2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: YAŞLI ADAM ve DENİZ

 1. #1
  __BALIKCI FORuM__ kenane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  2.419
  Tecrübe Puanı
  352

  B (37) YAŞLI ADAM ve DENİZ


  YAŞLI ADAM ve DENİZ Facebook video

  İHTİYAR BALIKÇI
  Sandalıyla balıkçılık yapan Santiago isimli yaşlı balıkçı tam seksen dört gündür bir tane dahi balık avlayamamıştı. Bu yüzden yıllardan beri kendisine yardımcılık yapan küçük Manolin bile başka bir balıkçının yanında çalışmaya başlamıştı.

  Ama yine de fırsat buldukça gelip yaşlı balıkçıya yardım ediyordu.Diğer balıkçılar artık onunla dalga geçiyorlardı. O ise hava*nın açılmasını bekliyordu. Niyeti alabildiğine açılmak ve avlana-madığı günlerin acısını çıkarmaktı. Böylece ne kadar İyi bir balık*çı olduğunu dost düşman yeniden görecekti.

  O gece rüyasında yüksek dağlarda altın sarısı kumsallarda gezindi mavi denizlerde dolandı durdu. Sabah olmadan uyandı ve gidip Manolin’i uyandırdı. Kahvelerini içtikten sonra Manolin ‘in yardımı ile kayığını denize indirdi ve açıldı.Güneş doğmak üzereydi. Yaşlı adam kürekleri çekerken u-çan balıkların suyu yararak dışarı fırlayışlarını uçarken kanatla*rının tısladığını duyuyordu.

  Durmadan kürek çekti. Hep aynı hızla çektiği için yorgunluk duymuyordu.Güneş denizin üzerinde gözükünce kendisiyle kıyı arasında dağılmış sandalları görebildi. Karanlık sulara bakıyor denizin derinliklerinde dimdik inen oltaları izliyordu. Bu arada baş taraf*taki oltası titredi. Çekince beş kiloluk bir orkinosun oltanın ucun*da olduğunu gördü. “İyi yem olur” diye kendi kendine konuştu. Bugün seksen beşinci gündü. Mutlaka balık yakalaması lazımdı.“Tamam” dedi ve bütün dikkatini oltaya verdi. Mutlaka vu*ran bir kıhçbalığı idi.

  Yaklaşık yüz kulaç derinliğindeki oltanın ucundaki yemleri yiyordu. Oltanın ipini yavaşça gevşetti. Böylece balık yemi rahatlıkla yiyebilecek ve yakalanacaktı. “Haydi biraz daha ye” diye yine konuştu.“Haydi bakalım” diyerek oltayı iki eliyle kavradı ve Ancak onu bir parmak bile yukarı alamamıştı. İyi ki oltası çok sağlamdı.

  Ama tekne ağır ağır sürükleniyordu.Roller değişmişti. Yaşlı adam balığı çekeceğine balık yaşlı adamı çekiyordu.Böylece güneş battı. “Keşke Manolin’de yanımda olsaydı hem bana yardım eder hem de ne kadar büyük bir balık yakaladığımı görür*dü. Hem İnsan yaşlanınca yalnız kalmamalı…” Hem böyle düşünü*yor hem de yakaladığı balığın nasıl bir şey olduğunu kestirmeye çalışıyordu.

  Tan yeri ağarmak üzereydi ki balık yemlerden birini kaptı. Çubuğun biri kırıldı. Hemen ustalıkla bıçağını çıkarıp oltaları kesti ve birbirine bağladı. Bütün bunları tek eliyle yapıyordu. Yedekte altı tane oltası daha vardı.Güneş biraz yükselince balığın henüz yorulmamış olduğunu anladı. Bu direnişinden dolayı balığa saygı duyuyordu.

  Bir ara gözü kayığına konan kuşa takıldı. Ona bakarken balık birden bire oltayı çekti. Yaşlı balıkçı denize düşmese de yere kapaklan*maktan kurtulamadı. Bu arada sol eli olta tarafından kesilmiş tamamiyle hissiz bir hal almıştı. Dinlenmesi ve canlanması için sağ elini devreye soktu.

  Birden sağ eliyle tuttuğu oltanın gerginliğinde bir değişiklik sezdi. Oltanın yavaşça yükseldiğini gördü. Olta düzenli olarak yükseldi. Sonra sandalın baş yönünde bir şişlik göründü ve balık fırladı. Yükseldi yükseldi sonu gelmiyordu. Güneşte pırıl pırıl parlıyordu. Sonra tekrar suya daldı. Tekneden en az yarım metre daha uzundu.“Onu öldürmek zorundayım iriliğine ve güzelliğine rağmen bunu yapmalıyım” dedi.

  Öğleden sonra sandal hala ağır ağır ilerliyordu. Balık bir ke*re daha yüzeye kadar çıktı ama zıplayamadı. Böylece vakit yine akşam olmuştu.Bu arada oltayı kolundan söküp kayığa sıkıca bağladı. Biraz dinlenmesi ve karnını doyurması gerekiyordu. Yakalamış olduğu yunus balığını dilimledi ve yedi. Şimdi de biraz uyuyacaktı.

  Olta*yı tekrar aldı ve eline doladı ve uyumak için biraz uzandı. Tam dalmıştı ki eli hızla suratına çarptı. Olta sağ boşalıyordu. Güç bela ellerini parçalama pahasına da olsa kont*rolü sağladı ancak halen yattığı yerden kalkamamıştı. Sonra yavaş yavaş doğruldu.

  Denize açılalı üçüncü gün olmuştu. Ve balık teknenin etra*fında dönüp duruyordu. Yaklaşık iki saat balığın bu dönüşleri devam etti. Ancak her dönüşü daha kısa oluyordu. Anlaşılan oydu ki balık da son kozunu oynuyordu.

  Yaşlı denizcinin de balıktan farkı yoktu. “Sonuna gelmişken yenilmemeliyim” diye sü*rekli kendisine cesaret ve güç veriyordu.Saatlerce balık dondu zıpladı. Gitti geldi. Yaşlı balıkçı ne*redeyse pes etmek üzereydi ki sonunda balığın yaklaştığı bir anda zıpkınını saplamayı başardı. Zıpkını yiyen dev balık birden bire canlandı ve hızla uzaklaştı. Belli ki o da son kozlarını oynuyordu. Yaşlı adamın gözleri karardı başı döndü. Yine de oltanın ipini yavaşça gevşetmeyi becerebildi. Bir müddet sonra baktığında balığın suyun üstünde kımıldamadan durduğunu gördü.

  Şimdi de balığı taşımak için kafasını toparlamalıydı. En a-zından yedi yüz kilo gelirdi. Önce baş tarafına gidip solungaçla*rından ipi geçirdi. Böylece balığı sandalın baş orta ve kıç tarafına bağladı. Sonra da yelkenleri açarak yavaş yavaş yol almaya baş*ladı.Kan kokusunu alan bir köpek balığı yaklaşık bir saatten beri kayığın ve balığın peşindeydi. Bİr müddet sonra yaklaştı ve balık*tan kocaman bir et parçası kopardı. Yaşlı balıkçı zıpkınım olanca hıncıyla tam gözünün üstüne saplayarak onu öldürdü. Ancak kan kokusunun artması hiç de iyi değildi.

  Nitekim çok geçmeden iki köpek balığı daha göründü. Yaşlı adam bütün gücü ve ustalığıyla ikisinin de hakkından gelmeyi başardı. Ancak bu zamana kadar balığının dörtte bîri de saldır*ganlar tarafından yenilmişti.Kayık gidiyor ama henüz hiçbir ışık gözükmüyordu. Gece olunca bu sefer sayısını bilmediği köpek balığı hücumu başladı. Artık karşı koymanın faydasız olduğunu biliyordu. Yine de sopa*sı ile elinden geldiği kadar vurdu vurdu. Sopası yitince dümenin tahta kolunu kaptığı gibi balığın başına saldıran köpek balığına gücünün son kırıntılarım toplayarak yine tüm hıncı ile vurdu vurdu. Son köpek balığı buydu.

  Ancak yenecek bir şey de kal*mamıştı.Şimdi tek hedefi evine varmaktı. Bütün ustalığını kullana*rak saatler sonra küçük limana girdi. Tekneyi elinden geldiğince yanaştırıp bağladı. Sonra da sereni toplayıp sırtına attı ve evin yolunu tuttu. O kadar yorgundu ki. Eve varır varmaz hemen uyudu.

  Sabahleyin çocuk kapıyı açıp girdiğinde yaşlı balıkçı halen uyuyordu. Çocuk onun ellerini görünce ağlamaya başladı. Sonra kahveden kahve aldı ve yaşlı adamın yanma döndü. Uyanıncaya kadar başından ayrılmadı. Uyanınca kahvesini uzattı.Çocuğu görünce “Yendiler beni Manolin yendiler beni” dedi. Çocuk da “sem balık değil ötekiler yendi” diye karşılık verdi. Sonra yaşlı adam yeniden uyudu.

  Çocuk hep başındaydı. Artık ne olur*sa olsun yaşlı adamla beraber balığa çıkacaktı. Çünkü o usta bir balıkçıydı ve ondan öğreneceği çok şey vardı.
  .  "Denizlerimize içtiğimiz suya gösterdiğimiz özeni gösterelim."

  Kenan Haydan
  (Tevellüt; Teşrini evvel miladi 1964)
  YENİKÖY-İSTANBUL

  http://www.amazing-animations.com/animations/fish40.gifhttp://img451.imageshack.us/img451/3605/coadmin7nz9.gif


 2. #2
  Meraklı
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Mesajlar
  24
  Tecrübe Puanı
  12

  Standart

  Yazarı Ernest Hemingway'ın Çevirisini Sultan Neval Şimşek'in yaptığı güzel bir eserinözeti bile insanı etkiliyor.
  " Sabah olduğunda çocuk ihtiyarın teknesini gördü, teknenin etrafı bir hayli kalabalıktı, herkes ihtiyarın tuttuğu balığa bakıyordu etkilenmek için balıktan arta kalanlar bile yetiyordu. Çocuk teknenin yanına inmeden hızla ihtiyarın evine doğru koşmaya başladı. Eve vardığında o hala uyuyordu. Çocuk ihtiyarı seyretmeye başladı ve bir süre sonra ihtiyar gözünü açıp çocuğa sıcak bir gülümseme attıktan sonra tekrar uykuya daldı."
  Teşekkür ederim anlamlı bir paylaşımdı...
  SACİDE YAYLAZ
  AYDIN
  www.bilgiagi.net İnteraktif Köşe Yazarı Gazetesi ve Yazar Portali Yazı İşleri Müdürü

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevap: 9
  Son Mesaj: 17.01.12, 18:28
 2. Devletlerarası Hukukta Balıkçılık
  By Burhan Reis in forum KANUNLAR
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 01.07.10, 10:11
 3. Deniz Yosunlarının Tarımda Kullanılması
  By Hıcaz in forum Denizdeki Diğer Canlılar
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 14.02.10, 14:31
 4. Gemiadamları yönetmeliği
  By kaptan nazan in forum KANUNLAR
  Cevap: 26
  Son Mesaj: 06.02.10, 17:03
 5. bağlama kütüğü uygulaması ve subis uygulamaları
  By ramazan özkaya in forum KANUNLAR
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 18.01.10, 20:40

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM