Deniz Temiz Derneği Turmepa Karadeniz'i Kurtaracak
Deniz Temiz Derneği TURMEPA tarafından Fethiye'den sonra Samsun'da kurulan Kıyı ve Deniz İnceleme Merkezi törenle açıldı.30 Haziran 2010 18:41
Deniz Temiz Derneği TURMEPA tarafından Fethiye'den sonra Samsun'da kurulan Kıyı ve Deniz İnceleme Merkezi törenle açıldı.
Samsun Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla hayata geçirilen Kıyı ve Deniz İnceleme Merkezi'nin deniz kirliliğini bilimsel olarak ölçecek olan laboratuvarını 19 Mayıs Üniversitesi kurarken, merkezde TURMEPA tarafından çevre odaklı eğitimler, seminerler düzenlenecek.
Karadeniz'in yeniden nefes alabilmesi için Samsun'da önemli projelere imza atan TURMEPA, ikinci Kıyı ve Deniz İnceleme Merkezi'ni açtı. 17 ülkede yaşayan 160 milyon insanın katkısıyla ölüme mahkum edilen Karadeniz'in bu haliyle Marmara ve Ege için ciddi bir kirlilik kaynağı olduğunu, balıkların yok olduğunu ve Karadeniz'in öldüğünü söyleyen INTERMEPA'nın 2 yıllığına dönem başkanlığını da üstlenen Demiz Temiz Derneği TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan Yaramancı, "Biz geçmiş dönemde daha çok ülkemizin turistik yörelerinde deniz koruma faaliyetlerine öncelik vermiştik. Ancak bir müddet önce yaptığımız değerlendirmede geldik gördük ki, en ziyade kirlilik tehdidi altında olan denizimiz maalesef artık Karadeniz. Karadeniz ile ilgili sorunları ülke gündeminde öncelikli bir sıraya taşımak üzere birde Akdeniz'de kurduğumuz gözlem ve eğitim merkezini ikincisini Karadeniz'de kurmaya karar verdik ve Samsun'u seçtik. Samsun sadece Türkiye için değil, Karadeniz havzası için örnek alınabilecek bir çevre bilincini geliştirmiş" dedi.
Deniz Temiz Derneği'nin tecrübesiyle Samsun'da çok daha önemli çalışmalar yapacaklarını söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Önümüzdeki zaman içerisinde bu merkezin kurulmasıyla başlayan süreçte Samsun çevre projelerinde çok daha fazla gelişmeler kaydedecek ve daha başarılı sonuçlara gidecek. Deniz Temiz Derneği'nin tecrübelerinden istifade edeceğimizi umuyorum. Biz geçtiğimiz 10 yıl içerisinde bu kentte denizimizi kirletmemek adına çok enerji ve kaynak harcadık. Bunları çok bilinçli ve çok iyi eğitsel altyapı ile yapmadık ama derneğimizin buradaki faaliyetleriyle uluslar arası düzeyde bir denizin nasıl temiz tutulması yönündeki tavsiyelerle çok daha güzel şeyler yapacağız" diye konuştu.
Karadan kaynaklanan kirliliklerin önlenmesi için özellikle yerel yönetimlere çok iş düştüğünü ifade eden Vali Hüseyin Aksoy, "Denizlerimizin kirliliğinin çeşitli nedenleri var. Karadan kaynaklanan kirlilikler var, denizden kaynaklanan kirlilikler var. Bunların ortadan kaldırılması ve hiç kirlenmemesi adına yürütülmesi gereken önemli çalışmalar var. Özellikle karadan kaynaklanan kirliliklerde yerel yönetimlerimize çok önemli görevler düşüyor. Özsellikle katı atık düzenli depolama atıkları ve bu noktada yapılacak çalışmalar oldukça önemli. Samsun'da Büyükşehir Belediyesi bu konuda önemli çalışmalar yaptı ve Samsun Büyükşehir sınırları içerisinde bununla ilgili herhangi bir sorun yok" diye konutu.
Deniz Temiz Derneği TURMEPA ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın birlikte yürüttüğü çevre eğitiminin Karadeniz Bölgesi ayağında Samsunlu ilköğretim okulu öğrencileri gezi tekneleri ile Karadeniz'de gezdirilirken, Tezcan Yaramancı katkılarından dolayı Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Karadeniz Sahil Güvenlik Bölge Komutan Vekili Albay Ahmet Türkmen'e plaket verirken, Türkiye'de ikinci olan Kıyı ve Deniz İnceleme Merkezi'nin açılış kurdelesini minik izciler kesti.
KENDİ ÇEKTİĞİM BAZI FOTOLAR
BİZDEN TAM DESTEK KARADENİZ ÖLMESİN !
Eklenti 5334Eklenti 5335Eklenti 5336Eklenti 5337