+ Yeni Konu aç
3 sonuçtan 1 ile 3 arasi

Konu: Kıyı Balıkçıları yunuslardan dertli

 1. #1
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yas
  61
  Mesajlar
  5.700
  Tecrübe Puani
  936

  Standart Kıyı Balıkçıları yunuslardan dertli


  Geleneksel kıyı balıkçılarının yunus balıkları ile sorunu var bu sorunun acilen gerekli yasal düzenlemelerin hayata geçirilerek cözümlenmesini istiyoruz.  Balıkçılar yunuslardan dertli

  Perşembe Medreseönü Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mehmet Beyazıt , AA muhabirine yaptığı açıklamada, son bir aydır Karadeniz'de sürü halinde dolaşan yunusların küçük tekne balıkçılarının yakaladığı balıkları yemek için ağlara saldırdığını söyledi.

  Onlarca balıkçının ağlarının yunuslar tarafından parçalandığını savunan Beyazıt, ''Balıkçılarımızın ağlarına takılan balıkları da yunuslar yiyor. Yetkililerin bu duruma bir an önce önlem alması gerektiğini düşünüyoruz'' dedi.

  Yıllardır yunus balıklarının avcılığının yasak olduğunu anımsatan Beyazıt, şöyle devam etti:

  ''Bu nedenle ciddi oranda bu balık türünün sayısının arttığı gözlemleniyor. Özellikle küçük balıkçılarımız denize ağ atamaz hale geldi. Zararımız bu anlamda çok büyük. Zarar gören bir ağ, kolay kolay tamir olmuyor. Yenisi alınmak zorunda kalınıyor ya da zarar görmüş bir ağla yolumuza devam etmek zorunda kalıyoruz. Balıkçılarımızın ekonomik şartları zaten kısıtlı. Bir de yunusların verdiği zarar had safhaya ulaşınca iş yapamaz hale geldik.''

  Balıkçı Telat Yar ise yunusların son zamanlarda Karadeniz'den ayrılmadığını anlatarak, ''Buna biz de bir anlam veremedik. Geçtiğimiz yıllarda böyle bir şey fazla söz konusu değildi. Ağlarımıza yunuslar tarafından bu denli bir saldırı olmuyordu ancak bu yıl özellikle son bir aydır yunuslar teknelerimizin etrafından ayrılmaz oldu'' diye konuştu.

  İsa Deniz ise yunusların saldırılarının artması üzerine denize ağ kurmaktan bir süre vazgeçtiğini, yunusların bölgeden çekilmesini bekleyeceğini kaydetti.


  .................................................. ......
  GÜRELİ BALIKÇILAR “YUNUSLARDAN DERTLİ”
  EDREMİT  Edremit ilçesine bağlı Güre Beldesindeki balıkçılar ‘Yunus Balıkları’ndan ağlarını parçaladıkları için şikâyetçi oldu. Güreli balıkçı Mehmet Demirci, “Yunus balıklarının bizim ağlarımıza bu yıl 2 milyar liranın üzerindeki zarar verdi” dedi.

  Edremit ilçesine bağlı Kilitli Taş veya Arnavut Kaldırımı taşları ile kaplı 'Haçlı Yolu' üzerinde yerleşmiş, Jeotermal şifalı suların turizmin hizmetine sunulduğu ve termal tedavi merkezlerinin toplandığı, Edremit Körfezinin tek turizm bölgesi ilan edilen Güre Beldesindeki balıkçılar ‘Yunus Balıklarından’ ağlarını parçaladıkları için şikâyetçi olduklarını açıkladı.

  Başlayan ‘Balık Yasağı’nın açık denizlerdeki büyük balıkçı teknelerine yani trol ile balık avlayanlara Balık Yasağının konulduğu açıklamasını yapan Ceylan Altın Teknesinin sahibi Mehmet Demirci, Balığa çıktıklarında Yunus Balıklarının açık denizde ve körfez içerisinde ağlarına takılıp balık ağlarını parçalamalarından dolayı büyük zarar gördüklerini söyledi.

  Yunus Balıklarının denizde ağlarına takılıp ağları parçalamalarına tepki veren ve ağlardan kaçan, dağılan balıklara değil, ağlarının parçalanmalarına çok kızan Güreli balıkçı Mehmet Demirci, “Yunus Balıklarının bu yıl bizim ağlarımıza 2 milyar liranın üzerindeki zarar verdi” dedi.

  “Yunus Balıklarına asla silahla ateş etmediklerini ama silahla vurulan Yunus balıklarının ölülerinin bazen sahillerimize vurduğuna şahit olduğumuzda çok üzülüyoruz” diyen Güre Beldesinin Ege’nin en önemli balıkçı kasabası olup, bir balıkçılık üssü olduğunu açıklayan Demirci, “Yunuslar bizim açık denizlerdeki yoldaşlarımız, arkadaşlarımız oluyor. Onlara zarar vermeyi aklımızın ucundan bile geçirmeyiz. Yunuslara ateş edip vuranları da kınıyoruz” dedi.
  .................................................. ................


  Gelibolulu Balıkçılar Yunuslardan Dertli

  Gelibolu'da balıkçılar, ağlarına zarar veren yunuslardan oldukça dertli.

  lçede geçimini 30 yıldır balıkçılıkla sağlayan Engin Karagöz, son günlerde yunus balıklarının denize bıraktıkları ağlara önemli zarar verdiğini söyledi.

  Karagöz, 50 kulaç uzunluğundaki ağında aralıklarla 3-4 yırtık oluştuğunu belirterek, ''Onarmak çok zaman alıyor. Yenisini almak, o daha zor. Ne yapacağımızı şaşırdık'' dedi.
  .................................................. ...................................


  Balıkçılar yunuslardan yana dertli  Yalova Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Erdal Tokalak, Marmara denizinde sayıları hızla artan yunus balıklarının balık popülasyonunu yok etme noktasına getirdiğini söyledi. Tokalak, yunusların balıkçı ağlarını da parçalayarak maddi zarara sebep olduğunu dile getirdi.

  Denizlerin sevimli yaratıkları olarak bilinen yunus balıkları Marmara denizinde balıkçıların başına bela oldu. Sayıları her geçen gün artan yunus balıkları balıkçıların ağlarına zarar veriyor. Maddi değeri binlerce lirayı bulan ağların, yunus balıklarının ağa takılan balıkları yemek için yaptığı saldırı ile parçalandığını dile getiren Yalova Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Erdal Tokalak, “Marmara denizindeki yunus sayısı her geçen yıl daha da artıyor. Bu yıl balıkçıların yüzlerce ağı yunuslar tarafından parçalandı. Bu işin sadece maddi boyutu. Bizi esas kaygılandıran ise ylunusların Marmara denizindeki küçük balıkları hızla tüketmesi. Böyle giderse Marmara’da ki balık popülasyonu yok olma tehdidi ile karşı karşıya kalacak” dedi.

  Türkiye’nin az sayıdaki kadın balıkçılarından birisi olan 30 yıllık balıkçı Emel Yüzer ise, “Balıklara takılan ağı yemek için gelen yunus balıkları ağlarımızı parçalıyor. Sayıları her geçen gün artıyor. 50-60 balığın bulunduğu sürüler şeklinde dolaşıyorlar. Böyle giderse Marmara denizinde balık kalmaz” diye dert yandı.
  .................................................. .................................................. ....  Karasu’lu Balıkçılar Yunus nöbetinde..

  Karadeniz'de yunus balıklarının aşırı derecede çoğalması Karasu’lu balıkçıları tedirgin ediyor.03.06.2012


  Karadeniz'de yunus balıklarının aşırı derecede çoğalması Karasu’lu balıkçıları tedirgin ediyor. Karadeniz'de son yıllarda hızla artış gösteren yunusların aşırı balık tüketmesinin denizdeki balık stoklarını azalttığı iddia edildi

  Yaklaşık 25 yıl önce yunusların yağı için avlanmasına izin verildiğini ancak daha sonra avlanmasına izin verilmediği için bu balığın Karadeniz'de hızla çoğaldığını belirten Karasu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ali Sezer, böyle gitmesi durumunda yunusların Karadeniz'i istila edeceğini söylüyor. Başkan Sezer, yunusların küçük balıkçıların ağlarını parçalayarak zarar verdiğini hatırlatarak, Son günlerde Marmara denizinden Karadeniz’e gelen akıllı yunuslar "Karadeniz'de son yıllarda yunusların aşırı miktarda çoğaldığını görmekteyiz. Bu durum özellikle biz küçük balıkçıları tedirgin ediyor. Çünkü bu balıklar denize kurduğumuz ağlarımızın yanına kadar gelerek hem ağlardaki balıkları yiyor hem de ağlarımızı parçalayarak bizleri büyük maddi kayıplara uğratıyor. Bu balıklar o kadar çoğalmış durumdaki bırakın açık denizlerde, sahillerde bile rahatlıkla görebilirsiniz. Yunuslar aşırı balık yediği için denizdeki balık stoklarını da tüketerek balık neslini tehlikeye sokmaktadır. Sezer yaklaşık 25 yıl önce yunusların yağı için avlanmasına izin verildiğini ancak daha sonra avlanmasına izin verilmediği için bu balığın Karadeniz’de hızla çoğaldığını belirten Sezer böyle gitmesi durumunda yunusların Karadeniz’i edeceğini ve son yıllarda hızla artış gösteren yunusların aşırı balık tüketmesinin denizdeki balık stoklarını azalttığını da iddia etti.
  .................................................. .................................  ALANYA’DAKİ küçük balıkçılar, ağlarını parçalayan yunus balıklarından dert yanıyor.

