2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Umutlarımız suya düşmesin

 1. #1
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  60
  Mesajlar
  5.698
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart Umutlarımız suya düşmesin

  Umutlarımız suya düşmesin

  Haber - 13 Ağustos, 2012
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na, yayınlayacakları yeni su ürünleri sirkülerinin denizlerimizin ve balıkçılığın sürdürülebilirliği adına umutlarımıza karşılık vermesinin zamanı geldiğini hatırlatıyoruz.

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 2012-2016 dönemine ait su ürünleri sirkülerini yayınlamasına ve ardından da 1 Eylül av sezonunun başlamasına az bir zaman kala, bu tebliğin, hem kamuoyunun hem de özellikle kıyı balıkçılarının sürdürülebilirlik adına taleplerine artık cevap vermesi gerektiğinin altını çizdik. Yeni sirkülerde koruma alanı olarak öngörülen İstanbul adalarının önünde, üstünde 'Umutlarımız suya düşmesin' yazan sembolik bir 'kağıttan kayık' maketini yüzdüren eylemcilerimiz, bakana taleplerimizin kağıtta kalmaması gerektiği mesajını verdiler.  İki yıldır sürdürülen kampanyalarla, sürdürülebilir balıkçılığın temel yönetim şekli olması için bazı kilit konular üzerinde duruluyor. Bunların arasında, yavru balıkların avlanmaması için balık av boylarının değiştirilmesi, yasadışı avcılığın önlenmesi, deniz rezervleri (koruma alanları) oluşturulması, endüstriyel avcılığın kısıtlanması, filonun küçültülmesi gibi konular sürekli tartışıldı.

  Bugünde dek denizlerimizin geleceği için 'seninki kaç santim' kampanyasına 750.000 kişi imza attı, binlerce faks gönderildi, yüzlerce telefon edildi, onbinlerce kalem yollandı, şimdi de son sirküler taleplerimiz için bakana dilekçeler gönderdik; senin dilekçen de bunların arasında olabilir!

  Yeni kararlar yolda
  Haziran ayında Bakanlıkta yapılan danışma kurulu toplantısında sivil toplum ve kıyı balıkçıları tarafından getirilen bazı önerilerin yeni sirkülere dahil olması çok önemli bir adım olacak. Bunların başında, geçen yıl lüfer, orfoz ve lagos için yapıldığı gibi, bu yıl da kalkan (40 cm’den 45'e), levrek (18 cm’den 30’a) ve palamut için av boyunun değişmesi, adalar bölgesinde gırgır ve çevirme ağlarına yasak alanın büyütülmesi, gırgır avcılığına 30 m. derinlik sınırı getirilmesi, ışıkla avcılığa kısıtlama gelmesi gibi.

  Denizlerimizin bunca zaman yaşadığı tahribattan kendini yenileyebilmesi için daha yapılması gereken çok iş varken, bu sirkülerde beklenen değişikliklerin uygulanması çok önemli bir adım olacaktır;

  Denizler Kampanyası Sorumlumuz Banu Dökmecibaşı, "Yeni sirküler, elbette denizlerimizi ve geleneksel kıyı balıkçılığımızı kurtaracak tek reçete değil, ancak 'sürdürülebilir ve sorumlu balıkçılık' ilkelerine bir adım daha yaklaşmamızı sağlayacak, ancak beklediğimiz değişiklikler ve bunların sıkı bir uygulaması gerçekleşirse. Sembolik 'kağıttan kayığımız', kampanya boyunca insanların bu talepleri dile getirmek için attığı yüzbinlerce imzayı, bakana yazdıkları mesajları, faksları ve balıkçıların umutlarını taşıyordu. Bu umutları suya düşürmemek artık deniz yaşamının korunması temeline dayanan bir yönetim anlayışına bağlıdır, yani Bakanlığın asli görevidir" dedi.

  Denizlerimizin yeniden sağlıklı ve verimli olabilmesi için en etkili yöntem olan deniz rezerv alanlarından ve sürdürülebilir balıkçılık yönetiminden geçtiğini savunuyoruz.

  Balıkçılıkta Reform raporu
  Raporumuzaburadan ulaşabilirsin.

  Harekete geç
  Sen de balıksız bir gelecek hayal edemiyorsan, mesajını bakana iletmek için ne bekliyorsun?


  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 2. #2
  dkoryurek dkoryurek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2010
  Mesajlar
  2.399
  Tecrübe Puanı
  548

  Standart

  Denizlerde umutlar suya düşmesin - Taraf - 15.08.2012

  CAN EROK

  Balıkçılığa yeni düzenlemeler getirecek tasarı bakanlıkta imzalanmayı bekliyor. STK’lar avcılara sınırlama getiren tasarının bir an önce imzalanmasını istiyor

  Av yasağının kalkmasına iki hafta kala 2012-2016 Su Ürünleri Sirküleri’nin hâlâ imzalanmamış olması hem STK’ların, hem de balıkçıların tepkisini çekiyor.

  Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı ve dört yıl boyunca geçerli olacak 3 No’lu Su Ürünleri Tebliği, balıkçıların avlanmalarından, avlanma sonunda satışına kadar birçok alanda yeni düzenlemeler getirecek. Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in imzasını bekleyen tebliğe ilişkin olarak STK’lar Adalar-Ambarlı Bölgesi’nin rezerv alanı ilan edilmemesi ve 30 metrede avlanma yasağı getirilmemesi halinde denizdeki balığın biteceğini belirtirken, balıkçılar da bu uygulamaların kendilerini bitireceğini söylüyor. Ancak tebliğin gecikmesi iki taraf için de sıkıntıya sebep oluyor. Greenpeace daha önce, tebliğin bir an önce imzalanması için “Bakana kalem” kampanyası başlattı. Elif Şafak ve Altan Erkekli gibi ünlü isimler kampanyaya destek olmak amacıyla Bakanlığa kalemlerini yolladı. Tebliğin bir an önce imzalanması için yeni bir kampanya başlatan Greenpeace, kağıttan yapılmış gemi maketini rezerv alanı ilan edilmesini istediği Adalar bölgesinde yüzdürüyor.

  Balıkçılar da bekliyor
  Taraf’a konuşan Greenpeace’den Banu Dökmecibaşı, sirkülerin geciktiğini belirterek, “Bu değişim olursa dört yıl geçerli olacak, çok önemli bir adım ama en geç temmuz ayında imzalanmalıydı. Değişiklikler özellikle büyük tekneler için. Şimdiye kadar çıksaydı, balıkçılar da ona göre hazırlık yapardı” dedi.

  İstanbul Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Erdoğan Kartal ise tebliğin imzalanması için çok geç kalındığını belirterek, “Tepki almamak adına Bakanlık tebliği imzalamıyor, sezonun açılmasına 15 gün kalmış balıkçı ne yapacağını bilmiyor. Balıkçıları bu şekilde zora sokan uygulamanın yapılış şeklini kınıyorum” diye konuştu.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. SUMAE Araştırma-1' Mayıs'ta suya inecek
  By aFaLa in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 17.04.12, 23:29
 2. Kumla yenilenerek suya indi
  By bangocu in forum Göller,Barajlar,Akarsular
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 24.02.12, 17:31
 3. Suya Yazılan Tarih
  By Burhan Reis in forum Diğer Videolar
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 15.05.11, 20:32
 4. Suya İade Aynalı Sazan
  By U_B in forum Av Videoları
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 10.08.10, 07:39
 5. Suya çıplak girmeyin
  By oltacı tayfun in forum Sağlık Bölümü
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 19.03.09, 22:19

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM