3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Zanzibar -- Yeni Zelanda

 1. #1
  __Baba Yalçın__ Baba Yalçın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2011
  Mesajlar
  912
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart Zanzibar -- Yeni Zelanda

  Belgeselden; ZANZİBAR; Kıyı ve geleneksel balıkçılıkta;

  1980'lerde--7.000 Balıkçıya sahip, istihsal 20.000 ton,,
  2009'da----26.000 Balıkçıya sahip istihsal 20.000 ton,,,


  Balıkçı sayısı 3.7 kat artmış toplam istihsal aynı etrafı Okyanusken vede geleneksel balıkçılık yaparken. Birde her cins balık küçülmüş, yani stoklar çöküşe gidiyor. Artı balıkçıların kazancı azalıyor. Çünkü etrafı okyanus olmasına rağmen alan belli, kapasitesi belli.

  Bu olayı, bizim iç deniz statüsündeki denizlerimize ve filoya avcılık kapasitesine uyarlayalım. Yok ettikleri türlere bakın, lüfer yok, çinakopu kazıdılar, hangi birini sayayım.

  50-60 mt. kayıkların davlumbazına çıkıp lafontenden masal anlatmakla, balıkçılığın kitabını ben yazarım havalarında burnundan kıl aldırmayaraktan Dünyaları ben yarattım diyerek, davlumbazda şişinirken ayağın bir kayar, kendi saç güvertene kafa üstü küüttt diye düşersin, ne olduğunu bile anlamazsın, o zamanda maaile geçti palamutun alayı durumu.

  Gelelim bizim Tatlı Su Kurnazlarına ve bazı avcılık türlerine bazı akademisyenlerin, iç deniz statüsünde olmamızı pas geçmelerine ve ileriyi görememeleri nedeniyle (Tablonun bütününü, tüm kriterleri) denizlerimizin geldiği durum. Anlayana 2 satırda bile ibret var.
  ----------------------------------------------------------------------------
  YENİ ZELANDA: 32 koruma alanı var. Örnekleme; Bir adada gözlem yapılıyor.
  Deniz Kestaneleri her yeri istila etmiş. Oksijen sağlayan bitki örtüsünü yok etmiş.
  Kaptan Cousteau; Su altı için, "Sessiz Dünya" derdi yanılmış diyor, su altında koro halinde çıtırtılar duyuluyor. O duyulan sesler, deniz kestanelerinin bitki örtülerini yerken çıkardıkları seslermiş, (bende eski yıllarda Pendik, Tuzla Tuzburnu, Sırataşlar-Yıldız Kayalığı, Küçükyalı, Bostancı, Adaların bazı bölümlerinde, Ege'de bir çok yerde aynı sesleri duyardım)

  Deniz kestanelerinin istila sebebi ise aşırı avlanan dişli balıklar ve onların o bölgeye mahsus Sarı Kırlangıç dedikleri balıklar. O balıklarıda sonradan gösterdi. Ben de kırlangıç deyince sizin gibi düşündüm tabikide.
  Balığın vücut dizaynı, şekli, rengi aynı Sinarit gibi. Sadece kafası 9-10 Kg.lık Mercanınki gibi yuvarlak, sinaritteki açık mavi benekler daha iri ve belirgin Allah'ın özene bezene yarattıklarından. Çok tahrik edici süper bir balık. Bu Sarı Kırlangıç dediklerinin yanında, sürüler halinde öğütme makinesi gibi gezen, çeşitli mercan ve kekemozları yiyip, fabrikasyon kuma dönüştüren papağan balıklarınında tamamı halledilmiş. Birde domuz Balıkları (Çutre balığı) o da yok edilmiş.
  ---------------------------------------------------------------------------
  Bizdede ağlarla, istem dışı yakalananarak nesli kuruyan lüzumsuz otları yiyen marul yiyici balıklar, çırçır, lapin, kikla, ispari gibi balıklarda yok olunca, sahil dolgusuyla birleşince, her yer marul dolmadımı!!??
  --------------------------------------------------------------------------
  Neyse fazla büyük olmayan adayı koruma altına alıyorlar, 7 yıl sonra balıkların tümü akın akın Anadolu, hepsi burda irili ufaklı, üstelik burayı üreme alanı yapıyorlar niye rahatsız edilmeyeceklerini bidikleri için. Tüm popülasyon patlama yapıyor. Ekosistem yıllarca öncesine dönüyor. Kestane sorunu kısa zamanda hallediliyor, oksijen sağlayan bitki örtüsü de yavaş yavaş hayata geçmeye başlıyor.
  ---------------------------------------------------------------------------
  Gene başka bir koruma bölgesinde (ada bölgesi) korumaya alınıyor. 6 yıllık bir süre sonra inanılmaz bir balık akını, irili ufaklı buraya üs kuruyor adeta, aynı şekilde güvenli bölge olduğu için yumurta alanı yapmakta beis görmüyor, (hani balıklar aptal değil sadece teknoloji karşısında çaresiz kalıyorlar diyordum, işte ispatı) ve sonra düşünüyorlarki. Burası çok balık doldu sadece olta ile avcılığa izin verelim diyorlar ve öylede yapıyorlar.

  Ve 17 Yıl sonra bakıyorlarki, balık popülasyonu azalmaya başlayınca yeniden oltayı bile yasaklayıp, ya hep ya hiç mantığından yola çıkarak tekrar her türlü avcılığı yasaklayıp, o küçük bir bölgeyide 32 Koruma Alanına dahil ediyorlar.
  Gerçi o alanın küçüklüğü ve türlerlede alakalı olabilir bizimkilerli kıyaslanırsa, pelajikler gibi mesela.
  --------------------------------------------------------------------------
  KISSADAN HİSSEYE; Deniz bitti, Zanzibar, Yeni Zelanda ve Avustralya'dan Bahri arkadaşımızın anlattıklarını, bunların hepsinin OKYANUS olduğunu aklımızdan çıkarmadan bir tarafa yazalım.

  Sonra "Mavi Devrim", "Mavi Anayasa"da bahsettiğimiz ilklere bakalım.

  1) Marmara'da 50 senedir halledilmek istenmeyen trol,
  2) 1.ci "Biyolojik Koridor" Olta ile Avcılık Dışında Ava Kapalı Alan"
  3) 2.ci "Biyolojik Koridor" "Olta ile Avcılık Dışında Ava Kapalı Alan"
  4) Bu Alandaki "Dalyanlar"
  5) 15 Mart- 1 Nisan Yerine daha sonralara kaydırılan yasaklar.
  6) Uluslararası su muhabbeti
  7) Boy durumu,
  8) Gürcistan muhabbeti,
  9) Çiftliklere yem muhabbeti,

  Yazmakla bitmez, çoğunu biliyorsunuz. Ama bunlar nerde oluyor!!??
  " İç Deniz Statüsündeki denizlerimizde"
  "Orta Doğu Balkanların En Büyük Filosuyla"
  gölde yapılıyor.

  Toplama, çıkarma, bölmeden ne çıktı bunları Tatlı Su Kurnazlarına anlatın.
  Sıfır sonuç çıkar. 50 senedir olduğu gibi yahu 50 sendir 1 tanemi konuya vakıf siyasetçi çıkmaz. Bu topraklar her türlü mahsulü veriyorda bunu niye vermiyor!!?? Tüm bu belgesellerden yazılıp çizilen anlatılardan sonra eski tas eski hamam konuşan reisler varsa, geriye doktordan akli balik raporu kalır.
  -------------------------------------------------------------------------
  Zaman hızla akıyor hala bir yerlerden bir ışık yok. İçimizdeki Yunanlılar gerçek yunanlıyı geçtiler. Bu filmin sonu nerde bitecek bakalım. Zanzibar Afrika ülkesi aklımda kalmış yanılıyorda olabilirim öyle çağrışım yapıyor bende haritaya bakayım dedim küçük küçük aramaya vakit yok vazgeçtim. Yeni Zelenda'nın alanları biraz geniş herhalde. Gene bir belgeselde Endonezya'mıydı, Filipinler'mi tam 17.000 tane adası vardı. Burda balık bitermi diye düşünüyor insan, hemen bize uyarlıyorsun hiç ümit yok dimi!!??
  Bunaldım, ben biraz dışarı kaçar. Saygılar.
  --------------------------------------------------------------------------

  "Zaman ne çıkarır, ne böler. Fakat öyle bir biçimde toplarki, çarpma bile onun yanında küçük kalır"

  Bob Talbert
  Konu Baba Yalçın tarafından (04.12.13 Saat 16:03 ) değiştirilmiştir.
  Baba Yalçın

 2. #2
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  59
  Mesajlar
  5.695
  Tecrübe Puanı
  933

  Standart

  Zanzibar deyince zanzibar'ı biraz tanıyalım


  ZANZİBAR Tanzanya’nın 80 km açığında yer alan ve Afrika sahillerinin keşfedilmemiş mücevherlerinden biri olan Zanzibar adası, beyaz kumsalları, turkuaz rengi denizi, egzotik baharatları ile tropik bir tatil cenneti olmasının yanı sıra, korunmuş tarihi mimarisi, tarih boyu farklı medeniyetlerden etkilenen zengin kültürel yapısı, yerel sokak arası pazarları ile her zevke hitap eden bir tatil destinasyonu.

  Bölge akıntılar sebebi ile yunus, barakuda, resif köpek balığı, baraküda gibi pek çok türün görüldüğü Zanzibar’ın en iyi dalış noktalarından biri olarak adlandırılmaktadır.  Netten alıntıdır.
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 3. #3
  __Baba Yalçın__ Baba Yalçın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2011
  Mesajlar
  912
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart

  Burhan Reis; Teşekkür ettim. Belgeseli N.G.'de geç açtım, tam dinliyememiştim. Evdeki kuşlarım uyanmasın diye, ışıkları yakmadım, akşam dinleyip sabahta aklımda kalanları yazmıştım. Geç açtığım için sadece Zanzibar'ı duydum ama nereye ait hangi mıntıka hiç bahsetmedi. Sadece hissi kablel vuku, isimden çağrışım, birde eski bilgi kırıntılarından. Ada olabileceği aklıma geldi ama atlasın yazıları çok ufaktı, bir an önce hava almaya çıkayım diyede acele edince, bilgi koyamamıştım, burayada ben henüz tay tay, bilmiyorum.
  Neyseki hızır Acil Servis Burhan Reis yetişti. Yazıyı, ağaçları kesilmiş kel tepe gibi, resimsiz kalmaktan kurtardın. Tekrar teşekkürler. Saygılar.
  Baba Yalçın

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. 21 yeni canlı türü tespit edildi
  By Burhan Reis in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 04.01.11, 19:26
 2. Cevap: 4
  Son Mesaj: 27.12.10, 22:13
 3. İstanbul’un Yeni Balık Hali
  By kenane in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 29.10.10, 16:15
 4. Cevap: 1
  Son Mesaj: 18.08.10, 19:22
 5. Atatürk'ün sözleri
  By Hıcaz in forum Atatürk Köşesi
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 26.04.10, 00:04

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM