Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  21092.jpg
Görüntüleme: 2
Büyüklüğü:  55.9 KB (Kilobyte)
ID:	11076
Ereğli açıklarında batan geminin üçüncü kaptanı dehşet anını şöyle anlattı: Gemi su almaya başladığında mürettebatın büyük bölümü kamaralarında uyuyordu. Can yeleklerini giyme fırsatları olmadı.

Rusya’dan İzmir Aliağa’ya hurda demir taşıyan ve Zonguldak’ın Ereğli ilçesi açıklarında fırtına nedeniyle su alarak batan Kamboçya bandıralı kuru yük gemisinin kayıp personelini aramaya devam ediliyor. Önceki akşam batan geminin 2 ve 3’üncü kaptanları ile aşçısı, akşam yapılan çalışmalarda sağ kurtarılılırken, 8 mürettebatın ise kayıp olduğu belirlenmişti. Sağ kurtulan 3’üncü kaptan Pavlo Selıvanov, çoğunluğu kamaralarda uyumakta olan mürettebatın can yeleklerini giymeye bile fırsat bulamadığını, geminin 2-3 dakika içinde battığını söyledi.
11 mürettebatı vardı
10’u Ukrayna, 1’i Gürcistan uyruklu 11 mürettebatı bulunan 114 metre boyunda, 13 metre genişliğindeki “Vera” adlı gemi, Rusya’nın Rostov On Don Limanı’ndan yüklediği hurda demiri İzmir Aliağa Limanı’na götürürken, önceki akşam 19.20 sıralarında Ereğli açıklarında fırtınaya yakalandı. Ereğli Limanı’na yaklaşarak 1 mil açıkta demir atmak isteyen gemi, ön tarafından su alarak battı.
Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, batmadan kısa süre önce “Acil imdat çağrısı” yapan geminin bulunduğu bölgede arama çalışması başlattı. Yapılan ilk aramalarda, 2’nci kaptan 42 yaşındaki Eduard Pavlenko ile 3’üncü kaptan 24 yaşındaki Pavlo Selıvanov, batan gemi yakınında deniz yüzeyinde bulundu. Gemide aşçı olarak çalışan 36 yaşındaki Larysa Lukach da geminin batmasından yaklaşık 2 saat sonra yine deniz yüzeyinde yarı baygın halde Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince bulundu.
Askeri helikopterle arama
Kurtarılan 3 kişi, Ereğli Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alınırken, kayıp 8 mürettebatı arama çalışmaları gece boyunca sürdü. Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’na ait romörkörlerin desteği ile yaptıkları aramaları, yanında 2 mürettebatın daha olduğunu söyleyen Larysa Lukach’ı buldukları bölgede yoğunlaştırdı. Ancak, yapılan aramalarda sonuç alınamadı. Akşam 22.30 sıralarında Eskişehir’den bölgeye sevk edilen askeri bir helikopter de arama çalışmalarına katıldı.
Özel ekip geldi
Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’na ait romörkörlerin yaptığı arama çalışmalarına, sabah saatlerinde Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden gelen tam donanımlı bir ekip de katıldı. Geminin battığı 1 mil açıkta ve çevresinde taramalar sürerken, karadan da kıyı şeridinde arama çalışması yapılıyor. Zaman zaman tipi halinde yağan kar ve deniz kirliliğinin görüş uzaklığını düşürdüğü, aramaların da bu nedenle güçlükle yürütüldüğü belirtildi.
‘2-3 dakika sürdü’
Hastanenin beyin cerrahi bölümünde tedavileri süren mürettebattan 3’üncü kaptan Pavlo Selıvanov, gazetecilere olay anını anlattı. Selıvanov, fırtınaya yakalanınca kaptanın limana yaklaştığını ancak, su almaya başlayınca açıkta demirlemek istediğini söyledi. Selıvanov, şöyle dedi:
“Gemi su alınca acil durum sinyali verdi kaptan. Zinciri boşaltmaya başladığı sırada gemi batmaya başladı. Bu sırada mürettebatın büyük bölümü kamaralarında uyuyordu. Kaptan, ‘Can yeleklerinizi giyin’ diye uyardı.
Ben can yeleğimi giydim. Diğerlerinin can yeleklerini giyme fırsatı olmadı sanırım, yetişemediler. Zaten kamaralar su içinde kaldı ve gemi 2-3 dakika içinde battı.”

Geminin aşçısı Larysa Lukach yaşadığı korkunç olayın etkisi altındaydı.
KAYIP PERSONELİN İSİMLERİ ŞÖYLE:
Gemi kaptanı Igor Kulısh (48), Oleksandr Zelınskyı (58), Pavlo Zelınskyy (26), Igor Khaıetskyı (22), Murman Darsadze (56), Oleksandr Ilıasov (41), Mykııaylo Kaplunenko (40), Borys Borysov (44).
3’üncü kaptan Pavlo Selıvano, hastanede olay anını anlattı.
Önceki akşam yaklaşık 1 saat havadan arama yapan askeri helikopter Karadeniz Bölge Komutanlığı sahasında hazır bekletiliyor. Helikopterin, denizde tarama yapan ekiplerin talebine göre havalanarak çalışmalara katılacağı belirtildi.

Milliyet