Belediye de bunu yaparsa!
21 Mayıs 2009 / 16:10
Türkiye'de yerel yönetim devrimi beklenirken gün geçmiyor ki bir skandal yaşanmasın. Bu seferki ise bir belediyenin gerçekleştirdiği çevre felaketi. İşte ayrıntılar
Van Gevaş Belediyesi, içinde tıbbi atıkların da bulunduğu ilçe çöpünün bir kısmını Van Gölü'nün 100 metre yakınındaki kıyıya döküyor. Gevaş halkı, belediyenin gölün kıyısına çöp dökmesine tepki gösteriyor. İl Çevre ve Orman Müdürü Hüseyin Avcil, belediye yönetimini defalarca uyarmalarına rağmen çöp dökmeye devam ettikleri için 24 bin TL idari para cezası kestiklerini söyledi.İşte Gevaş Belediyesi'nin van gölünü döktüğü çöpler
Türkiye'nin en büyük gölü Van Gölü, her geçen yıl biraz daha kirleniyor. Çevresindeki 1 il merkezi, 6 ilçe ve onlarca köyün kanalizasyon atıkları gölü kirleten en önemli unsur olarak duruyor. Göl çevresindeki belediyelerin çöpleri vahşi depolama sistemiyle bertaraf ettiği için zamanla çevreye dağılan bu çöpler yağmur ve sel sularıyla göle akıyor. Buna benzer birçok nedenle her geçen yıl biraz daha kirlenen gölün kurtarılması için kısa ve uzun vadeli çözüm önerilerinin yer aldığı 'Van Gölü Havzası Acil Eylem Planı'nı devreye sokuldu. Bu planın uygulanması için zaman zaman toplantılar yapılırken, planın en büyük uygulayıcıları olan belediyeler gölü doğrudan ya da dolaylı olarak kirletmeye devam ediyor.

Geçen ay, Van Gölü'ne çöpleri iş makinesiyle göle dökerken görüntülenen Edremit Belediyesi'nden sonra Gevaş Belediyesi'nin hafriyat ve ilçenin çöplerini gölün kıyısına yakın yerlere döktüğü ortaya çıktı. Çevre ve Orman Müdürlüğü'nün uyarılarına rağmen gölün kıyısına 100 metreye yakın dökülen çöplerin içinde serum gibi tıbbi atıkların olması dikkat çekiyor. Göle yakın yere dökülen çöpler rüzgârın etkisi ve yağmur sularıyla birlikte göle dökülüyor.Gevaş Belediye Başkanı Nazmi Sezer, çöplerin döküldüğü yere kül ve hafriyat döküldüğünü savunarak, zaman zaman çöplerin de dökülmüş olabileceğini söyledi.

Belediye başkanı bakanlığı suçladı
Çöp düökümüyle ilgili olarak Çevre ve Orman Bakanlığını suçlayan AK Parti'li Belediye Başkanı Sezer kendini şu sözlerle savundu: "Bizim çöp dökecek yerimiz yok. İlçeye ait çöplük alan zaten bu işe uygun değil. Bu sebeple Çatak karayolu üzerinde Edremit, Gürpınar ve Gevaş ilçelerine ortak çöp depolama sisteminin kurulabileceği bir yer temin ettik. Fakat Çevre ve Orman Müdürlüğü burayı çöp depolamamıza izin vermedi. Ben çöpü nereye dökeceğim. Bana yer göstersinler o zaman."Çevre ve Orman Müdürü Hüseyin Avcil ise Van merkez ilçe belediyelerine ait katı atık tesislerinin olmadığını ifade ederek, merkez ve tüm ilçelerde çöplerin vahşi depolama denilen sistemle bertaraf edildiğini vurguladı. Gevaş ilçesinde de çöp depolama sistemi olmadığını hatırlatan Avcil, "Belediye, ilçenin girişinde sağ tarafta göle yakın yerde hafriyat dökülmesiyle ilgili bir yer tespit etmiş. Buraya bazen de çöp dökülüyor. Kendilerini defalarca uyardık. Geçtiğimiz günlerde oraya yine çöp döktükleri için 2872 sayılı Çevre Kanunu'na göre belediyeye 24 bin TL idari para cezası kestik. Gevaş ilçesi, turizmin hakim olduğu bir ilçemiz. Buranın temizliğine, çevre düzenine dikkat etmemiz gerekiyor. Belediye başkanı ile görüştük. Kendileri şimdi yer tespiti yapıyorlar. Tespit ettikleri yeri uygun bulduğumuz zaman o çöpü oraya aldırmayı düşünüyoruz." dedi.

Avcil, belediyenin aynı yere çöp dökmeye devam etmesi durumunda tekrar ceza vereceklerini söyledi. Cezadan ziyade bu çöplerin bertaraf edilmesinin söz konusu olduğunu ifade eden Avcil, bu çöplerin çevreye, insanlara ve Van Gölü'ne zarar vermeyecek şekilde bertaraf edilmesi gerektiğini vurguladı.Van Gölü çevresindeki çöplerin Gevaş Belediyesi'nce döküldüğünü dile getiren Semih Tardu isimli vatandaş ise çöplerin göl kıyısına doğru dökülmesinden dolayı rahatsız olduklarını söyledi. Tardu, bu çöplerin başka yerde imha edilebileceğini ifade ederek, çöplerin içinde serum atıklarının da olduğunu kaydetti. Tardu, Van Gölü'nün temiz olması için çalışması gereken belediyenin, aksine Van Gölü'nü kirletmesinden vatandaşlar olarak rahatsız olduklarını sözlerine ekledi.

haber7