Kadıköy'deki Eminönü-Karaköy İskelesi Yenilendi

• Yenilenen haliyle daha modern olan iskelede, ana taşıyıcı sistem hariç tüm imalatlar yeniden yapıldı…
• Yeni Kadıköy İskelesi, 17 Mart 2008 tarihinden itibaren İstanbullular’ın hizmetinde…İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden İDO, bütün iskelelerin yenilenmesi projesi kapsamında Kadıköy İskelesi’nin restorasyonunu tamamladı. İskelenin gerçekleştirilen açılış törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Selamet’in yanı sıra, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Adalar Belediye Başkanı Coşkun Özden, Selimpaşa Belediye Başkanı Ahmet Yağcıoğlu, Akfırat Belediye Başkanı Hilmi Yıldız ile Başkan Topbaş’ın Ulaşım Danışmanı Mustafa Ilıcalı, Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Hacımustafaoğlu, Fen İşleri Daire Başkanı Abdurrahman Uçak ve İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy katıldı.

Eskiyen görüntüsü ve mevcut yapısıyla yetersiz kalan Kadıköy Eminönü-Karaköy İskelesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yapı İşleri Müdürlüğü ve İDO Yapı İşleri Şefliği’nin ortak yürüttüğü çalışma ile yenilendi.Tamamen yenilenen iskelede, alt kat yolcu salonunun yanı sıra kafeterya, kafeterya açık terası ve seminer odaları gibi imalatlar yapıldı.Yenileme çalışmaları kapsamında;
Bina cephe ve dış bölme duvarları tamamen sökülerek, dış cephe günümüz teknolojisine uygun precast beton elemanlarla Osmanlı mimarisine uygun olarak kaplandı.
Zemin kaplamalarının tamamı söküldü ve doğal malzeme traverten ile kaplandı. Zemin katın duvar iç kaplaması ve saçak altları ise uzun ömürlü ve görsel niteliğe sahip kompakt malzeme ile kaplandı.
Pencere ve galeri boşluğu tavan kaplamaları sapelli cinsi doğramayla yapılan iskelede, alt kat ile üst kat arasında çelik merdiven mevcut.
Kazan dairesi ve su deposu da yenilenen iskelenin, ana taşıyıcı sistemi hariç tamamı yenilenmiş oldu.
25 Ekim 2005 tarihinde başlayan yenileme çalışmaları, UTAY İnşaat A.Ş. tarafından yapıldı ve yaklaşık 2,5 milyon YTL.’ye maloldu.

Ulaşıma 4 yılda 8.7 milyar YTL’lik yatırım yapıldı
Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Selamet, dünya kenti İstanbul’u geleceğe büyük bir aşk ve şevkle hazırladıklarını belirterek, “Tek hedefimiz, modern ve yaşanabilir bir İstanbul. Tüm dünya kentleriyle yarışabilecek bir noktaya gelmiş bir İstanbul. Bunun için görevde bulunduğumuz son 4 yılda İstanbul’a 8.7 milyar YTL’lik ulaşım yatırımı yaptık. İstanbul’un en büyük meselesi olan trafik sorununun çözümü için İstanbul’un dört bir yanında karayolu, metro, tünel yol, ve deniz yolu yatırımlarımızı büyük bir hızla sürdürüyoruz. Şunu açıkça ifade edebilirim ki Cumhuriyet’in ilanından bugüne kadar İstanbul’da ulaşım adına bu denli büyük yatırımlar yapılmadı. Büyükşehir Belediyesi yatırım bütçesinin yüzde 50’sinden fazlasını ulaşıma ayırdık ve 4 Yılda 8,7 milyar YTL’lik ulaşım yatırımı yaptık. Hedefimiz: 2012 yılına kadar ulaşıma 22,6 milyar YTL’lik yatırım yapmak” diye konuştu.İDO dünyanın en büyük taşımacılık şirketi…
Dünyanın en elverişli suyoluna sahip İstanbul’da deniz ulaşımının oranı çok düşük olduğuna dikkat çeken Başkan Vekili Ahmet Selamet, ulaşım sorununu çözerken deniz ulaşımına ayrı bir önem verdiklerine dikkat çekerek, şöyle konuştu; “İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak deniz ulaşımının toplam ulaşımdaki payını arttırmak için çok önemli adımlar attık. İDO’yu, 82 iskelede 107 gemi ile 1200 sefer gerçekleştiren, dünyanın en büyük taşımacılık şirketi haline getirdik. Her tarafı suyollarıyla çevrili olmasına rağmen denizyollarıyla yapılan yolculuğun yüzde 3,4 gibi çok düşük oranlarda kalması kabul edilebilir bir durum değil. Burada bir güç birliğine ihtiyaç vardı ve onu gerçekleştirdik. Kıyı kenti olan güzel İstanbulumuzun deniz trafiğini planlamak, entegre etmek ve koordine etmek için Şehirhatları İşletmelerini devraldık. 12 yıldan beri özelleştirme kapsamında olan ve yatırım yapılamayan bu işletmenin devri ile birlikte denizyollarının kullanımında büyük bir verimlilik sağladık. 20 yıldır yapılmayan yatırımı 1 yılda yaptık. 56 iskeleyi yenileyerek İstanbul’a kazandırdık. Devraldıktan sonra mevcut olan gemilerin bakım ve onarımlarını gerçekleştirdik. Filomuzu İstanbul'a özgü, yine dış tarafı açık, dışarıyı izleme imkanı veren manevra kabiliyeti ve sürati yüksek yeni gemilerle büyütüyoruz. Devraldığımız bakıma muhtaç 32 vapurun bakım onarım çalışmalarını Haliç Tersanesi'nde yaptık. Bunun için de 150 Milyon YTL’lik bütçe harcadık. Aykut Barka, İstanbul 9’u baştan aşağı yeniledik. Şimdi de Barış Manço’yu yeniliyoruz.”Açılışta Ressam Cumhur Koraltürk Resim Sergisi de yer aldı
Törende konuşmaların ardından İstanbul Büyükşehir belediye Başkan Vekili Ahmet Selamet ile diğer protokol üyeleri kurdele keserek iskelenin açılışını gerçekleştirdi. Tepeden tırnağı yenilenen iskelenin üst katında oluşturulan mekânlarda kültür ve sanata yönelik aktiviteler de yapılabilecek. “İDO Sanat Merkezi” olarak düzenlenen iskelenin üst katında ilk sergi de törenle birlikte açıldı. Ressam Cumhur Koraltürk’ün fırçasından tuvale yansıyan “Vapurlar ve İstanbul” konulu yağlıboya resim sergisi, 24 Mart’a kadar İstanbullular tarafından ücretsiz görülebilecek.