Dünyanın en derin batırma tüneli Marmaray, İstanbul’da, Avrupa ve Asya'yı, tarihte ilk kez bir tünelle birbirine bağlayacak.

Yüzyılın Arkeoloji Keşfi

Theodosius Limanı ve Yenikapı Batıkları

Dünyanın en derin batırma tüneli Marmaray, İstanbul’da, Avrupa ve Asya'yı, tarihte ilk kez bir tünelle birbirine bağlayacak.

Ancak inşaat esnasında karşılaşılan en büyük zorluk, gelecekte değil,geçmişte saklı. Kazı yapan İstanbul arkeoloji müzeleri uzmanları ortaçağın en büyük limanına, on binlerce esere ve İstanbul’un 8500 yıllık sakinlerine ait kalıntılara ulaştı.

Marmaray Batırma tünelinden yalnızca 3 kilometre uzakta, Yenikapı’da İstanbul’un en büyük aktarma istasyonu inşa ediliyor. Çalışmalar sırasında, arkeologların eski haritalardan yerini bildikleri, günümüzde ise tonlarca kumun içine gizlenmiş olağanüstü bir yerleşim yeri ortaya çıkarıldı: MS 4. yüzyıldan kalma devasa bir Doğu Roma Limanı.

Antik Çağda Akdeniz dünyasının en büyük limanı olan Theodosius Limanı, şimdi de modern zamanların en büyük arkeolojik keşiflerinden biri olarak kabul ediliyor. İstanbul Arkeoloji Müzeleri uzmanları yaklaşık 600 kişilik bir ekiple, liman kalıntılarını ve derin sediment ile kaplanmış binlerce eseri, toplam büyüklüğü 60 bin metrekare olan bu devasa kazı alanı içinde gün yüzüne çıkardı.

Ama bütün bunların arasında en büyük keşif, sayıları otuz beşe ulaşan iyi durumda, MS 6-11. yüzyıllara tarihlendirilen, beş yüzyıllık bir periyotta batmış gemi enkazlarının bulunmasıydı. Denizcilikle ilgili gelmiş geçmiş en zengin buluntu topluluğunu gözler önüne seren bu keşif, bilim çevrelerinde de büyük yankı uyandırdı.

İstanbul Üniversitesi Sualtı Kültür Kalıntılarını Koruma Anabilim Dalı kazı alanında ele geçen 24 adet batığın belgeleme ve yerinden kaldırma çalışmaları ve alandaki toplam 28 adet batığın konservasyon, restorasyon ve rekonstrüksiyon çalışmalarını üstlendi.

Yenikapı'da devam eden proje 2006 Mart ayından beri devam etmekte olup, şu ana kadar 23 batık, arkeolog ve konservatörlerden oluşan yaklaşık 30 kişilik uzman ekibimiz tarafından belgelenerek araziden kaldırılmıştır. Batıkların belgeleme ve kaldırma çalışmaları halen devam ediyor.


Virahaber