01 Aralık 2009 16:10

Uşak Sportif Olta Balıkçılığı ve Su Hayatını Koruma Derneği (USOBDER) Karaağaç göletinde stok tespit çalışma yapıyor. USOBDER Başkanı İsmail Atalay, ildeki göletlerin su kalitesinin yüksek olduğunu ve göletlerde sportif amaçlı olta balıkçılığının yapılabilir

UŞAK (İHA) - Uşak Sportif Olta Balıkçılığı ve Su Hayatını Koruma Derneği (USOBDER) Karaağaç göletinde stok tespit çalışma yapıyor. USOBDER Başkanı İsmail Atalay, ildeki göletlerin su kalitesinin yüksek olduğunu ve göletlerde sportif amaçlı olta balıkçılığının yapılabileceğini söyledi.
İl Özel İdaresi ile işbirliği yaparak Karaağaç göletinde 10 gün süren bir balık stok çalışması yaptıklarını belirten İsmail Atalay yaptıkları çalışma ile ilgili raporu ortaya koyarak gölette neler yapılabileceğinin belirleneceğini söyledi. Türkiye'de 4 milyon kişinin sportif amaçlı olta balıkçılığı yaptığını, Uşak’taki göletlerin sportif amaçlı olta balıkçılığı yapılabilecek durumda olduğunu kaydeden Atalay, sportif amaçlı olta balıkçılığının il ekonomisine önemli bir katkı sağlayacağını ifade etti.


İl genelinde 23 adet gölet bulunduğunu ve bazı göletlerdeki su kalitesinin iyi olduğunu diyer göletlerde ise ıslah çalışması yapılması gerektiğini söyleyen USOBDER Başkanı İsmail Atalay, “Göletlerimiz balık çeşitliliğinin artırılmasına uygun zemin ve iklim şartlarına sahip. Islah çalışması yapılarak göletler sportif amaçlı olta balıkçılığına açılabilir. Özellikle eko turizmi son yıllarda yoğun ilgi görüyor. İlimiz çeşitli tarihi ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapmasına karşın bu turizm potansiyelini kullanamıyor. Kentteki turizmi canlandırmak için göletlerin sportif amaçlı kullanılmasının fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Türkiye’de yaklaşık 4 milyon kişi olta balıkçılığı yapıyor. Bu çok ciddi bir potansiyel. Göletlerimizi ıslah edip olta balıkçılığına açabilirsek il ekonomisine de katkı sağlarız”dedi.


Karaağaç göletinde yaptıkları balık stok çalışmalarını da değerlendiren Atalay şunları söyledi;” Gölette çok sayıda turna ve sazan balığı var. Kent merkezine 7 kilometre uzaklıkta olan Karaağaç göleti sportif olta balıkçılığına çok uygun. Göletteki balık çeşitliliğini ve miktarını arttırıp balıkçı barınağı inşa edilebilirsek, binlerce kişi bu gölete gelir ve olta balıkçılığı yapar. Ülkemizde balık stokları sürekli eriyor. Bu yüzden göletlerdeki balıklandırma çalışmaları hızlandırılmalı ve göletler sportif amaçlı olta balıkçılığına açılmalı”__________________________________________________ _______


1. Uşak Ulusal Sazan Avı yarışması - USOBDER - 29.08.2007 USOBDER, Uşak Sportif Olta Balıkçıları Derneği tarafından düzenlenen “I. Sazan Balığı Tutma Yarışması ve Doğa Şenliği” 25-26 Ağustos 2007 tarihinde yapıldı. Uşak Banaz İlçesi Kozviran Göleti’nde gerçekleşen yarışmaya Türkiye’nin 11 ayrı ilinden gelen toplam 85 kişi katıldı. Cumartesi günü başlayan şenlik 26 Ağustos Pazar günü sabahı 06:00 – 12:00 saatleri arasında 6 saat süren yarışmanın en büyük balık dalında birinciliğini 35 cm. boyunda tuttuğu sazan balığı ile Kıvanç DAĞCI, 2. liği 34 cm. ile Celal CEBECİ, 3. lüğü 32 cm. ile Cemil BİLGİÇ kazandı. İkinci kategori olan en çok tutulan balık dalında ise 2 adet 30 cm. üzeri balık ile birinciliği Adnan SOLMAZ kazandı. Yarışmacılar çeşitli olta takım ve ekipmanlarıyla ödüllendirildi.Balıklar doğaya geri bırakıldı

Tutulan ve yarışmaya derecelendirme için giren balıkların tamamının canlı kalmaları sağlanarak, yarışma kuralları gereği gölete geri bırakıldı.

Ödül töreninde Uşak Valisi Kayhan Kavas ve eşi Yeşeren Kavas, Banaz Kaymakamı İsmail Küreci, Banaz Belediye Başkanı Tahsin Erdem, Büyükoturak Belediye Başkanı Ramazan Arslan da hazır bulundular.