Sayfa 1/2 12 SonSon
12 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: turmepa lufer avlayacak

 1. #1
  Dostlar
  Üyelik tarihi
  May 2011
  Mesajlar
  2
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart turmepa lufer avlayacak


 2. #2
  Dostlar
  Üyelik tarihi
  May 2011
  Mesajlar
  2
  Tecrübe Puanı
  0

 3. #3
  TUNCAY ŞEKER

  Standart

  arkadaşlar bu projeyi destekleyin,bu proje balığın av ve yumurta boyunu ortaya koyacaktır.toplantılarda ve birebir konuşmalarımızda hocaların söylediği,balık boyu 20 ila 30 cm arasında çıkacağıdır.bu proje puravako edilmek isteniyor.

 4. #4
  __Baba Yalçın__ Baba Yalçın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2011
  Mesajlar
  912
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart

  Aşırı avlanmamı, deniz kirliliğimi!!?? İşte anahtar 2 kelime devamlı yazdığımız ilk 10 madde yapılsın bakalım sonuç ne olur görelim. Burdan hiç bir cacık çıkmaz. Bu cacığı esnaf 50 senedir içti hıyarı yumuşadı, ayranı ekşidi,,

  1) Lezzetli,,
  2) Lezzetli olduğu için iyi para yapıyor,,
  3) Ayağının dibine geliyor, Okyanus filoları ile gölde Biyolojik Koridorda kazıyor, Sarıyer Videoda gördünüz adam duvara toslayacak,,

  Yahu bunun için araştırma yapacaksın ha, Şöyle bir fikir jimnastiği yapalım.

  Hamsi; burayı bitirdin, Gürcistan'ı kazımağa gidersin,,
  Kalkan; burayı bitirdin, diğer Karadeniz ülkelerini Kazımağa gidersin,, Kalkanı ne zaman tutuyorsun havyar atmaya gelince,,Havyar zamanı Soykırım,,
  Kalkan Havyar fotosunu gördünüz, onuda bırak tezgahlardaki kalkanlara dikkatli bak önüm arkam sobe alayı havyarlı,,Kalkan soykırımı,,
  Arkasındanda Tuna kirli dersin,,Çünkü diğer Karadeniz ülkeleri Karadeniz'de değil Onlarınki, Pasifik, Atlantik, Hint Okyanusu,,,Bir gecede yer değiştirmiş haberimiz olmamış,,

  Orkinos senede 10 kg. alan hızı saatte 70 km. hıza ulaşan Orkinosu Karadeniz'de, Marmara'da soykırım yaptılar. Fotoları gördünüz. Ege'de, Akdeniz'de bitirdiler, Libya'ya giderler,,Orkinosu ne zaman tutuyorlar havyar atmaya gelince, havyar zamanı,,Havyar fotosunu gördünüz,,
  Bu arada akya , sarıkuyruğun ırzına geçmek serbest,,Yazıklar olsun o ne yapmaya geliyor havyara kazıyın,,havyar zamanı soykırım olsunki bir şeye benzesin,,
  Ege, Akdeniz, Okyanuslar cam gibi, eee "Deniz Bitti" diyor. Bize ne!!??
  Anlayan anladı. Çipi balıklara değil bazılarına takıp salıvermişler.
  Videoları deniz bitti belgeselini seyrettiniz,,
  Birak denizi Dünyanın 4/3 ü su, Okyanusları bitirdiler,,

  Marmara'da Boğazda trolü niye çekiyorsun, çinakop için, üst birlik raporu ne dedi,
  2009'da gözlemlere göre 200.000 kasa çinakop buhar oldu. Kasalarda 320 adet, saysak 64 milyon lüfer buhar oldu. Çekenler ihya oldu. Esnafım mutlu oldu.
  Cinsel olgunluğu göremeden soykırıma uğradı.

  Lüfer türünde azalmaymış; Sadece o mu, neyin kökünü kazımadılar,,
  Uskumru, Kolyoza ne yaptılar 1965'ten beri ırzına geçtiler lambayla, yıl 2011 akıllandılarmı nah akıllanırlar,,Bunları müebbet de kesmez. İdamı denizin kendisi verecek hiç kimse merak etmesin ama kurunun yanında yaş muameleside olacak elbet, gelecek nesil zaten potanın içinde.

  Araştırmadan ne çıkacak söyleyim. Deniz kirli v.s ama onlar kazımaya devam etsin. Bu işe yönlendirenler kimler,,dalga geçiyorlar. Esnafın halkın zekasıyla alay ediyorlar.
  Yahu yerli yabancı bilim adamları ne dedi. Zooplankton (etçil) rahmetlide, Fitoplanktonların (bitkisel) aşırı çoğalmasından kay kay lez oluşuyor yahu planktonları yiyecek balık dahi bırakmamışsınız. Boğazı rahat bırakın balık rahat geçsin çoğalsınki planktonları yesin, (sadece o kadarmı yoksa bize o kadarımı çıtlatıldı) Sonra ne oldu, Boğazın yukarı kısmını açtılar. Bunlardan niye bahsetmezler..,,AB filosu NAMİBİA'da aynısını orda yapmış. Buraya da yazdık.
  Deniz bitti belgeseli sonu neyle bağlıyor. Plankton yiyicilerin yok edilmesi küresel ısınmayla direk ilişkili. Anlayanlar anlamamakta ısrar edenlere tercüme etsin.

  Dalyanlar; Balık yumurtaya giderken, alayı cumborlop kör çukur labirente bu konudada tık yok. Amigo değilimki yuh çekeyim,,


  Deniz 1960'a göre %50 kirli çıktı mesela dedik. Filo, şimdiki konumundan değil, 1960'daki konumundan %50 eksiğine filoda kapasite küçültme (geri çekmeyi) yapacakmı.

  Dünya, ay gibi, bir kendi etraflarında, birde birbirlerinin etrafında dönüyor bunlar,
  Alayı "Tatlı Su Kurnazı" bunların üzüm üzüm iki gözüm. Birbirlerine baka baka.

  Bunlar gariban esnafıda 50 yıldır kendilerine benzettiler. Dön baba dön, Semazen oldu hepsi Semazen.


  Tonla çoğaltırımda, antrak kahvaltı zamanı.
  Not: Dün gece 2.5-3 saat yazdım tak silindi, köy tv. Ramazan başkan elimden ucuz kurtuldu.,,Şahıslar değil fikirler. Ezber bozulacak böyle gelmiş böyle gitmez, gitmeyecek. Fırsat bulursam giricem. Saygılar.
  Baba Yalçın

 5. #5
  Meraklı
  Üyelik tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  26
  Tecrübe Puanı
  11

  Standart


  Doğru söze ne denir
  yine aldatmaca
  Lüferi markalıcaklarda ne sonuç elde etcekler
  Söyleyeyim sadece boy ağırlık artışı hepsi bu( o da balıklar geri dönerse)
  zaten göç yolu bilinmiyor mu
  üreme bu şekilde araştırılmaz
  Hepsi zaman kaybı
  Balıkların neden bittiğini herkes biliyor
  biliyorda, işlerine gelmiyor
  bu konu ilgili kısa ve öz olduğunu düşündüğüm lüferin durumu ile ilgili açıklamayı başka bir başlıkta anlatmaya çalışmıştım bence herkes okumalı !!
  link aşşağıda

  http://www.balikcilar.net/showthread.php?t=18966&page=2

 6. #6
  TUNCAY ŞEKER

  Standart

  Elbette aşırı avcılığın olduğu kadar deniz kirliliğininde etkisi var,amaç burada doğruyu bulmak doğruyu uygulamak.aldatmaca neden aldatmaca,nasıl aldatmaca merak ettim bu aldatmaca konusunda bizleri aydınlatırsan bizde fikir sahibi oluruz.
  Kimse etliye sütlüye karışmaz ama herkez eleştirir,şikayet eder neden?asıl olan butür çalışmaları desteklemektir ki,diğer balıklarda araştırılsın,kimin cebinden 5kş para çıkıyor?hiç kimsenin ozaman bu gibi projelere destek vermek gerekmezmi?buradan yazarak ahkam kesmek güzel eleştirmek,yıkmak kolay ama iş tatbike geldimi meydanda kimse yok.bırakın eleştirmeyi şikayet etmeyide destek verin destek.

 7. #7
  TUNCAY ŞEKER

  Standart

  Bu çalışmanın sonucunu size söyleyeyim büyük olasılıkla lüferin avlama boyu20 ila 30 cm arası çıkacak.balıkların üreme boyları ve nerelerde yumurtladıkları vs.gibi sonuçlar çıkacak.

 8. #8
  Balıkçı etki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Yaş
  36
  Mesajlar
  112
  Tecrübe Puanı
  32

  Standart

  markalanan balıklar canakkaleden cıkacagını sanmıyom 3 aylıkbi markalama dönemi olmuş olur bence

 9. #9
  TUNCAY ŞEKER

  Standart

  teşke sence fikrini daha önce söyleseydinde bukadar masraf yapılmasaydı.

 10. #10
  dökülük

  Standart

  Sevgili kardeşim.
  Dikkat edersen bu konu üzerinde 1 kez yazdım, bir daha da yazmadım.
  Bunun sebeplerinden biri senin bu araştırmaya önem vermen diğeri ise Proje etrafında ismi geçen insanlardı.
  Muhtemelen son kez yazacağım ve umarım ne dediğimi anlarsın.
  Bu proje FSD'nin Lüfer kampanyası ve konunun medyada popülerleşmesi üzerine gündeme geldi. Gırgır avcısı camiada gelmesi muhtemel olan Lüfer boy yasağının ertelenmesi için bir umut yaratıldı. Uzun süreçli bir Lüfer araştırması yapılacaktı ve bu araştırma sonuçlanana kadar KKGM'nin konu ile ilgili kararı ertelenecekti. Bu nedenle biz bu araştırma ile ilgili toplantıya gelmedik. Bunun üzerine Levent ARTÜZ siz madem gelmiyorsunuz ozaman ben gelip anlatayım dedi ve kendisi ile buluştuk. Bu toplantıda bunun bir bilimsel araştırmamı yoksa bir mühendislik çalışmasımı olduğunu konuştuk. Ben kendisine kendisine neden araştırmaya destek vermediğimizi anlattım. Levent ARTÜZ bizim balıkçılık mücadelemizin kendisini ilgilendirmediğini buna rağmende projeye destek olmamızı istedi.
  Ben kendisine Lüfer'in cinsel olgunluk yaşı hakkında bir fikri olup olmadığını sordum. Kendiside Turgan'a dayanarak 1 yaşından sonraki 1 yaz olduğunu söyledi. Bunun yaklaşık 20 santime denk geldiğini ve söyledim ve neden bu konuda bir bilgi olmadığına dair bir iddiada bulunduklarını sordum. Bu soruya mantıklı makul bir cevap vermedi, sadece dışarıdan birilerinin bu işlerle ilginenmesinin yarattığı bir rahatsızlığın ip uçlarını verdi.
  Bu konuşmalar üzerine ben kendisine, Lüfer kampanyasını bir bayrak gibi gördüğümüzü, bu kampanya sayesinde kamuoyu yaratıldığını, bu kampanyanın rüzgarı ile yelkenlerimizi doldurarak sürdürülebilir bir balıkçılık için dahada büyük adımlar atabileceğimizi anlattım.
  Araştırma projesini desteklemek için tek koşulum olduğunu söyledim. Bu koşul, acilen Lüfer avlanma boyuun değiştirilmasi konusunda bir çağrı yapmaları idi.
  Sayın ARTÜZ böyle bir şey yapmayacağını söyleyince, araştırmayı desteklemiyeceğimizi ve kampanyamıza karşı kullanılması durumunda da muhalefet edeceğimizi söyledim.
  Bu güne kadarda seninde bildiğin gibi olumlu olumsuz bir şey yazmadık.
  Daha fazlasını konuşmanında galiba anlamı yok.

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Lüfer Avcılığında Kullanılan Olta Takımları
  By Burhan Reis in forum Takımlar
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 27.03.11, 17:11
 2. Cevap: 7
  Son Mesaj: 22.03.11, 08:48
 3. lüfere Başbakanlık koruması
  By dkoryurek in forum SORUNLARIMIZ
  Cevap: 71
  Son Mesaj: 01.01.11, 09:31
 4. 300 gr ağırlığında 35 cm boyunda 'Lüfer' aranıyor!
  By kenane in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 05.08.10, 00:56
 5. Baliklar: Lüfer
  By cumhur gezen in forum Deniz Balıkları
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 05.08.09, 14:48

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM