2010’un gelişi tüm Türkiye’de caddelerde ve meydanlarda kutlanırken bazı doğaseverlerde sıra dışı yerlerde yeni yılı karşıladı.

Türkiye’nin pek çok şehrinden yollara düşen doğaseverler 2010’a denizlerin altında, dağların doruklarında ya da mağaralarda başladı. İstanbul’dan yola çıkan Zirve Dağcılık ekibi 2543 metre yüksekliğindeki Uludağ’a tırmanırken, Deniz Feneri Dalış Kulübü Kaş’ta 12 metre suyun altına indi, Ekstrem Doğa Sporları ve Gezi Ekibi ise Bolu Göynük’teki mağara ve dağ evinde geceyi geçirdi.

Suyun altında pankartla yeni yıl kutlaması
Türkiye’de yılın her günü ve 24 saat doğa sporu yapılabileceğini kanıtlamak isteyen maceracılar yeni yılı çok farklı yerlerde karşıladı. Kış günlerinde denize girmek için Güney Yarımküre’ye gidenlerin aksine Kaş’a giden deniz severler gece 24.00’da suya girdi. Deniz Feneri Dalış Merkezi dalgıçları, Noel Baba şapkaları takarak 12 metre derinliğe indi. Deniz Feneri Dalış Merkezi eğitmeni Bülent Yıldırım, “Her yeni yılda sıcak ülkelere giden insanlara çok uzaklara gitmemeleri için dalış yaptık. Türkiye’de 12 ay denize girilip spor yapılabilir. İnsanlarımız yeni yılı Türkiye’de doğa sporu olarak karşılamayı artık öğreniyor” dedi. Kulübün bir dalgıcı ise nişanlısının yeni yılını derin mavide kendi yazdığı pankart ile kutladı.

Uludağ’ın zirvesinde sabahladılar
Zirve Dağcılık Kulübü’nün gönüllüleri ise önceki gün Uludağ’a doğru çıktı. 2009’un bittiği dakikalarda tam 24’te yürüyüşe geçen dağcılar 5 saat sonra zirveye ulaşabildi. Büyük Uludağ Zirvesi’ne çıkan dağcılar birlikte fotoğraf çektirdikten sonra kısa bir mola verdi. Tekrar iniş için yürüyüşe geçen 10 dağcı, 11.30 sıralarında Uludağ eteklerindeki şehir merkezine ulaştı. Zirve Dağcılık gönüllüsü Cumhur Fevzi Baştuhan, “Yeni yılı çok sevdiğimiz dağlarda karşılama istedik. 2010’u dağda karşılayarak yeni yılı doğada geçirmek için şansımızın yanımızda gitmesini bekliyoruz” dedi.

Dağ evinde doğayı dinlediler
Ekstrem Doğa Sporları ve Gezi Ekibi(EDGE) ise yeni yılı Bolu Göynük’ün mağaralarında ve dağ evlerinde karşıladı. 27 kişilik ekip, 31 Aralık 17.00’de Göynük-Sünnetgöl’e ulaştı. Dağ evine yerleşen doğa tutkunları hemen yürüyüşe geçerek çevredeki mağaraları ve yaylaları gezdi. Doğa sporlarına olan ilgiyi arttırmak için etkinlikler düzenleyen ekip üyelerinden Leyla Aktan, “Yılbaşı gecesi konfordan uzak ve doğayla iç içe bir zaman geçirmek istedik. Dağ evinde konaklarken çevreyi keşfetmek için kısa yürüyüşler yaptık. Çok gürültülü müzik yerine dinlendirici sesler dinleyerek şehir hayatına kendimizi hazırladık” dedi.
Gökhan Karakaş/Milliyet Gazetesi