Yumurtalık balıkçılarının avukatı Atal: BTC bir şeyler yapıyormuş gibi görünmek istiyor

17 Eylül 2009 / 10:36

Yumurtalık ilçesindeki balıkçıların Avukatı İsmail Hakkı Atal, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Petrol Boru Hattı'nın uygulamaya koyduğu "Resif Projesi' ile nihayet yaşam alanlarını daralttığı balıkçıları hatırladığını iddia etti.

Yumurtalık sahillerinde resif oluşturulmasının balıkçıların sorunlarını çözülmesi için yeterli olmadığını dile getiren Atal, yazılı açıklamasında, "Bugün Yumurtalık körfezi ve deniz eko sistemi, BTC ve Sugözü Termik Santrali başta olmak üzere sanayi kuruluşlarının kirletici etkisi altında gün geçtikçe yok olmaktadır." dedi.

Bölgeye petro kimya tesisleri ve rafinelerinin BTC'den dolayı geldiğini anlatan Atal, birkaç yıl içinde ilçe sahillerinde balık kalmayacağını ve kapkara olacak denizden insanların petrol kokusu alacağını savundu. Denizin içerisine törenle konulan resiflerin bu nedenle sonuç vermeyeceğini ileri süren Atal, Yumurtalık'ta balık neslinin yüzde 98'e varan oranda bittiğini iddia etti. "BTC ve Sugözü Termik Santrali'nin yok ettiği balık nesli nasıl üreyecektir." diye soran Atal, bölgede balıkçılığın yok olmak üzere olduğunu öne sürdü.

BTC'nin bu girişimle bir şeyler yapıyormuş gibi görünme gayretine girdiğini bildiren Atal, şunları kaydetti: " BTC'nin taahhüt ettiği ekonomik ve toplumsal yatırım projeleri Yumurtalık bölgesinde uygulanmamıştır. Aç ve işsiz kalan balıkçıların tazminat davaları ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde ve Yumurtalık mahkemelerinde devam etmektedir. BTC projesine 2,5 milyar dolar harcayan ve sadece yıllık 200 milyon dolar kira geliri olan Türkiye ve Türk halkına çok daha fazla kaynak aktarılması, çevrenin korunması için doğal dengenin bozulmaması için çok etkili önlemler alınması gerekmektedir. Ancak BTC ve BTC'ye bağlı rafineri ve petrokimya tesisleri bölgeye geldiği sürece kirletici etkisi önlenemeyen bu kuruluşlarla çevrenin korunması mümkün görünmemektedir