2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: yasa çıkana kadar balık tarifi yazmam

 1. #1
  greenpeace
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesajlar
  183
  Tecrübe Puanı
  29

  Standart yasa çıkana kadar balık tarifi yazmam

  20 Haziran 2011 Pazartesi
  Aydan ÜSTKANAT info@aydanustkanat.com Yasa çıkana kadar ne balık tarifi yazar ne de yerim!
  19 Haziran 2011 Pazar

  Ahtapot bitti, kalamar az bulunuyor, Türkiye’de büyük balıkların yüzde 90’ı tükenmiş durumda. Çünkü yumurtasını vermemiş balıkları avlamak yasal. Bu gidişe ‘Dur’ diyecek yasalar çıkana kadar balık tarifleri yazmayacağım.
  DENİZLERİMİZDE işler balıklar için hiç de iyi gitmiyor uzun zamandır. Konuştuğum tüm balıkçıların derdi aynı: Balık az, kalamar zar zor bulunuyor, ahtapot desen bitti! Bu konuda uyarıyı Greenpeace Türkiye ofisi 2007’de başlattığı “Küçük balık yoksa, büyük balık da yoktur” sloganlı kampanyayla yaptı. Bu sene de “Senin ki Kaç Santim?” sloganlı reklamlarıyla dikkat çekti. Kampanyaya katılım ise küçümsenecek gibi değil. Konunun ciddiyetini algılayanlar, destek olmaya başladı ve sayı hızla artıyor. Öyle de olmalı. Bizim gibi övünerek “Denizden babam çıksa yerim” diyen, bol bol balıkla beslenen bir milletin artık meseleye sahip çıkması gerekmiyor mu?
  En büyük tehlike lüfer mi?
  Lüfer veya başka bir balık fark etmez. Çünkü denizdeki beslenme zincirindeki tek bir halkanın kopması dengeleri alt üst eder. Bir türün yok olması diğerini etkiler. Örneğin, yunusların azalması denizanasını çoğaltır. Peki yunuslar denizanalarını mı yer? Elbette hayır! Bunu bir ara inceleriz isterseniz...
  Durum bu kadar vahim mi? Neden bu meseleyi bu kadar ciddiye alıyoruz? Denizlerimize ne kadar iyi baktık? Balıklarımıza ne yaptık? Gelin meseleye biraz bilimsel bakalım... Türkiye’de büyük balıkların yüzde 90’ı, toplam balık stoklarınınsa yüzde 76’sı tükenmiş durumda. Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) 2010 raporunda dünya balık stoklarının yüzde 53’ünün tükendiği belirtiliyor. Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) raporuna göre ise Akdeniz’deki 151 balık türünün neredeyse üçte biri için veri eksikliği sorunu var. Bu çok büyük bir rakam! Önlem alınmazsa belki de yok oluşun eşiği...
  Deniz kirliliği, yasaların yetersizliği, trol avcılığı hepsi ayrı bir dert. Greenpeace yetkilisi Deniz Sözüdoğru, balık türlerinin devam edebilmesi için avlanma boyutlarının acil olarak değiştirilmesi gerektiğini söylüyor: “Bilimsel olarak yapılan çalışmalarda türü tehlike altında olan kalkan, orfoz, lüfer, palamut ve levrek boyutlarının derhal değiştirilmesi ve denetim şart.”
  Yasalar acil olarak çıkmalı!
  Ben, balıkla büyüyen bir Egeli, binbir çeşit yemeğini yapan bir yemek yazarı ve deniz ürünlerini yemek listesinde birinci sıraya koyan bir balıksever olarak kısaca onları tüketerek soruna dolaylı olarak katkıda bulunan bir vatandaş olarak diyorum ki: “Avlanma kontrol altına alınana kadar gelin biz de elimizi taşın altına koyalım, destek verelim ve küçük balık yemeyelim.”
  21 Haziran’da Su Ürünleri İstişare Kurulu, gereğini yapacak. Ben buna gerçekten inanmak istiyorum! 21 Haziran’da istişare kurulunun avlanma boylarının değiştirilmesi için karar alması gerekmekte. Ardından da bu değişikliklerin 2012-2016 su ürünleri tebliğine karar olarak girmesi. Ve en önemlisi her zaman olduğu gibi denetim! Konunun takipçisi olacağım.
  GREENPEACE’İN ÖNERİLERİ
  Balıkların üremeleri için şans verilmiyor
  Kalkan için yasal avlanma boyu 40 cm, bilimsel olarak üreme boyu ise en az 42-44 cm. Stoklar kötü durumda olduğundan daha fazla üreme şansı verilmesi gerektiği gerçeğine dayanarak minimum 45 cm öneriyor.
  Ege’nin en değerli balıklarından orfozun yasal avlanma boyu 30 cm, gerçekte bu türün üremeye başlaması ancak 45 cm olduğunda mümkün.
  Lüferin üreme boyu 23 ila 27 cm iken yasal avlanma boyu 14 cm. Bu konudaki bilimsel çalışmalara dayanarak önerileri 25 cm.
  Daha nice PetFest’lere
  GEÇEN hafta sonu İstanbul güzel bir etkinlik yaşadı: PetFest. Bu yıl ilki yapılan organizasyon, birçok sokak hayvanları için bir umut ışığı. Organizasyonu başarıyla yönlendiren Kebire Bozkurt’a buradan tebriklerimi iletmek isterim. Doğa ve hayvanlar için daha nice başarılı organizasyonlara!
  Banu Dökmecibaşı

  www.greenpeace.org

 2. #2
  greenpeace
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesajlar
  183
  Tecrübe Puanı
  29

  Standart

  Aksam.com.tr - 20.06

  Yavru balıklara 420 bin destek

  'Seninki kaç santim' kampanyasında büyük başarı!

  Greenpeace Akdeniz Ofisi'nin, Akdeniz'deki balık stoklarının neslinin devamını sağlamak amacıyla bir süre önce başlatılan kampanyasına, bugüne kadar 420 bin kişi destek verdi. Kampanya Sorumlusu Banu Dökmecibaşı, yaklaşık 7 ay önce, balık stoklarının korunması amacıyla başlatılan kampanyanın beklenenin üzerinde ilgi gördüğünü söyledi. Kampanyada yavru balık avlanması ve satışının denetim altına alınmasının hedeflendiğini belirten Dökmecibaşı, 'balık boyu cetveli'ne göre hamsinin 9, tekirin 11, istavritin ve barbunun 13, mezgitin 14.5, lüferin 25, levreğin 30, palamutun 38, kalkanın ise 45 santimetre olarak avlanması gerektiğini bildirdi.
  Banu Dökmecibaşı

  www.greenpeace.org

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevap: 8
  Son Mesaj: 03.03.15, 07:58
 2. 2000/2002 Mini Manifesto
  By Baba Yalçın in forum Baba Yalçın
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 02.05.11, 10:10
 3. Balıkçılık (Bulmaca) Sözlüğü
  By Burhan Reis in forum Balıkçılık Hakkında Genel Bilgiler
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 30.09.10, 23:34
 4. Denizcilik bakanlığı için kampanya başlatalım...
  By sondakika1 in forum Balıkçı Kahvesi
  Cevap: 47
  Son Mesaj: 14.04.10, 06:01
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj: 07.04.09, 21:35

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM