2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Yem Takma Teknikleri

 1. #1
  USTA BALIKÇI
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  38
  Mesajlar
  1.344
  Tecrübe Puanı
  231

  Standart Yem Takma Teknikleri


  BALIKLAR (Bütün yada canlı olarak)

  “BÜYÜK BALIK KÜÇÜK BALIĞI YUTAR” denir; böylece pek çok balık türü kendilerinden daha iri balıkların avına yem olarak kullanılabilirler. Örneğin orkinoz avında palamut yada kefal: torik yada palamut avında sardalya hamsi istavrit. Vb.; mercan avında sardalya yada gümüş gibi balıklar iğneye bütün takılıp yem olarak işlev görürler.
  Levrek avında ise kaya balığının iğneye canlı olarak takılması usta balıkçıların en geçerli yöntemidir. Özellikle sonbaharda sığ sulardaki levrek avcılığında canlı kaya balığı tercih edilir.
  Tatlı sularda da çaylardan kepçeyle toplanarak livarda yaşatılan küçük Sazangilller sudakturna gibi dişli balıkların oltalarında canlı olarak kullanılırlar. Bunların iğneye çeşitli
  Usullerde canlı takılmaları avın verimini birkaç misli arttırır.

  BALIKLAR( Yaprak yem olarak)
  Beyaz eti olan her türlü balık kesilmek suretiyle olta yemi işlevi görebilir. Bu yemlerin hazırlanışında çeşitli usulller vardır. Bu usullerle çıkartılan yemler çatalkuyruk şakşak tekgöz yaprak vb. Gibi adlar alırlar ;çoğu kez parça halinde kullanılırlar.

  Yaprak yem : Beyez etli balıkların fletolarıdır. Bunlardanpullu olan izmarit ve istrongilosun pulları kazınmalıdır. Baş kesilip organları boşaltıldıktan sonra keskin bıçakla kuyruktan göğüs yüzgecine kadar omurga hizasından kesilerek elde edilir. Küçük balıklardan çıkan iki fleto avın büyüklüğüne göre iğneye tek yada çift olarak takılır. Uskumru yada kolyozdan birçok yem çıkarmak olasıdır.  Çatalkuyruk ( şakşak) yem : Bu yem şekli yem yapılan balığın omurgasının bir kısmının etinin iki yandan fileto gibi kesilerek çıkarılmasıyla elde edilir. Tek taraflı kesilip kuyruk ve omurga çıkarılmadan kullanılabilir. İğne balığın ağzından sokulur solungaç kapağı aralığından çıkartılarak gövdeye batırılır. İğnenin ucu sırt yüzgeci hizasından hafifçe dışarıya çıkmalıdır. Kesik olan kuyruk bölümü suda dalgalanacağından yeme canlı görüntüsü kazandırır. Çatalkuyruk gündüzleri torik ve palamut avcılığı yapılır.  Tekgöz yem: Yem olarak seçilen balığın başının da ikiye bölünecek şekilde omurga boyunca ikiye kesilmesi ve kuyruk yüzgecinin giderilmesiyle elde edilir. Tekgöz yem kesiminde izmarit istavrit gibi sert etli balıklar seçilir. Bu yem iğneye palamut ve torik için baş tarafında lüfer için kuyruktan takılır.

  Garos yem: Torik palamut yada ayni büyüklüktrki balıkların iç organlarının çevreleyen zar parçalanmadan çıkartılarak elde edilen bütün yeme garos adı verilir. İğnede dağılmadan durması için bölünmeden kullanılacağından çok iri yapılı balıkların avında kullanılır.

  Kuyrukaltı yem : Yem balığın karın bölgesinde ve kuyrukla göğüs arasında bulunan beyaz parlak görünümlü kısım kesilerek tek bir kuyrukaltı yem elde edilir. Bu yem eti sert ve derisi sağlam olduğundan iğnede kısa sürede parçalanmaksızın birçok kez kullanılabilir. İğne diğer yemlerde olduğu gibi yeme deri tarafından değil etli tarafından sokularak batırılır. İğnenin yeme batırılış sayısı az yemin kendisi de dolgun olduğu için ikinci bir yeme gereksinim duyulmaz.


  not: çeşitli sitelerden alıntıdır
  BARIŞ AYDOĞAN
  24.05.1981
  K.ÇEKMECE/İST
  AB rh+

  ince misina büyük balık, usta işi

  barisaydogan1981@hotmail.com


  Bende 1 Lira Vardı,
  Sende 1 Lira vardı.
  Paraları değiştirdik yine 1 liramız var.
  Bende 1 bilgi, Sende 1 bilgi vardı.
  Bilgileri değiştirdik, şimdi sende 2 bende 2 bilgi var...
  İşte Paylaşım Ruhu Budur

 2. #2
  TAYFA küçükbalıkçı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Yaş
  25
  Mesajlar
  373
  Tecrübe Puanı
  59

  Standart

  Güzel bir paylaşım paylaşımın için teşekkürler abicim...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM