Üsküdar’da Lüfer Bayramı
İSTANBUL AJANSIÜsküdar Kuzguncuk’ta 4’üncüsü düzenlenen Lüfer Bayramı renkli görüntülere sahne oldu.
4'üncü kez düzenlenen Lüfer Bayramı'nda jürinin oylaması sonucu Üsküdarlı balıkçı Bekir Reis (Tunç) tarafından tutulan 41,5 santim uzunluğunda ve 870 gram ağırlığında olan lüfer, "İstanbul'un en baba lüferi" seçildi.

Üsküdar Belediyesi, Slow Food - Fikir Sahibi Damaklar, Sokak Bizim Derneği, Kuzguncuklular Derneği, 140 Journos ve Balıkçılar.net işbirliğiyle düzenlenen Lüfer Bayramı renkli görüntülere sahne oldu. Lüferi yakından tanımak amacıyla, Cumartesi ve Pazar günü gerçekleşen etkinliğe, kendilerine “Lüfer Koruma Timi” adını veren çok sayıda gönüllü ve vatandaş katıldı. Etkinlik kapsamında, söyleşiler, olta avı yarışması, emektar balıkçıların muhabbetleri, balık tarifleri, kartpostal yollama, çocuklara oyunlar ve bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.

İstanbul’un en baba lüferi 41,5 santim

4'üncü kez düzenlenen Lüfer Bayramı, dün balıkçıların sabahın erken saatlerinde tekneleriyle boğaza açılmasıyla başladı. Balıkçılar tuttukları lüferleri jüriye getirdi ve getirilen 30 balıktan 27 santim üzerinde olan 28'i yarışmaya alındı. Boyu ölçülen, ağırlıkları belirlenen balıklar jüri karşısına çıkarıldı. Jürinin oylaması sonucu Üsküdarlı balıkçı Bekir Tunç tarafından tutulan 41,5 santim uzunluğunda ve 870 gram ağırlığında olan lüfer, "İstanbul'un en baba lüferi" seçildi. Alparslan Şahin'in tuttuğu lüfer ikinci, Ceren Ocak'ın tuttuğu lüfer ise üçüncü seçildi.