  ALANYA’DAKİ küçük balıkçılar, ağlarını parçalayan yunus balıklarından dert yanıyor. Karadeniz’den gelen gırgırlar nedeniyle Akdeniz’de balık kalmayınca yunus balıkları küçük balıkçıların ağlarına dadandı. Yunusların, balıkları alırken ağları parçalaması balıkçıların derdini arttırdı.

  “Denizde zaten balık kalmadı, başımıza bir de bunlar çıktı” diyen Alanya Balıkçılar Kooperatifi eski Başkanı Rıfat Kule, “Yunuslar balık çalarken ağlarımızı parçalıyor. Denizden kazandığımız parayı ağlara veriyoruz” dedi.

  Akdeniz’de bulunan yunus balıklarının, piyasa değeri 400 ile 500 YTL arasında değişen ağları parçaladığını söyleyen Alanyalı balıkçılar, devletten yunus balıklarının sayılarını dengelemesini istiyor. Yunus balıkları yüzünden denize ağ atamadıklarından yakınan Rıfat Kule, “Karadeniz’den gelen gırgırlar bölgede balık bırakmadı.

  Sayıları giderek artan yunus balıkları yiyecek balık bulamayınca denize attığımız ağlardaki balıkları yiyerek beslenmeye başladı” dedi. Eve giren hırsızla yunus balığının hiçbir farkının olmadığını söyleyen Kule, “Yunus balığı da ağlarımızdan balıkları çalıyor. Çalsa iyi, bir de ağlarımızı da parçalıyor. Bir ağ 400-500 YTL civarında. Ağlar parçalanınca onarmak zorunda kalıyoruz. Tuttuğumuz balıkların parasını da ağlara veriyoruz. Değişik ülkeler sayıları artan yunusları avlayıp dengeyi sağlıyor. Akdeniz’de de yunus balıkları çoğaldı. Devlet yunusların sayısını azaltmalı, gırgırların da Akdeniz’e avlanmasına müsaade edilmemeli” diye konuştu.
  .................................................. ......................................  Karadeniz'de balıkçılar av sezonunun başlamasının üzerinden iki aya yakın bir zaman geçmesine rağmen henüz istedikleri oranda balık avlayamamaktan dertli.
  Umutlarını havanın soğumasına bağlayan balıkçılar, yunus avının da serbest bırakılmasını istiyor. Son zamanların en durgun av sezonlarından birini yaşayan balıkçılar, çoğu zaman denizden ağları boş dönüyor. Sezona fırtına sebebiyle iyi başlayamayan Karadenizli balıkçılar, sıcak havalar nedeniyle sezonun çok durgun geçtiğini belirtiyor.

  Balıkçılığın hava şartları ile doğrudan ilgili olduğunu vurgulayan Samsun Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Davut Kıyak, "Bizim için iyi bir sezon geçmiyor. Palamut mevsimi istediğimiz gibi olmadı. Hamsi avı da istediğimiz gibi gitmiyor. Bütün beklentimiz Rusya'da havanın soğuması. Rusya'da hava soğursa hamsi bir araya toplanır ve güneye iner. Hamsi de olamaz ise bu sezon Karadenizli balıkçı çok durgun bir sezon yaşayacak" ifadelerini kullandı.

  Bu sene Karadeniz'de çok miktarda yunus gördüklerini ifade eden Kıyak, "Bize göre balığın az olmasının bir sebebi de yunus balığının bol olması. Bir yunus balığı günde 35 kilo balık yiyor. Ayrıca küçük balıkları korkutarak Rusya tarafına sürüyor. Karadeniz'de 1980 yılından bu tarafa yunus balığı avlama yasağı var. Aradan geçen 25 yılda bu balığın ne kadar çoğaldığını siz düşünün. Yunus balığının tekrar avlanabilmesini istiyoruz. Yetkililer bu konuda bize destek olmalı. Eğer yunus avına izin verilmezse Karadenizli balıkçıları çok zor günler bekliyor" şeklinde konuştu.

  .................................  Trabzon'da balıkçılar dertli
  02 Mayıs 2012 / 10:08

  Karadeniz'de son yıllarda hızla artış gösteren yunusların aşırı balık tüketmesinin denizdeki balık stoklarını azalttığı iddia edildi.

  Yaklaşık 25 yıl önce yunusların yağı için avlanmasına izin verildiğini ancak daha sonra avlanmasına izin verilmediği için bu balığın Karadeniz'de hızla çoğaldığını belirten balıkçılar, böyle gitmesi durumunda yunusların Karadeniz'i istila edeceğini söylüyor.
  Trabzon’da yaklaşık 40 yıldır balıkçılıkla uğraşan Osman Usta, yunusların küçük balıkçıların ağlarını parçalayarak zarar verdiğini hatırlatarak, bu balığın devlet kontrolünde belli miktarda avlanmasına izin verilmesi gerektiğini söyledi.

  Kanada'da fok balıklarının belli miktarlarda devlet kontrolünde avlandığına dikkat çeken Usta, yunusların da önceden olduğu gibi avlanmasına izin verilmesi gerektiğini ifade ederek, "Karadeniz'de son yıllarda yunusların aşırı miktarda çoğaldığını görmekteyiz. Bu durum özellikle biz küçük balıkçıları tedirgin ediyor.
  Çünkü bu balıklar denize kurduğumuz ağlarımızın yanına kadar gelerek hem ağlardaki balıkları yiyor hem de ağlarımızı parçalayarak bizleri büyük maddi kayıplara uğratıyor. Bu balıklar o kadar çoğalmış durumdaki bırakın açık denizlerde, sahillerde bile rahatlıkla görebilirsiniz. Yunuslar aşırı balık yediği için denizdeki balık stoklarını da tüketerek balık neslini tehlikeye sokmaktadır.
  Bazı ülkelerde örneğin Kanada'da fokların belli miktarlarda avlanılmasına devlet kontrolünde izin veriliyor.Yine Avusturalya'da kanguruların avlanmasına devlet kontrolünde izin veriliyor. Bizim denizlerimizde de yunusların yılda bir kez belli miktarlarda avlanılmasına izin verilmeli.
  Yunusların ömrü 25-35 yılı buluyor. Dolayısıyla bu balığı denizlerde yiyecek başka balık olmadığından, avlanması da yasak olduğundan hızlı bir şekilde üreyip çoğalabiliyor" dedi.

  Yunus balığı yağının hem insan sağlığı açısından hem de ilaç sanayide kullanıldığına dikkat çeken Usta, "Yaklaşık 30 yıl önce yunus balığının yağı ilaç sanayide kullanılıyordu. İnsan sağlığına yağının faydalı olduğu söyleniyor. Dolayısıyla devlet bu durumu bir kez daha gözden geçirmeli" diye konuştu.

  Son günlerde ölü görülen yunusların balıkçılar tarafından öldürüldüğü şeklindeki iddialara katılmadığını belirten Usta, "Hiç bir balıkçının yunus balığını avladığına inanmak istemiyorum Bu balıklar doğal nedenlerden dolayı öldüğünü düşünüyorum. Bazen de ağlardaki balıkları yerken ağlara takılarak boğulup ölebiliyorlar" şeklinde konuştu.  Geleneksel kıyı balıkçılarının yunus balıkları ile sorunu var bu sorunun acilen gerekli yasal düzenlemelerin hayata geçirilerek cözümlenmesini istiyoruz.
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 2. #2
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yas
  58
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puani
  0

  Standart

  Burhan Abi gazeteye verilen demeçle olmuyor maalesef,yöntem belli her balıkçı Kooperatifine,Kooperatifler Birliklere onlarda merkez birlik yani Sürkoop iletecek ve bu antetli kağıda yazılı başvuru şeklinde olacak değilse kimse ciddiye almaz.Bu konuya dikkat çekeleri saysak sayımız onlarla ifade olur kim ciddiye alırki ? Bir ölü toprağı serpilmiş seçtik Başkanları onlar halletsin diyor,sanki bu konu sadece Başkanın sorunu herkes çevresindekini uyarmalı bir imza toplanmalı talepte bulunmalıyız artık balık bulucumu dağıtılır yada yunuslarla paylaşın ağları biz sübvanse edrizmi denir sormadan bilinmez.
  Müfit Çıkrıkçıoğlu
  İstanbul

  KIYI BALIKCISI


 3. #3
  Dostlar RIBAK - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2011
  Yas
  59
  Mesajlar
  4
  Tecrübe Puani
  0

  Standart

  Merhaba dostlar,
  uzundur forma üyeyim ancak sadece sizlerin yazdıklarından birşeyler öğrenmekte idim.
  Öğrendiğim çok değerli bilgiler için bilgilerini burada paylaşan balıkçı dostlara selam olsun.
  Sizlere teşekkürü bir borç bilirim.
  Ben elektronik elektrik öğretmeniyim Egenin şirin bir balıkçı kasabasında yaşam sürdürüyorum.

  Bulunduğum yerde de balıkçı dostların yunuslardan dertli olduğunu biliyorum.
  Şimdi izin verirseniz sizlerden öğrendiğim bilgilere teşekkür mahiyetinde karınca kararınca
  sizlerin bu derdinin bir kısmını ortadan kaldırabilecek ölçüde bazı elektronik sistemlerden bahsetmek isterim.
  Umarım,
  -Hade len ordan sen ne anlarsın bu işlerden sen işine bak bize balıkçılığımı öğreteceksin diye düşünmezsiniz.

  Şöyleki;
  bildiğiniz gibi Yunuslar balıklardan ayrı bir iletişim dili kullanırlar.
  Tıpkı orcaların ve diğer balina türlerinin kullandığı sistem.

  Birbirlerini yem bulduklarında çağırıp,
  tehlike altında iselerde kaçın buradan türü sinyallerle uyarırlar.

  İşte bu uyarı sinyalleri elektronik ortama aktarılır ve kıyı balıkçılarının ağlarına,
  derinlik ve sudan etkilenmeyecek donanımla asılırsa ( bir sigara paketi büyüklüğünde)
  Yunuslar sizlerin ağlarına yaklaşma cesareti gösteremeyecektir.
  Bu yolla hem bu sevimli canlılar yok edilmemiş hemde geçimini balıkçılık yaparak sağlayan dostlar,
  ağlarının parçalanmasına, tuttukları avlarının yok olmasının önüne geçecektir diye düşünüyorum.

  Şu anda yurt dışındayım. Bulunduğum bölgede 180 hektar büyüklüğünde bir göl var ve göl sahibi yakın arkadaşım.
  Yıllarca karabataklarla uğraştı durdu.
  Hersene yüzlerce karabatak öldürsede ertesi sene iki katı karabatak istilasına maruz kaldı.
  Bu eko sistemin bir dengesi aslında sayıları azalmaya yüz tutmuş türlerde aşırı çoğalma bir içgüdü olarak karşımıza çıkar.

  Nihayet iki senedir kurduğumuz sistem nedeniyle artık karabatak, martı, balıkçıl, gibi türler,
  göl havzasına yaklaşamamakta.
  Bu durumdan oldukça memnun olan arkadaşım ağzı kulaklarında geziyor iki yıldır.

  sanırım böylesi bir denemenin kimseye bir zararı olmaz üstelik bahsettiğim elektronik sistem
  sizlerin parçalanan ağlarının ederi yanında devede kulak kalacak ölçüde küçük bir bedele malolur.

  Herkese sevgi ve saygı.
  Can DENİZ

  Balıklar yıldızların denizdeki izdüşümleridir.
  Balıkçılarda yıldızları bilgi ve sevgiyle denizden çıkarabilendir.

+ Yeni Konu aç

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

su an 1 kullanici var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Kıyı balıkçıları
  By Burhan Reis in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 26.04.12, 14:29
 2. Karadenizli balıkçılar yunuslardan dertli
  By aFaLa in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 19.04.12, 18:10
 3. Balıkçı esnafı dertli mi dertli
  By Levent in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 16.07.11, 16:26
 4. Balıkçılar yunuslardan şikayetçi
  By aFaLa in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 20.04.11, 10:50
 5. Kürekle Kıyı Kıyı
  By poyrazlı in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 01.08.09, 22:34

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM