"ZANZIBAR" *****

ZANZIBAR; Kıyı ve geleneksel balıkçılıkta;
1980'lerde--7.000 Balıkçıya sahip, istihsal 20.000 ton,,
2009'da----26.000 Balıkçıya sahip istihsal 20.000 ton,,,

Balıkçı sayısı 3.7 kat artmış toplam istihsal aynı etrafı Okyanusken vede geleneksel balıkçılık yaparken. Birde her cins balık küçülmüş, yani stoklar çöküşe gidiyor. Artı balıkçıların kazancı azalıyor. Çünkü etrafı okyanus olmasına rağmen alan belli, kapasitesi belli.

Bu olayı, bizim iç deniz statüsündeki denizlerimize ve filoya avcılık kapasitesine uyarlayalım.

Yok ettikleri türlere bakalım; Uskumru, Kolyoz, Orkinosun arkasından Kofana,Torik arkasından Lüfer.

Şimdi!!?* Sübyan Lüfere hücum. Neyle cetvelle. Cetvelle balık tutulurmu!!?**
Tutulmazmı tutaarrssııınnnn.

Nasıl !!??** 20cm. diye çinakop ölçüsü verirsin.

Nasılsa halkım mışıl mışıl. %5 ufaklarına izin verilir der. Kürtajınıda yaparsın.

Neyle!!?* 20cm.'lik cetvelle, noter tasdikli çadır tiyatrosuyla. Nasıl olur!!??*

Olurmu ki!!??** Oluuurrr oluuurrr ballll gibi olur... Olmadımı!!??***

Yahu Kardeşim !!???** Uskumruyu, Kolyozu yok ettiler dedik, sesimizi duyan varmııı!!?* Tık yok.

Orkinosa hunharca saldırdılar yapmayın bu şekilde sakıncalı dedik.
Orkinosun baş müşterisi Japonlar bile insafa geldi yapmayın dediler.
Duyan varmı!!??* Tık yok.


Sonra Kofana, Torik Önleminizi alın dedik. Duyan varmı!!???** Tık yok.

Bu arada "İzmarit Balığını" bile aradan tulum çıkardılar. İstavritte can çekişmekte.

2000-2002'de İstanbul'dan 25-26 kooperatif ortak deklarasyon yayınladık .çımızı yırttık. Sıra Lüfere geliyor önleminizi alın "Radikal Kararlar" hızla alınmalı dedik. Ne yazmışız o zaman.

14) Gırgır ağları Hangi Balıkları Tutmalı: Endüstriyeller (Sürütme ile avcılık ayrı)
Lüfer, Kofana, Palamut, Torik, Uskumru, Kolyoz, İstavrit, Kefal, Sardalya, Hamsi, Orkinos tutmalıdır. "Ondada kesin kota olacak"

"Gırgırların tutmaması gerekenler"

14.a) DEFNE YAPRAĞI, ÇİNAKOP, SARIKANAT, Palamut vonozu (Kestane, çingene), Uskumru Vonozu, Kolyoz Vonozu (Koloridye), kör gözlü ağlarla da Hamsi, Çaça, Sardalya, Gümüş, Kıraça, Kancur bunlar için tedbir alınmalıdır. Balığın tohumunu kuruturlar sonra da deniz kirlidir diyorlar.

14.b) Alyanak(8-10Kg’lık Çipura), Fangri ( 10-15 Kg’lık Mercan), Minakop (10-15 Kg.lık), Levrek (5-10 Kg’lık), Sinarit ( 1-20 Kg.lık), Trança, Karagöz, Akya türü balıkların Gırgırlar tarafından 500’lü 2.000’li sürüler halinde tutulması üremesi ve gelişimi zor olan ekonomik değeri çok yüksek olan (yatakları bozulan) topluca tutulması TÜR KAYBINA SEBEBİYET VERDİĞİNDEN çok sıkı, katı tavizsiz acil önlem alınıp derhal yasaklanmalıdır.

Gırgırların yazdığımız (14a-b de.kileri ) tutmasından men etmek gerekir.

Benim oğlum bina okur döner döner gene okur.

Kaç sene geçmiş 12 koca yıl geçmiş aradan şimdi nerdeyiz. Çekinme söyle, yıl 2012, oldu 20 cm. O ne çinakop düş %5'i 19 cm. Yetermi yetmeezz.

Başka!!?* Utanmadan sıkılmadan %25 daha ufağını tutayım diye koca koca kayıklarla, 3 kuşak, 7 göbekten balıkçı, anlı şanlı reisler tuüüh sizin gibi reislere yazıklar olsun birde sahillerde utanmadan kamış sayarsınız damdaki kemancı kediler gibi. %25 ne yaptı düş -5cm. kaldı 15cm. Bunlar balıkçı değil sünnetçi. İşleri budamak. Yahu bunlar yaprak. Ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyormu. Sübyanı kesmedi. Bebeğini tutayım Allah sizi ne yapsın davul yapsın diyeeceem Ramazan da geçti.

Bu arada çinakopa soykırım yapanlarda kabak gibi çıktı meydane iyimi!!?*
75 milyon izledi tekmili birden.

"İyi niyetle bir şey yapmaya çalışan ve yazan arkadaşları tenzih ettikten sonra"

"12 yıl sonra geldiğimiz yer"

"Misyon,vizyon tezgahlarda oldu çinakop füzyon"

50-60 mt. kayıkların davlumbazına çıkıp lafontenden masal anlatmakla, balıkçılığın kitabını ben yazarım havalarında burnundan kıl aldırmayaraktan Dünyaları ben yarattım diyerek, davlumbazda şişinirken ayağın bir kayar, kendi saç güvertene kafa üstü küüttt diye düşersin, ne olduğunu bile anlamazsın, o zamanda maaile geçti palamutun alayı durumu.

Belkide traşa alışık olduklarından jilet olmayı özlüyorlardır belki, kim bilir!!??**

Gelelim bizim Tatlı Su Kurnazlarına ve bazı avcılık türlerine bazı akademisyenlerin, iç deniz statüsünde olmamızı "Endüstriyel Avcılığın Sonuçlarını" pas geçmelerine ve ileriyi görememeleri nedeniyle (Tablonun bütününü, tüm kriterleri) denizlerimizin geldiği durum. Anlayana en üstteki 2 satırda bile ibret var. Gene fren tutmadı. Kesip konuya dönüyorum.

Gene Zanzibar'a dönelim. Zanzibar'da nerden çıktı derseniz. Olay şu Tv.'den "National Geographic"ten belgesel izlerken yetişebildiğim önemli kısımları kağıda dökmüş daha önce konu başlığı olarak açmıştım. O yazıyada sağolsun "Burhan Reis" her zamanki gibi yardımcı olmuş fotoğraflarla süslemişti. Bende öyle takılırken birden ampül yandı. Bende canlısını bulup onu koyayım dedim zaten su altınıda merak ediyordum. Çalışma süresi en az 10 gün sürdü 100'ün üzerinde Zanzibar videolarını defalarca izleyip ayıkladıktan sonra sizler için seçtiklerimi sıralayarak buraya aktarıcam. Umarım iyi vakit geçirirsiniz. Hepsini eksiksiz izleyeniniz çıkarsa ertesi gün herhangi bir yerde aşağıdaki mısraları ezberlemiş olarak her yerde mırıldanırsa şaşırmasın. 10 gün boyunca defalarca izleyince öyle oluyor nedense. Saygılarımla.

Önce şarkı sözü sonra videolar. İyi seyirler.

JAMBO
JAMBO BWANA
JAMBO
JAMBO
BUWANA
HABARİ GANİ
NZURİ SANA
VAGENİ
WAKARIBISHWA
VAGENI
WAKARIBISWA
ZANZIBAR YETU
HAKUNA MATATA

"Haydi hep berabar Zanzibar'a seyahat edelim"
Zanzibar - YouTube
"Zanzibar'ı tanımaya başlıyalım"
Maldives and Zanzibar - YouTube
"Zanzibar'a Hoşgeldiniz"
Zanzibar 2010 - YouTube