Kosta Rika'da denizdeki oksijeni tüketen zehirli yosunlar yüzünden binlerce ölü balık kıyıya vurdu. Diğer deniz canlılarının yaşama alanlarını tehdit eden katil yosunun yayılışı kontrol altına alınamıyor.

Orta Amerika ülkelerinden Kosta Rika'nın kuzeybatı kıyıları zehirli yosun tehdidi altında... Kızıl akıntı olarak nitelenen ve oksijeni tüketerek denizin belirli bölgelerinin renk değiştirmesine yol açan mikroskobik zehirli yosunlar yüzünden binlerce ölü balık kıyıya vurdu.

Sudaki tuz oranı, sıcaklık değişimi ve yabancı maddelerin artması sonucu türeyerek zehirli madde üreten yosunlar diğer deniz canlılarının yaşama alanlarını tehdit ederek deniz ekosistemini felce uğratıyor.

Balıkçılığa ağır darbe vuran yosunlarla zehirli hale gelen deniz ürünleri, yiyenlerde, en basit şekliyle şiddetli ishale, ağır durumlarda ise bütün vücudu felce uğratarak, ölümlere yol açıyor.

Uzmanlar denizlerdeki biyolojik çeşitliliği olumsuz etkileyen ve başka bölgelerden gemilerin balast sularıyla taşınan bu fırsatçı türlerin dünyanın her yanına büyük bir hızla yayılmakta olduğuna dikkat çekiyor.