2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Yatlların Klasmanları Ve Gerekli Belgeler

 1. #1
  Hıcaz

  Standart Yatlların Klasmanları Ve Gerekli Belgeler

  YATLARIN KLASLANMASI

  1- KLASLAMANIN AMACI VE GENEL TANIMI

  Bir yatın klaslanmasındaki temel amaç bu yatın ana yapısının ve/veya makine ve yardımcı makinalarının olağanüstü koşullar dışında sınırsız deniz seferlerine uygun olduğunu belirlemektir. Bu da armatörün yatına güven duymasını sağlamakta, yatın ticari değerini arttırmakta ve sigorta şirketlerinin yatı sigortalamasını kolaylaştırmakta, hatta sigorta bedelini ucuzlatmaktadır.

  Loydlar kendi geliştirdikleri hesap yöntemleri ve kurallarla, ulusal ve uluslararası kuralları ve standartları da göz önüne alarak bir yatın yeterliliğini belirleyen kurallar koyarlar ve bu kurallara uygunluğun gözetimini yaparak yatı belgelendirirler. Bu belgenin sürekliliği ise yine loydlar tarafından belirlenen periyodik gözetimlerdeki uygunluğun devamına bağlıdır.

  Bir armatörün bir loyddan klas belgesi almak istemesi o armatörün veya yetkili kıldığı kişilerin Loydu Kuralları’nı bildiği ve bu kurallara uygun yat imal etmek istediği anlamına gelir.

  Her loydun klas belgesinde klaslamanın kapsamını açıklayan işaretler vardır. Bu işaretlerin ne anlama geldiğini Türk Loydu (TL)’nun klas işaretlerini açıklayarak anlatmaya çalışalım.  1.1 Ana klaslama işaretleri, tarifler
  A. Tekne
  1_A5

  Yatın teknesi TL’nun Yat Yapım Kuralları’na veya eşdeğer kabul edilmiş diğer kurallara tamamıyla uygundur. Bu klas belgesinin ara gözetimlerinde uygunluğun devam etmesi halinde süresi 5 yıl sonra yenileme gözetimi olarak tanımlanan kapsamlı bir kontrol sonucu klas belgesi yenilenir.
  1_A4 Klas belgesinin 1A5 ten farkı geçerlilik süreninin 4 yıl olmasıdır.
  1_A3 Klas belgesinin 1A5 ten farkı geçerlilik süresinin 3 yıl olmasıdır.
  1_A2 Klas belgesinin 1A5 ten farkı geçerlilik süresinin 2 yıl olmasıdır.


  B. Makina DonanımıM

  Makina donanımı ve klaslama kapsamındaki tüm tesisler TL’nun Yapım Kuralları’na veya eşdeğer olduğu kabul edilmiş diğer kurallara uygundur.
  T-M Kendinden sevk sistemleri olmayan veya ancak yelken ile sevk edilen yatların makine donanımı TL’nun Yapım Kurallarına veya eşdeğer kabul edilmiş olan diğer kurallara uygundur.
  M'
  1_A2

  Makina donanımı TL’nun Yapım Kuralları’na uymamakta veya uyması için zorunlu olan şartları yerine getiremez duruma gelmiş bulunmakta ancak, öngörülen hizmet için işletme güvenliği ile denize elverişliliğini korumaktadır.


  C. Genel İşaretler

  +


  Tekne, makina ve/veya özel donanım TL’nun gözetimi altında, TL’nun Yapım Kuralları’na uygun, olarak uygulanabilir ise, TL’nun gözetiminde test edilmiş malzemelerden ve parçalardan imal edilmiştir.

  1_A2 Tekne, makine donanımı ve/veya özel donanım, diğer bir tanınmış klaslama kuruluşunun kurallarına uygun olarak, onun gözetiminde inşa edilmiş ve daha sonra TL tarafından klaslanmıştır.


  D. Ek Klas İşaretleri
  YSS

  Yeterli sabit sephiye olanağı bulunan, genel olarak güvertesiz ve tamamen suyla dolsa bile yüzmeye devam edebilecek yapıya sahip bot.
  YFS En az her bir bölmenin veya her bir bölme grubunun, hasarlı durumda su ile dolması sonucu yüzebilirliğini koruduğu yapılan hesaplarla belirlenmiş yat.
  YAUT Yatların en azından 24 saat süreyle işletilmesinde ve/veya bakımında, personel gereksinimi duyulmayan makine donanımı ve ilgili teçhizatı ile donatılmış makine bölmeli yat.
  YR

  Ana sevk donanımları uzaktan kumandalı ve sevk motoru bölümleri gözetim altında olan yat.
  YDA

  Direk ve arma donanımı, ilgili kurallara uygun olarak yapılmış ve özel donanım olarak klaslanmış yelkenli yat.


  E. Yat Tipleri
  Sailing Yacht

  Yalnız Yelken ile sevk edilen yat
  Motor Sailer Hem yelken hem de yardımcı olarak sevk motoru ile sevk edilen yat.
  Motor Yacht Yalnız sevk motoru ile sevk edilen yat


 2. #2
  Balıkçı oltacı tayfun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yaş
  62
  Mesajlar
  1.092
  Tecrübe Puanı
  124

  Standart

  teşekkürler bilgiler için.
  http://www.balikcilar.net/image.php?type=sigpic&userid=11&dateline=122962411 7
  Balıkçılık sevgi,
  Sabır,
  Soğuk kanlılık ve refleks ister!!!!!

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM