5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Yapay Yemlerin Tanimi Ve Gruplandirilmasi

 1. #1
  BALİKÇİ FORUM sunshine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Mesajlar
  215
  Tecrübe Puanı
  36

  Yapay Yemlerin Tanimi Ve Gruplandirilmasi

  YAPAY YEMLERİN TANIMI VE GRUPLANDIRILMASI
  En kolay anlamıyla yapay yem; su içinde yem izlenimi yaratacak şekilde hareket edebilen sahte balık yemidir. Birbirlerinden az veya çok farklılaşmaları bu amacı gerçekleştirmeye yönelik çeşitlemelerdir. Bu zengin çeşitliliğin yarattığı karmaşıklığın anlaşılabilir bir sadeliğe kavuşabilmesi için yapay yemleri sistematik bir bakışla gruplandırmak yararlı olabilir.

  Yapay yemler yapım malzemeleri biçim renk dizayn ağırlıkları kullandıkları su balık teknik ve benzeri diğer faktörler itibariyle çeşitli gruplar altında toplanabilir. Örneğin hava ve su koşullarının birinci derecede önemli görüldüğü hallerde; yüzey dip orta su ya da renkli mat; balık türünün esas alındığı durumlarda küçük büyük; kullanım tekniği gözönüne alındığı takdirde yavaş süratli ya da ağır hafif suyun niteliği gözönüne alındığı takdirde içsu deniz ve nihayet bazı hallerde alt başlıklar itibariyle durgun su hızlı/orta/yavaş akan akarsu gibi farklı gruplandırmaların hiçbiri yanlış sayılamaz. Fakat bu konudaki karmaşıklığı anlaşılabilir basitliğe kavuşturabildiği de söylenemez. Çünkü böyle bir yaklaşımda belli tipteki bir yapay yem yukarıda belirtilen gruplardan her biri içine girebilmektedir. Örneğin belli ağırlıktaki bir kaşık geniş yüzeyli olduğu takdirde daha çok orta derinlikler için elverişliyken aynı yüzey genişliği sabit tutulup kalınlığı artırılarak ağırlaştırılması suretiyle dip için de kullanılabilmektedir. Durgun sular için ideal olan belli ağırlıktaki bir kaşık ince ve uzun bir biçim kazandırılarak hızlı akan akarsular için de en elverişli yem türlerinden biri olmakta öte yandan aynı kaşık özellikle rüzgârlı havalarda kıyıdan yapılan avlarda durgun sular için de elverişli olmaktadır. Kaldı ki tipik bir kaşık içsu balıkçılığının vazgeçilmez yemlerinden biri olduğu gibi bazı deniz balıklarının avında da başarılı biçimde kullanılabilmektedir.

  Genel olarak bakıldığında yapay yemlerin birbirlerinden ne kadar farklı olursa olsun aynı esasla yapıldıkları gerçek bir balığa benzesin benzemesin su içinde yavaş ya da süratli düzenli veya sarsak düz ya da yalpalayarak hareket ettikleri ve sonuçta ürkek telaşlı korkmuş yaralı ve panik içinde kaçmaya çalışan ufak bir yem balığına benzedikleri görülür.

  Kısaca “aksiyon” sözcüğüyle ifade edilebilecek bu temel yapı bir yemdeki biçim renk dizayn ve ağırlık gibi birbirini bütünleyen çeşitli öğelerin biraraya getirilmesiyle oluşturulmaktadır. Belli bir yem tipinin ötekilerden farklılaşması bu temel yapıyı meydana getiren sözkonusu öğelerden bir veya birkaçının ötekilere göre öne çıkarılması sonucu ortaya çıkmaktadır. Başka bir deyişle yemler belirginlik taşıyan aksiyonlarına göre birbirlerinden farklılaşmaktadır. Buna göre içsularda kullanılan yapay yemler; kaşık spinner plug ve jig olmak üzere 4 ana grup altında toplanabilir. Amatör balıkçılara yönelik çeşitli yayınlarda ve kataloglarda tanıtımı yapılan içsu yapay yemleri daha çok bu 4 ana grup içinde ele alınmaktadır.

  Modeli ve adı ne olursa olsun herhangi bir yapay yemde belli özellikler ön plana çıkmaktadır. Buna göre içsularda kullanılan bir yapay yem ya kaşıktır yada spinner lure fly veya jig’dir.

  BİLGİLER DERLEME VE ALINTIDIR.

  bazı yapay yem örnekleri
  Tamer Kömel
  İç kumsal-k.çekmece
  istanbul

 2. #2
  tatar

  Standart

  ne çeşit yemler varmış yaw teşekkürler bilgi haznemizde dursun

 3. #3
  cofcof

  Standart

  çok paradır bunlar

 4. #4
  Meraklı
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesajlar
  34
  Tecrübe Puanı
  17

  Standart

  Alıntı cofcof Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  çok paradır bunlar

  hepsini alacak deyilşiniz hangisi lazımsa onu alabilirsiniz

 5. #5
  REİS LüFerCi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  32
  Mesajlar
  3.474
  Tecrübe Puanı
  396

  Standart

  Bunların hepsinin ayrı ayrı özellikleri vardır ve ayrı balıklara sulara göredir
  BüleNt
  İSTANBUL


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM