İbb Başkan Topbaş, "İleri Biyolojik Arıtma Yapmazsak Marmara Denizi'ni Kaybedebiliriz"

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, kentin atık suları için ileri derecede biyolojik arıtma tesisi kurmak zorunda olduklarını aksi takdirde Marmara Denizi'nin yok edebileceğini söyledi.

Ambarlı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi Tünel Hattın kazısının son aşaması, düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Törene İBB Başkanı Kadir Topbaş, İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci ve belde belediye başkanları katıldı. Altyapı yetersizliği sebebiyle Küçükçekmece Gölü ve Marmara Denizi'ne kontrolsüz olarak akan atık suların kolektör ve tünellerle toplanarak Ambarlı Atıksu Arıtma Tesisi'ne aktarılacağını söyleyen İBB Başkanı Topbaş, 400 bin metreküplük kapasitesiyle ilk aşamada 1 milyon 600 bin nüfusun ihtiyacına göre inşa edilecek olan Ambarlı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'nin tamamlanmasının ardından 4 milyon nüfusun ihtiyacını karşılayacak kapasiteye ulaşacağını aktardı.

2008 yılında bin 180 metre atıksu tüneli yapacaklarını söyleyen Topbaş, İstanbul'un artık İleri derecede biyolojik arıtma yapmak zorunda olduğunu söyledi. İSKİ'den ön arıtmalı derin deşarjı kaldırması yönünde bir ricası olduğunu belirten Topbaş, "Milyonlarla ifade ettiğimiz bu atık su Marmara Denizini de yok edebilir. Gelecek kuşakların Marmara Denizi'nden istifadesini ortadan kaldırılabilir. Denizin kendisine gelmesi için bu fırsatı vermek adına yatırımların bedeli ne olursa olsun mutlaka ileri derecede biyolojik arıtma ile bütün suları kontrolden geçirmesini kendilerine söyledim." diye konuştu.

10 metre ile 160 metre arasında değişen derinliklerde geçen tünelin 29 milyon YTL'ye mal olduğunu belirten Topbaş, tünelin 2008 yılı sonuna kadar tamamlanacağını ve arıtma bölgesine kadar gideceğini belirtti. Ambarlı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi'nin ise 2010 yılında tamamlanacağını aktaran Topbaş, tesisin Avrupa'nın en büyük arıtma tesislerinden birisi olacağını dile getirdi. Topbaş, tesisin 220 milyon YTL'ye mal olacağını belirtti.