Çok sert tedbirlerin derhal alınması gerekiyor. Denizlerimiz sadece balıkçıların değil, tüm Türk halkınındır. Balıkçılık konusunda tüm tarafların biraraya geleceği "Balıkçılık Şurası" toplanmalıdır. Bu şurada sadece bilimsel konular tartışılmalı ve anonim menfaatler gözetilerek, kimsenin gözünün yaşına bakılmamalıdır. Ekmek parası diye diye denizlerimizi kuruttular. Saygılarımla.
Bu kadar basitmi yasaklansın diyorlar....