Sayfa 1/2 12 SonSon
14 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Yeni tebliğden kimler memnun kimler değil neden

 1. #1
  Moderators limancı66 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesajlar
  285
  Tecrübe Puanı
  50

  Standart Yeni tebliğden kimler memnun kimler değil neden

  Merhaba Dostlar

  Herkesin Bildiği üzere 1016-2020 4/1 ticari tebliğ yayınlandı.Formda olsun üye bulundukları kooplarda olsun veya görüş toplantılarında bir çogumuz konuyla ilgili olarak

  gerek form payaşımında gerekse dilekçe ve sözlü olarak görüşlerimizi ve beklentilerimizi bildirdik .

  En sonunda gün geldi çattı ve tebliğ çıktı bu tebliği yapanlar bizleri stkları akademisyenleri koopları suurkoopu ne kadar ciddiye almışlar ne kadar almamışlar

  burdan yazarak değerlendirelim istedim .


  ilk olarak Ben yazayım


  1 .genel kanım herkesimi dinlemişler her kesimden görüş almışlar ama hiç birini ciddiye almamışlar.

  2. ben küçük balıkçı olarak hiç memnun değilim çünkü benim kullandığım tarlakoz manyatın zararı gıgırdan daha fazla denize zarar verdiği ve gırgırdan daha fazla ekonomik olamyan balık cinslerini yakaladığı için ,benim tarlakoz manyatım sadece belirli voli yerlerine çekldiği için yasak ama gırgır öylemi nerede isterse çevire bilir
  70 kulacta dip yapar bu yüzden serberst denize zararı tarlakoz manyattan daha azdır????

  3.benim kullandığım misina ağlar denizin dibinde kaldığında denizi daha fazla kirletiyor ve hayalet olarak çoooook balığı katlediyor oysaki naylon ip ağlar ilşkende kaldığında 10 sonra kendi kendine yok oluyor???????????????????????????Tüm dünya ülkeleri misina ağları kullandığı için ,gırgır ağlarında ve trol ağlarında bulunan
  misine ağlar ilişkende kaldığında 10 gün içerisinde kendiniliğinden yok olduğu için benim 018,020 023 misene ağlarım bunlardan fazla zarar verdiği için yasak

  4.Ben Bir eksiğim olduğunda sahil güvenlikten kaçamam beni nerde görse yakalar kaşında gözün var deyip patlatır cezayı.Amaaaa Gırgır oylemi Marmaradaki deneetimlerde senelerdir lamba yakan gırgırlara bir şey yapamadılar denetleyemediler sonuç denetleyemiyoruz bari serbest bırakalım dediler ve yaptılar hayırlısı olsun olsunda madem marmarada lamba zararlı değildi de bunca yıl neden yasakladınız İstermisin gırgırcılar insan hakları mahkemesine baş vurup geriye dönük tazminat istesinler. Yok ama kimlere güçleri yeter benim garip küçük balıkçıma ne olur limandaki misina ağları manyatları bir güzel toplarlar ateşe verip karşısında ısınırlar.
  nerde kooplar nerde surkoop neden demezki ey bakanlığım ey genel müdürüm yahu bu ağların yakası var mantarı var kursunu var bunları neden yakıyorsunuz
  bırakın yakmayında bari adam ip ağlarına donatsın arka çıkan varmı yoook ma gırgır lamba yaksın diye bakanlıkta nöbet tutulur.

  arkadaşlar yazılacak çok şeyler vardır ancak vaktim müsait değil kısacası gelenek bozulmamıştır. her zaman olduğu gibi küçük balıkçı yok sayılmış endüsturel balıkçı ihracatcı, kabzımal lobilerinin istekleri doğrultusunda bir tebliğ ortaya çıkmıştır.

  saygılarımla
  Marmara/1966/Gemlik

  Denize denizden bakmakla karadan bakmak arasındaki farkı bilir misin...

 2. #2
  Vıp üye İhtiyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  4.641
  Tecrübe Puanı
  958

  Standart Cevap: Yeni tebliğden kimler memnun kimler değil neden

  Boş yere konuşup da canımızı sıkmaya gerek yok artık.

  Yine de iki kelam edeyim.

  1- Türkiye Cumhuriyeti Devleti, denize arkasını dönmüş, 1960'dan bu yana on yıllardır yasak savma kabilinden tebliğ çıkarmış, kanun yapmış, kurallar koymuştur.
  Asıl yapması gerekeni ise yapmamıştır.
  Bir kural konduğu zaman denetim mekanizması da oluşturulur ve ciddiyetle işletilir.
  Denizde kural vardır, denetim mekanizması yoktur, dolayısıyla denetim de yoktur, bu yüzden yasadışılık, kaçak avcılık almış başını gitmiştir ve ne yazık ki bu da devletin umurunda bile değildir.
  2-Bsgm diye bir şey kurulmuş, başına veterinerler, ziraat mühendisleri getirilmiştir, bu teşkilatta su ürünleri mühendisleri de vardır ama onlar masa başında evrak düzenler genellikle.
  ...

  Hal böyle olunca, balıkçılık, Tarım Bakanlığının başında bir angarya olarak durmaktadır, gidin bakın il müdürlüklerine, gerçeği göreceksiniz.

  ...

  Bundan sonra gemisini kurtaran kaptan, herkes ne yapıyorsa biz de onu yapmaya çalışalım, becerebilirsek tabii.
  Herkes, ne yaparsa kendisine yapar.

  M.Mahir Ersin
  İstanbul 1945

 3. #3
  Balıkçı
  Üyelik tarihi
  May 2012
  Yaş
  63
  Mesajlar
  48
  Tecrübe Puanı
  18

  Standart Cevap: Yeni tebliğden kimler memnun kimler değil neden

  Bundan sonra gemisini kurtaran kaptan, herkes ne yapıyorsa biz de onu yapmaya çalışalım, becerebilirsek tabii.

  Sevgili Mahir abi
  herkes derken kimi kast ediyorsun??
  Su oturdugu dali kesen, ben yakalamazsam baskasi yakaliyacak, aman bugün üc kuyruk fazla tutayim, yarinlar beni ilgilendirmez, ben cebime bakarim diyen herkesi`mi kast ediyorsun?
  Yoksa Takkemizi önümüze koyup, nasil esit silahlarla (düsünce silahi tabiiki!) mücadele verebiliriz diye düsünen herkesi`mi ?
  Bu islerin artik Koop`larla, Sürkop`larla falan yürümeyecegi asikar!
  Baska bir care bulmak gerek.

  Nacizane fikrim mesela bir SENDIKA kurmak!
  Birlikten kuvvet dogar hesabi.
  Simdi bana kimse Koop`larin ve Sürkop`un da bir birlik oldugunu anlatmaya calismamasini rica ediyorum!
  Balikcilik hàla hazirda bir meslek olarak kabul edilmese dahi, yinede Sendikalasma imkani var!
  Bu istikamete kafamizi yorsak nasil olur derim?
  Biraz arastirsak, aramizda bu konuda bilgi sahibi olan arkadaslarimiz vardir muhakkak. En azindan nereden bilgi alabilecegimizi arastiralim.

  Saygilar
  hey gidi eski günler hey...

 4. #4
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Cevap: Yeni tebliğden kimler memnun kimler değil neden

  Yoksa Takkemizi önümüze koyup, nasil esit silahlarla (düsünce silahi tabiiki!) mücadele verebiliriz diye düsünen herkesi`mi ?
  Bu islerin artik Koop`larla, Sürkop`larla falan yürümeyecegi asikar!
  Baska bir care bulmak gerek.
  Takkeyi önümüze koymak kolay lakin daha önce çok kez dile getirdim,

  Asiye nasıl kurtulur ? Kurtulmaz zira kendisi istemiyor !

  Balıkçıya rağmen balıkçı için bir şeyler isteyen konumuna düşmek dışında ne kazancımız olur,Stk'lara yapılan haksızlık ve karalamalar ortadayken buna kimler ne için uğraşsın !

  [QUOTEBu islerin artik Koop`larla, Sürkop`larla falan yürümeyecegi asikar!
  Baska bir care bulmak gerek.QUOTE]

  Sürkoop prkinos kotasından elde ettiği gelirden,Kooperatifler barınak işletmecisi pozisyonundan vaz geçmedikçe demoklesin kılıcı gölgesinde balıkçının savunucusu değil Bakanlık bürokratının kaşecisi konumunda kalır !

  Çare yıllar önce üretildi gayet şeffaf forumda tartışıldı lakin pek değerli yöneticilerimiz yerlerini kaybederler kaygısı ve süper egolarıyla destek olacaklarına köstek oldular ki aynı şahıslar hala değişmedi,korkuyorum hanedanlarını veliahtlarına devredeceklerinden !

  Ortak akıl balıkçının kendi oluşturacağı her bölgenin bağımsız ama aynı çatı altında birleşip tek ses verecek güçlü bir STK oluşturmaktı,çalıştık didindik tam oluşma aşamasında içimizdeki Brütüsler sayesinde başarısız olduk ki o brütüsler hala yönetimde foruma girmeyin diyen sıkışınca forumu yardıma çağıranlar.

  Kıssadan hisse adını gizleyip yöresinin dertlerini dahi paylaşmayanlar,şurada iki kelamla dert anlatmayanlar ki hiç sorumlulukları olmadığı halde hangi oluşuma katkı verir ? Balıkçı kurtulmak istese zaten su akar yolunu bulurdu !
  Müfit Çıkrıkçıoğlu
  İstanbul

  KIYI BALIKCISI


 5. #5
  Vıp üye İhtiyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  4.641
  Tecrübe Puanı
  958

  Standart Cevap: Yeni tebliğden kimler memnun kimler değil neden

  Mürsel'e iyi niyeti, Özgürdeniz'e de harika tespitleri dolayısıyla teşekkür ederim.

  Evet, Asiye kurtulmak istemiyor ya da mevcut düzenle kurtulması mümkün değil.

  Denizde rakip durumda olanlar masa başında nasıl birleşsin, küçükler ayrı, büyükler ayrı örgütlensin denildi, bir dernek kurmaya kalkışıldı, destek de verdik ama fos çıktı, detaylara girmeyeceğim.

  Nasreddin Hoca gibi, damdan düşenin halinden damdan düşen anlar hesabı, ekmek parasını denizden kazanmayanların gayretleri bir yere kadar, denizden kazanmaya çalışan küçüklerin ise terkedecekleri bir gün bile yok, çünkü o gün kazanmazsa yarın aç.

  Bir de denizin sahibi olduğunu sanan ve maddi güçle istediğini yapmaya, yaptırmaya alışmış olanlar var. Onlar da zengin arabasını dağdan aşırır, fakir düz yolda şaşırır ölçüsüyle iş kotarıyor.

  Devlet ise, yukarıda dediğim gibi, balıkçılığı angarya olarak görüyor, balık gibi bir nimetin farkında değil, sanıyor ki yavru-anaç demeden tutulursa millet balık yer de, ekonomi işler de... bilmem ne bilmem ne... çünkü kulakları hep biz balık tutmazsak millet balık yiyemez masallarıyla dolu. Kendi bilgileri yok, bilenlere itibarları yok, belki güce karşı koyacak cesaretleri yok, her ne ise sonuçta idareden fayda yok.

  Yıllarca küçük balık tutmayalım diye çırpınanlara devletin cevabı, lüferde istisna oranını %15'e çıkarmak, boy limitini düşürmek oldu.

  Şimdi birileri bitirmeye kararlıysa biz de bitene kadar çöplenelim bari diyorum, devlet kaçak avcılığa prim verip destekliyorsa biz de uyalım diyorum, bittiği zaman benim elimde 7 m.lik külüstür bir tekneyle üç beş malzeme kalır, bir yerlere sokarım, gider, 30 - 40m.lik
  teknelerle boğaz koylarında avlananlar, balık bitince o tekneleri nereye sokar bilmiyorum, o da onların sorunu.

  Diyorlar ki denizde balık bitmez, çünkü yaşları, bilgileri, biten balıkları görmeye yetmiyor, uskumru, orkinos, kılıç, mersin, pisi, kalkan...( say sayabildiğin kadar) ne oldu desen, ne olacak Uskumru İsveç'ten, NOrveç'ten geliyor, Orkinos Akdeniz'e giriyor, kılıç Ege'de dolu,.... diyecekler. Ben ise boğazdakiler ne oldu diyorum, anlayamıyorlar, çünkü görmediler, bilmiyorlar.

  Zaman kaybı, başka işlere bakalım, devlet istemedikçe bir şey olmaz, devlet de balıkçılık konusunda hayırlı bir iş yapmak İSTEMİYOR.

  Belki de iyi işler yaptıklarına inanıyorlar, ben de

  Allah cezanızı versin diyorum. (Yani yaptıklarınızın karşılığını.)
  Herkes, ne yaparsa kendisine yapar.

  M.Mahir Ersin
  İstanbul 1945

 6. #6
  Reİs bangocu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2011
  Yaş
  56
  Mesajlar
  2.469
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Cevap: Yeni tebliğden kimler memnun kimler değil neden

  Alıntı Mürsel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bundan sonra gemisini kurtaran kaptan, herkes ne yapıyorsa biz de onu yapmaya çalışalım, becerebilirsek tabii.

  Sevgili Mahir abi
  herkes derken kimi kast ediyorsun??
  Ben anladığımı söyleyeyim beyaz giyip siyah düşünen herkesi kast ediyor?
  Denizde helal çalışıp helal kazanma devri bitti,yasa dışılık arttı trolcü yasak alanlarda cirit atıyor,balık boy yasağı diye bir şey yok tutuluyor bunlar belediyenin kontrolü altındaki hallerde aşikar balık hal listelerine konularak satılıyor,hamsi ağıyla yasak zamanda Marmara'da orkinos katliamı yapılıyor,tülüna bahane orkinos şaha deniliyor dalyanlar çapariye ve herkese yasak olmasına rağmen palamut u toriği karnındaki milyonlarca palamut torik adayını katlediyor.yasak gırgıra yasak alan olmasına rağmen günlerce yasak alanda çinekop lüfer katliamı yapılıyor,Yasak sahalarda halkın sağlığını hiçe sayarak yakalanan midyeler aşikar satılıyor halk zehirleniyor kanser ediliyor.Misina ağ yasak dediler yasağa uyan küçük balıkçı ip ağ fabrikaları tarafından öpülüyor yasak dinlemeyenler para satıyor.24 metre yasağı var takan yok vs vs vs vs diyor.Bizde bunlara uyalım bunlar gibi çalışalım diyor,ekliyor becerebilirsek haramı helali hırsızlığı kendimize yedirebilirsek aldığımız terbiyeyi unutabilirsek çoluğumuza çocuğumuza bunları yedirebilirsek sonrada biz çıkıp sürdürülebilir balıkçıyız şöyle böyle yazabilirsek diyor benim anladığım bunlar.

  Alıntı Mürsel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bu islerin artik Koop`larla, Sürkop`larla falan yürümeyecegi asikar!
  Baska bir care bulmak gerek.

  Nacizane fikrim mesela bir SENDIKA kurmak!
  Birlikten kuvvet dogar hesabi.
  Simdi bana kimse Koop`larin ve Sürkop`un da bir birlik oldugunu anlatmaya calismamasini rica ediyorum!
  Balikcilik hàla hazirda bir meslek olarak kabul edilmese dahi, yinede Sendikalasma imkani var!
  Bu istikamete kafamizi yorsak nasil olur derim?
  Biraz arastirsak, aramizda bu konuda bilgi sahibi olan arkadaslarimiz vardir muhakkak. En azindan nereden bilgi alabilecegimizi arastiralim.
  Eskilerle olmaz yenisini kuralım,aynı kafalarla bu iş olmaz bir kere onlar emekli olacak maaş yok.Yeni bir oluşum kuralım diyenin kimliği açık olacak. Şüphesiz olacak hani bir laf var ağzı sütten yanmış heh bizim ağzımız sütten yandı.Bu lafımda yanlış anlaşılmasın kimseye sen kötüsün dediğim yok,benim insanlara güvenim azaldı o kadar sizinle bir alakası yok.

  Şu anda görünen o ki kim haklı kim haksız her şey ordada kim ne yapmış? Biz forum olarak neler yapmışız neler düşünüp bunları yazmışız hepsi kayıtlı ve herkese açık isteyen okur anlar.
  https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net...f3&oe=5C00E32D
  Körler Ülkesinde Görmek Suçtur.!

 7. #7
  Balıkçı
  Üyelik tarihi
  May 2012
  Yaş
  63
  Mesajlar
  48
  Tecrübe Puanı
  18

  Standart Cevap: Yeni tebliğden kimler memnun kimler değil neden

  Ben yinede Sendikalasmada fayda olacagi görüsündeyim.

  Gecmise bakacak olursak, Devletin yada iktidarda olan her hangi bir hükümetin önemli kararlar asamasinda, STK`larini pek ciddiye almadigini görürüz!
  STK`lar (gerek Kulüpler, gerek Dernekler, gerek Koop`lar vs. vs.) hep "üc-bes kisi bir araya gelmis, sivrisinek gibi vizildiyor" mentalitesi altinda görülmüstür.
  Ama toplulugun ismi SENDIKA oldumu, gayri ihtiyari "Hooopp dur bakalim ne istiyorlar? sorusunu yaratiyor.
  Avrupada balikcilik ve balikcilar Sendika olarak seslerini duyuruyorlar.
  Avrupanin balikcilik ve balikcilar tarihine baktigimiz zaman, bir cok ülkesinde, bizim bu gün karsi karsiya kaldigimiz sorunlari onlarinda gecmiste yasadigini görebiliriz!
  Adamlar bu sorunlarin üstesinden gelmenin cikar yolunun Sendikadan gectigini fark edip, zamaninda gerekli adimlari atmislar.
  Ben sahsen bu günleri bir dogum sancisi olarak görüyorum.

  Saygilarimla
  hey gidi eski günler hey...

 8. #8
  Vıp üye İhtiyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  4.641
  Tecrübe Puanı
  958

  Standart Cevap: Yeni tebliğden kimler memnun kimler değil neden

  Bangocu, döktürmüşsün Vallahi, tek kelime ilave edemem.
  Herkes, ne yaparsa kendisine yapar.

  M.Mahir Ersin
  İstanbul 1945

 9. #9
  Reİs bangocu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2011
  Yaş
  56
  Mesajlar
  2.469
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Cevap: Yeni tebliğden kimler memnun kimler değil neden

  Alıntı İhtiyar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bangocu, döktürmüşsün Vallahi, tek kelime ilave edemem.

  Eyvallah Mahir abi,

  Tek değil çok kelime edersin mütavazilik ediyorsun.

  Yazdıklarım kayıtlı bu forumda hepsi var daha neler var?çok şey var okuyana okuduğunu anlayana okuduğunu anlayıp uygulayana.
  https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net...f3&oe=5C00E32D
  Körler Ülkesinde Görmek Suçtur.!

 10. #10
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  54
  Mesajlar
  2.690
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Cevap: Yeni tebliğden kimler memnun kimler değil neden

  Kaç zamandır yazıp duruyoruz Marşa basan reislerin olduğu STK iş yapmaz yaptıramaz !!?
  Mürsel arkadaş haklı YENİ OLUŞUM - sendika - dernek vs.. ama içeriği çok önemli ; 1 balıkçı 2 akademisyen 3 diğer STK lider veya temsilcisi olmalı = Balıkcıdan çok BALIĞI SAVUNMALI
  Kuruım ve kuruluşların yanlışlarını ortaya koyup düzeltme yönündeki hertürlü girişimi ÇIKARSIZ - KORKUSUZ YAPMALI.
  İşte bunları yapabilmekte ortak paydada fikir birliği olmalı; nerede nasıl olacak !!?

  Müfit abi çok güzel izah etmiş; yıllar önce bugünleri gören forum üyelerinden bazıları olmayan imkanlarla birşeyler yapmaya kalktık; zaten 1 atımlık barutumuz vardı onuda bertaraf ettiler/ettirdiler !!? Ali abinin dediği gibi İnsanlara güvenimiz azaldı yok olmaya gidiyor = samimiyet yok !!?
  Forum olarak bunu neden düşünüyoruz !!? birçok arkadaşımız FACEBOOK da kendi ismi ile herşeyi yazıp çizerken Forumda kendini saklama ihtiyacı duyuyor neden acaba !? Profosyonel balıkçı adına tek olan sitede hertürlü sorununu-çözümünü anlatacağı paydaş olacağı forum iyiniyetli hiçbir arkadaşımızı yok saymamıştır ; bunu gören bazı uyanık çıkarcılar ve yöneticiler forumu kötüleyerek en ufak oluşumun önünü önceden kesip atıyorlar ve birçok arkadaşımızda buna inanıyorlar. Unutulmasın ki forum birçok kurum kuruluş tarafından takip edilip ilgiyle okunuyor.
  Adıyla sanıyla- namıyla forumda yazamayan kişiler ile nasıl yola çıkılacak.!!
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevap: 7
  Son Mesaj: 01.06.15, 12:21
 2. Okyonuslari kimler tuketiyor
  By snapper in forum PROFESYONEL BALIKÇI !!!!
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 28.08.12, 05:41
 3. gece yoklaması kimler var...
  By sealbatros in forum Kutlama, İstek, Öneri, Eleştirileriniz
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 30.05.12, 01:27
 4. Balıkcılığı Kimler Kurtaracak!!!
  By aFaLa in forum SORUNLARIMIZ
  Cevap: 45
  Son Mesaj: 16.11.11, 22:46

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM