Vakumlu paketlerde balığın riskli olduğu ortaya çıktı.

Türkiye'de su ürünlerinden kaynaklanan zehirlenmelerin, balıkların vakum paketleme sistemiyle satışa sunulmasının yaygınlaşmasıyla daha da artacağı öne sürüldü.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sevim Köse, balık ve diğer su ürünlerinin içerdiği protein, yağ ve vitaminlerin niteliği bakımından insan beslenmesinde önemli bir besin kaynağı olduğunu söyledi.

Balık tüketiminin kalp damar hastalıklarında yararlı etkisi olduğunu dile getiren Köse, ''balıkların insan sağlığı açısından önemi, özellikle içerdikleri yağdan kaynaklanmaktadır. Balık yağındaki Omega 3 yağ asitleri insan sağlığı açısından yararlı etkiyi yapan maddelerdir. İçeriğinde bulunan Omega 3 yağ asidi, iyi kolesterolü yükseltir ve yüksek tansiyonu düşürür, kalp damar hastalıkları riskini azaltır. Aynı zamanda kanser riskini azaltır, yaşa bağlı hastalıkları önler, büyüme ve gelişmeyi olumlu etkiler'' dedi.

Köse, balık tüketiminin yararlı olduğunu, ancak dikkat gerektiğini vurgulayarak, ''Balığı güvenilir yerden satın almak çok önemli. Hangi koşullarda saklandığı ve piyasaya nasıl sürüldüğü araştırılmalı. Aksi takdirde balık zehirleme etkisi bulunan bir besindir'' diye konuştu.

Türkiye'de balıktan kaynaklanan zehirlenmelerin başında histamin (balıklarda beklemeye bağlı olarak kısa sürede bazı mikroorganizmaların üremesi) zehirlenmesinin geldiğine dikkati çeken Köse, ''histamin zehirlenmesi genellikle bozuk ve yüksek sıcaklık ortamında (4 derecenin üzerinde) saklanan koyu etli ve yağlı balıklardan (ton, uskumru, hamsi, istavrit, tirsi, somon v.b) kaynaklanır'' dedi.

''Vakumlama sistemiyle paketleme çok riskli''
Sevim Köse, balıkların taze olarak satışının yanı sıra konserve ve son zamanlarda büyük artış gösteren vakum paketleme sistemiyle de satışa sunulduğunu belirterek, ''balıkların vakumlama sistemiyle paketlenmesi çok riskli. Çünkü vakumlama sisteminde paketinin havasının alınmasıyla bakterinin çok sevdiği ve toksin ürettiği ortam oluşuyor. Bu da zehirlenmelere yol açıyor'' diye konuştu.

Vakum sistemiyle balıkların paketlenmesinin çok riskli olduğunu ifade eden Köse, şöyle devam etti:
''Bakteri emilimine edilmediyse veya soğuk depoda muhafaza edilmediyse çok iyi yaşar. Türkiye vakum paketleme sistemi hızla ilerliyor. Firmalar bu yönteme yöneliyorlar. Konserve sistemi profesyonellik ve büyük yatırım gerektirdiği için firmalar daha ucuz olan vakum sistemini tercih ediyorlar. Ülkemizde su ürünlerinden kaynaklanan zehirlenmelerin, balıkların vakum paketleme sistemiyle satışa sunulmasının yaygınlaşmasıyla daha da artacağına inanıyorum.''

Köse, balıkların vakumlu paketlerde satışının önüne geçilebilmesi için sağlık kurumlarının zehirlenme vakalarında hastaya nasıl bir ürün tükettiğinin sorulması ve rapor edilmesinin çok önemli olduğunu belirterek, ''kayıt sistemi çok önemli. Kayıtların tutulması bu tür vakumlama yapan firmaların kapatılmasını istemek için çok önemli. Böylece satılmasını engelleyebiliriz'' dedi.

AA