Levrek, çupra, lagos, barbun gibi değerli balıkların merkezi Akdeniz'de güne erken saatlerde "rastgele" diyerek başlayan balıkçılar, bereketli sularda teknelerini doldurmaya çalışırken, güçlükleri de yenmenin mücadelesini veriyor.

Erdemli Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Yalçın Sakın, balıkçılığın çok sayıda zorluğu olan bir meslek olduğunu, buna karşın bölgedeki balıkçıların güvencesiz ve zor şartlarda avlandıklarını kaydetti.

Sabah erken saatte kalkıp, akşam evlerine dönen balıkçıların, denizde bir çok güçlükle mücadele ettiklerini ifade eden Sakin, "ayrıca balıkçılar yıllardır sosyal güvenceden uzak çalışmakta. Küçük balıkçılar günde 5-10 kilo yakaladığı balıkla ancak geçimlerini sağlıyor. Tarım sigortası yaptırmak isteyenlerin en az 100 kilo balık tutması gerekiyor. Ancak küçük balıkçı için bu çok zor" dedi.

Sakın, Akdeniz'in balık açısından zengin olsa da, balıkçıların avladıkları balıkları aracı vasıtasıyla sattıkları için fazla kazanç sağlayamadıklarını belirtti.

Balıkçıların genellikle teknelerinin tamiri için çekek yerleri de olmadığını ifade eden Sakın, "Biz bu sıkıntıları, inşaatı sürmekte olan barınağımızla aşacağız. Barınakta kurulacak kooperatifle de balıkları pazarlayıp, balıkçının yüksek gelir elde etmesini sağlayacağız" dedi.


Bilinçsiz avlanmanın da hem balıkçıların gelirini azalttığını, hem de balık nesli açısından sorun yarattığını ifade eden Sakın, şöyle devam etti:

"Erdemlili balıkçılara öncelikli olarak balık tutmayı öğrettik. Bunun için Orta Doğu Teknik Üniversitesi Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü öğretim üyeleri eğitim verdi. Balıkçılarımız suni balık yuvaları da istiyor. Bu nedenle İl Tarım Müdürlüğü tarafından açık denizlere atılmak üzere balık yuvaları yaptırıldı. Yuvalar denize atıldığında, bölgede olta ve tekne balıkçılığı gelişecek. Adeta Erdemli'de balık turizmi yaşanacak. Balıkçılıktan ekmek yiyen balıkçıların yanı sıra amatör balıkçılık yapanlar da bol balık tutacak"


Mersin'in Anamur ilçesinde olumsuz hava koşulları nedeniyle iki haftadır denize açılamayan balıkçılar, malzemelerini tamir ederek havanın düzelmesini bekliyor. Dragon Çayı kenarındaki balıkçı barınağında demirli kay ıklarında bekleyişini sürdüren balıkçılardan Yılmaz Uygur, havanın düzelmesi iç in dua ettiklerini söyledi. Uygur, denize açılamadıkları zamanları av malzemelerini tamir ederek değerlendirdiklerini belirterek, "Kış aylarında yoğun kullandığımız barakada avlarımızın iğnelerini yeniliyoruz. Kayıklarımıza bakım yapıyoruz" dedi.

Avlarından en çok lagos, mercan, trança, fangri, tonga ve grida balıklarının çıktığını ifade eden Uygur, "Bu balıkları 10 ile 30 TL fiyatlarla satıyoruz. Bu bölgenin balığı çok kaliteli olmasına rağmen hak ettiği değeri görmüyor" diye konuştu.

Hava koşulları ile bilinçsiz avcılığın balık bolluğunu engellediğini anlatan Uygur, "Bunlara yırtıcıların avlarımıza zarar vermesi de eklenince para kazanamaz olduk" dedi.

Adana'nın Yumurtalık ilçesinin adeta küçük bir balıkçı kasabasını andıran limanındaki balıkçılar ise gün boyu ağlarını onarıp, akşam "cerbit" olarak adlandırılan ve sabaha kadar süren balık avına çıkıyor.

İrili ufaklı tekneleriyle açıldıkları Akdeniz'e "rastgele" diyen balıkçılar, iyi günlerinde olmaları durumunda kasalarını kilolarca balıkla doldurup sabahın ilk ışıklarıyla mutlu şekilde limana geri dönüyor.


Netgazete