YAYIN BALIĞI latince adı (Silurus glanis) olan
Tatlı su balıklarının en büyüğüdür. Yaklaşık ağırlıkları, yaşadığı bölge sularına göre 250-300 kiloya kadar ulaştığı bilinmektedir. Yöresel olarak yayın balığı Karabalık, At balığı, Çılpık ve Gelebicin gibi isimler almıştır. Küçüklerine ise Kelebek denilmektedir. Yassı geniş kafaya fakat buna oranla küçük gözlere sahiptir. Üst çenesinde iki uzun ve alt çenesinde dört kısa bıyığa sahiptir. Gözlerinin küçük olması ve genellikle gece yemlenen bir balık olduğundan bu bıyıklarını avının yerini tespit etmek için kullanır. Yani bir nevi bulunduğu sulardaki titreşimleri algılamak için kullanır.
Yayın balıkları gece haraket eden herşeyi yutma kapasitesine sahiptir. Ayrıca geceleri avlanan balıklar canlı yemlerle özellikle büyük kurbağa ile yakalanmaya çalışılır..
Yaşam bölgeleri;
Yayın balığı genelde dip balığı olduğundan derin göllerde ve nehirlerde bulunur. Ancak küçük göl ve akarsularda da bulunmaktadır. Derin sularda yaşadığı için yaşadığı bölge itibariyle, nehirlerin dirsek tabir ettiğimiz suyun dönemeç yaptığı, akıntının yavaşladığı dibi çamurlu bölgelerde, suya sarkan ağaç diplerinde bulunmaktadır. Yayın genellikle gece yemlenen bir balıktır. Bu yüzden gündüz derin sulara çekilir. Gece ise yemini aramak ve avlanmak için sığ sulara girerler. Yemini nehir içine giren ağaç diplerinde, sazlık tabir ettiğimiz kamış önlerinde ararlar.

Yayın balığının dişisi kilo başına 30.000 yumurta üretir. Erkek balık, yavrular yumurtalardan çıkana kadar yuvayı korur, bu süre, suyun sıcaklığına göre üç ila on gün arasında değişir.Yayın balıkları ile ilgili bazı bilgi ve efsaneleri resim aralarında yazacağım.........Siyah beyaz resimde ki Avrupa'da yakalanmış en büyük yayın balığı olarak kayıtlara geçmiş.Aral nehrinde yakalanan Yayın balığı için fotoğrafı aldığım sitede boyunun 5 m. ağırlığının 330 Kg. olduğu yazıyordu.........


Bu dev yayın balıklarıda Amerika (Idaho Ashton) Nehrinden2003 temmuz ayında Almanya'da yaşlı bir kadının köpeği serinlemek için suya girdiğinde, suyun yüzeyinde büyük bir ağız belirir ve köpek bu ağzın içinde kaybolur. Haber Almanya'da bütün gazetelerde ve televizyonlarda yer alır. Alman medyası bu yayın balığına Yakob adını verir.
1985 yılında iki Yugoslav balıkçı, Tuna Nehrinde balığa çıkarlar. Oltalarına takılan dev yayın balığı onları tekneleri ile birlikte Tuna nehrinin akıntısına karşı 20 kilometre çeker. Nihayet yorulan balığı bir traktörün yardımıyla karaya çekerler; balık 3,5 metre boyunda ve 300 kilo ağırlığındadır.Orta çağdan kalma belgelere göre, yayın balıklarının suya giren küçük çocukları yedikleri olmuştur.yayın balığı genellikle balıkla beslenir, ama solucan,sülük,böcek ve yengeç de yer. Belli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra, kurbağa,fare,ördek ve su kıyısında yaşayan kuş türleriyle de beslenir.

Yayın balığı çok iyi duyu kabiliyetine sahip olup 80 yıl yaşayabilir.Bir zamanlar, ilçemizden geçen büyük menderes nehirinde bol miktarda yaşayan bu balık türü kuraklık nedeniyle
Büyük menderes nehrinin bir kaç yıl kuruyup akmamasından dolayı yok olmuştur.

http://www.mojoflix.com/Video/Catchi...ng-Tackle.html büyük balık tutma teknği........................