Bitlis'in Tatvan ilçesinde bir grup, Van Gölü'ndeki kirliliğe dikkat çekmek için işyerlerinin kapısına 'cenaze dolayısıyla kapalıyız' yazıları asarak cenaze namazı kıldı. İmamın, "Van Gölü'nü nasıl bilirdiniz?" sorusuna cemaat, "Kirli bilirdik!" şeklinde cevap verdi.
Namazı kıldıran temsili imam Sinan Aygül, "Bu cenaze namazı, hem gölümüz, hem tükenen umutlarımız hem de gelecek kuşaklara temiz bir göl bırakamayacağımız için kılındı." dedi. Çocukluklarının en temiz ve en sıcak hatıralarından birinin Van Gölü'nde yüzmek olduğunu belirten Aygül, "Benden sonraki kuşakların çocukları gölü, güzellikleriyle değil, tiksinti uyandıran kokusu ile hatırlayacak. Bugüne kadar konuyla ilgili birçok girişimimiz olmasına rağmen gerekli ilgiyi uyandıramadık. Bu nedenle son bir umut olarak Van Gölü için cenaze namazı kılmaya karar verdik." diye konuştu.
Van Gölü'nün kirlenmesine karşı mücadele veren www.bitlisnews.com adlı internet sitesi gönüllülerinden Nimetullah Atal ise, "Van Gölü'ne sahili olan belediyeler ve idari yöneticiler, yaşanan kirliliğe duyarlı değil. Çeşitli önlemler alındığını, hatta alınacağını sürekli basın organlarından takip etmemize rağmen göldeki kirlenmenin önüne bir türlü geçilemiyor." şeklinde konuştu. Daha önce de kirliliğe karşı önlem alınması amacıyla bir grup 'www.vangolukirlenmesin.com' adlı internet sitesi kurmuştu