4 sonuçtan 1 ile 4 arasi

Konu: YAKAMOZ, (Bioluminicence)

 1. #1
  ___BALIKCI FORUM___ aFaLa - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yas
  57
  Mesajlar
  13.040
  Tecrübe Puani
  2454

  Standart YAKAMOZ, (Bioluminicence)

  Türkçe okunuşu Biyoluminesans.
  Genellikle yanlış bilinen "Yakamoz" ayışığının suya, denize vuran yansıması değildir. Yakamoz bir canlıdır, latince ismi Noctiluca Milliaris olan bu canlı, bir biçimde ateş böceğinin denizde yaşayan versiyonudur. Luminisens maddesini vücudunda barındıran bu canlıya dokunulduğunda bir ışık saçar. Bu canlı bir planktondur, yani milimetrik boyutlarda bir canlıdır. Bunlardan milyonlarcası bir araya geldiğinde geceleri bir kayık geçerken, veya bir balık sürüsü geçtiğinde bu canlılara çarparak ışık çıkartmalarına neden olurlar.

  O yüzden balıkçı sandallarında yüksek bir direk ve bu direğin ucunda oturulacak bir yer vardır. Gırgır motorlarının köprülerinin çok katlı ve en üst kattan bile kumanda edilebiliyor olmalarının bir sebebi de budur. Balıkçılardan biri buraya oturarak ay olmayan geceleri balıkların yakamoz yaparak geçtikleri yolları görüp dümenciyi oraya yönlendirirler veya doğrudan kendileri tekneye (gemiye) kumanda eder. O yüzden Lüfer avlarken Lüks ışığı kullanılır, ışık balık gelsin diye değil misinanın değdiği, yakamozların çıkardığı ışıktan Lüfer korkmasın diye Lüks ışığı ile yakamoz ışığını öldürmek için kullanılır.

  Kelimeleri harcarken yanlışlara düşmeyelim. Esasında Yakamoz (eğer göreniniz varsa bilir) olağan üstü bir şeydir, Yakamoz olduğunda denizde uzun floresan lambalar yanıyormuş gibi olur. Ama bunun için ay ışığı olmaması gerekir. Ay ışığında (daha baskın olduğu için) göremezsiniz. O kadar muhteşemdir ki, o anda tüm romantizm biter sanki uzaylılar gelmiş gibi denize yönelirsiniz. Birde Yakamozlu ve Ay ışıksız gecelerde denize girince pırıl pırıl uzaylı gibi olursunuz. Özellikle gece dalışlarında (scuba) dalış sonrası su yüzeyine çıkınca yakamozlar binlerce yıldız halinde parmaklarınızın arasından büyüleyici biçimde geçerler.

  Büyük balık küçük balıktan uzun yaşar
  Metabolizması yüksek balık düşük olandan uzun yaşar
  Soğuk sudaki balık sıcak sudakinden uzun yaşar


 2. #2
  ___BALIKCI FORUM___ aFaLa - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yas
  57
  Mesajlar
  13.040
  Tecrübe Puani
  2454

  Talking

  birde bunu okuyun arkadaşlar
  Adına; romanlar, şiirler, besteler yazılıp söylenerek bir ilham kaynağı olması bir yana, denizcilik ve balıkçılık öykülerinde adından sıkca bahsedilmiş olan bu müthiş canlıyı acaba yeterince doğru tanıyor muyuz! Bu canlının gece avlarında balıkçılara yol gösterip balık sürülerinin konumunu tesbit ettirdiğini de biliyormuyuz! Bir çok kişi onu Ay’ın su yüzeyindeki yansıması olarak bilir fakat bu durum sadece Ay’ın (şavkıması) yansımasıdır. Yakamoz ise Ay’ın gök yüzünde görünmediği Yeniay zamanları daha belirgin gözüken ve ortaya çıkan, tek hücreli bir canlıdır.
  Bilimsel literatürdeki adı Noctiluca miliaris (Noctiluca scintillans) ve ingilizce adı seasparkle. Tek hücreli, boyu yarım ila bir milimetre arasında bazı ortamlarda bazı türleri üç milimetre olup, iç yapısında biyolojik ışık üretme maddesine (bioluminescence) sahip olan tek hücreli bir alg türüdür. Bu varlık dış bir etkenin hareketine maruz kaldığı zaman, korunmak amacıyla ışık saçarak tepki verir. Bazende bu amaçla verdikleri tepki dez avantaja dönüşerek yem olurlar. Kolay anlaşılması için, Ateşböceği’nin suda yaşayan versiyonu olarak niteleyebiliz. Milyonlarcası biraraya geldiği zaman tabiri caizse fosforlu bir ışıldama ile suyun içinde muhteşem bir görüntü oluştururlar. Geceleri, özellikle de yer çekiminin kuvvetli olduğu Yeniay zamanı su yüzeyine yükselerek daha kolay fark edilirler. Genellikle tropik veya ılıman iklime sahip sularda yaşarlar. Su yüzeyinde pembe veya kırmızı hatta yeşil veya mavi renkte görünürler.

  Yakamoz balıkçılar için bir ipucu özelliği taşıması; bu muhteşem canlının kendine has olan özelliğini usta izci balıkçılar yorumlayarak, balık sürülerini takip edip, onlara ulaşmalarını ve cinslerini ayırt edebilmelerine yardımcı olur. Balık sürüleri suyunda Yakamoz yaparak fark edilirler. Gösterdiği görüntü şekline göre balık sürüsünün türü ve bulunduğu derinlik anlaşılır. Eski ustaların aktarımları ve denizde kaldığımız süre içinde edindiğimiz tecrübelere dayanarak her balık türünün Yakamoz içinde verdiği görüntü farklıdır. Orkinos ve Torik sanki denize kül serpilmiş gibi, Kolyoz balığı dipten toplana toplana açılarak, Uskumru balığı yanlara açılarak, Palamut balığı su yüzeyine yakın, Zargana fındık taneleri gibi ve kılıçbalığı uzun çizgiler halinde, ışıldayan çeşit çeşit görüntü şekillerini oluştururlar.

  Yakamoz, balıkçılar için dezavantaja da sebep olabilir; Yakamoz’lu sulara indirilen takımın varlığı av tarafından kolay farkedilip av veriminin düşmesine neden olur.

  Büyük balık küçük balıktan uzun yaşar
  Metabolizması yüksek balık düşük olandan uzun yaşar
  Soğuk sudaki balık sıcak sudakinden uzun yaşar


 3. #3
  ___BALIKCI FORUM___ aFaLa - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yas
  57
  Mesajlar
  13.040
  Tecrübe Puani
  2454
  Yakamoz ve balık avı


  Bakarsın yakamoz beyazdır, sanki denize kül serpilmiş gibidir: İşte torik! Bakarsın yakamoz derinden toplana açıla parlıyor: Kolyozdur. Bakarsın yanlara doğru açılıyor: Uskumrudur. Yakamoz yukarıda parlarsa palamuttur. Bir de torik gibi parlayan zargana vardır.
  Sait Faik "Bizim Köy Bir Balıkçı Köyüdür" adlı öyküsünde, İstanbul Balıkçılarının avın yerini saptarken "yakamoz"lardan nasıl yararlandığını şöyle anlatır:
  "İhtiyar reis yanımıza geldi. Sigarasını yaktı.
  - Benim gibi balıkçı yoktur -dedi- otuz beş senelik balıkçıyım. Zamanında alamanalarla balığa çıkarlarmış. Balık denizde giderken yakamoz yaparmış. Bu yakamozların vaziyetinden, halinden dipte ne balığı olduğu anlaşılırmış...


  - Bakarsın yakamoz beyazdır, sanki denize kül serpilmiş gibidir: İşte torik! Bakarsın yakamoz derinden toplana açıla parlıyor: Kolyozdur. Bakarsın yanlara doğru açılıyor: Uskumrudur. Yakamoz yukarıda parlarsa palamuttur. Bir de torik gibi parlayan zargana vardır. Kim uğraşacak onunla, para etmez ki. Toriğin yakamozu ile zargananınkini ayırmaya göz ister. Biri kül serpilmiş gibi parlar, öteki fındık fındık, leblebi leblebi bir parıltı yapar. Alamana, torik avı, açıkgözlük ister. İrip işi değil; bunu herkes yapar. İş alamanadaydı. Torik avındaydı. Altmış beş yaşındayım, yoksa artık denize dayanamam. Karadeniz balıkçısı gibi yedi düvelde balıkçı yoktur. Bakarsın lodosken poyraza çevirir, bir bora başlar..."

  Büyük balık küçük balıktan uzun yaşar
  Metabolizması yüksek balık düşük olandan uzun yaşar
  Soğuk sudaki balık sıcak sudakinden uzun yaşar


 4. #4
  USTA BALIKÇI
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yas
  39
  Mesajlar
  1.345
  Tecrübe Puani
  232

  Standart

  bilgiler için teşekkürler Cengiz abi
  BARIŞ AYDOĞAN
  24.05.1981
  K.ÇEKMECE/İST
  AB rh+

  ince misina büyük balık, usta işi

  barisaydogan1981@hotmail.com


  Bende 1 Lira Vardı,
  Sende 1 Lira vardı.
  Paraları değiştirdik yine 1 liramız var.
  Bende 1 bilgi, Sende 1 bilgi vardı.
  Bilgileri değiştirdik, şimdi sende 2 bende 2 bilgi var...
  İşte Paylaşım Ruhu Budur

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

su an 1 kullanici var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM