Yılan balığı füme yediniz mi?

Eklenti 5466
İzmir’den yola çıkıp eski yoldan Ortakları, geçince Söke karşılar bizi, yolun devamında da Menderes (Meandros) Nehri’nin, taşıdığı alüvyonla oluşturduğu Söke Ovası. Ovanın ortasına gelince ruh halim birden değişir, ait olduğum topraklarda hissederim kendimi. Güncel ne varsa çözümlenecek, kolaylaşır kafamda, içim rahatlar, derin bir “ohh” çekerim, yüzümde gülücükler.
Bafa gölüne gelmeden yamaçlarda köyler görünür, yollarını görünce içim köylere akar, direksiyonu kırmam an meselesi olur bazen. Ama giremem hiç o yollara. Hep yetişilecek bir yer, bitirilecek işler vardır Bodrum’da ya da Bodrum çeker. “Ama bir gün, bir gün geleceğim sizi görmeye, yalnız sizi yaşamaya” derim. Der ve ertelerim.
Eğer Didim, Söke, Kuşadası belediyelerinin katkılarıyla bu yıl üçüncüsü yapılmakta olan “Meandros Festivali” olmasaydı ne Serçin köyünü ne “Yılan Balığı Sıcak Füme” yapımını görebilecektim. Ne de yiyebilecektim.
Serçin, bir balıkçı köyü. Denizi Bafa. Yani Bafa Gölü. Yöre halkı geçim kaynağına deniz demeyi yeğliyor, onun için tek ve büyük. Köy, “denizinin” tapusunun şahsa ait olması nedeniyle, geçmişte ciddi sorunlar yaşamış. Bu sorunların aşılmış olduğunu görmek çok güzel. Aşılan diğer bir sorun da Menderes nehrinin taşıdığı, Aydın-Denizli-Uşak sanayi atıklarının arıtmalarla en aza indirilmesi ve DSİ’nin göle temiz su basmasıyla, göl kirlilik seviyesinin kabul edilebilir ölçülere gelmiş olması. Sonuç: Göldeki balık ve kuş çeşitliliğinin artışı.
Serçin köyünde sıcak karşılıyor bizi! Hem havası, hem köylüsüyle. Köyde çocuklar bayram havasında, Sokak Sanatları Atölyesi çocukları istedikleri şekle sokuyor boyalarla, kimi kedi oluyor, kimi maskeli. Kedilerden birinin adını soruyorum, Bulut diyor. Kalıyorum şaşkın oracıkta. Benim kedimin adı da Bulut!
Bu arada köy meydanı ilerleyen saatlerle kalabalıklaşmağa başlıyor, köy halkının kimi ürünlerinin satışında tezgâh başında, kimi sandalyelere kurulmuş. Bir Ege türküsü geliyor kulaklarıma, burnuma yılan balığının kokusu, kokuyu takip ediyorum... Serçin kadınları bahar şenliklerine davet ediyorlar beni, bir de onlardan yılan balığı tarifi alıyorum, onu da baharda yeriz belki. Ve eve dönüş zamanı.
Gece rüyamda Meandros (Menderes) nehrini görüyorum. Kıvrıla kıvrıla akışını seyrediyorum yükseklerden. Sabah yatağımdan kalkıp el dokuması halıma bastığımda gene onu görüyorum! Ve, Apollon tapınağını süsleyen, bölgenin antik deseni “meander”in , Menderes’in kıvrıla kıvrıla akışından esinlenerek doğduğunun söylendiğini anımsıyorum. Anadolu kadınının yaşamı olan suyun halıdaki akışını seyrediyorum uzun uzun.
25 Haziran’da başlayan Meandros Festivali, 31 Temmuz’a kadar devam ediyor. Festival kapsamında tarih, turizm, halk sanatları ve mutfak kültürü tanıtılıyor, sergiler açılıyor, konserler veriliyor. Köylere yayılan etkinliklerle, bölgenin doğal ve kültürel zenginliklerinin tanıtılması, Meandros’un ilgi odağı haline gelmesi hedefleniyor.

Yılan balığı sıcak füme yapımı
Balıklar iri deniz tuzu ile tuzlanır. Özel fırında duman altında tütsülenerek pişirilir. Serçin’deki fırın; üst üste monte edilmiş iki varil, altta odun ateşi, iki varil arasında ızgara var. Üstteki varilin yanlarına çengele geçirilmiş balıklar asılıyor, 50 dakika sonra sıcak fümeniz hazır. Kokusu üzerinde!
Kaynak