Karadeniz tekneleri hiç bir zaman bozmadı o yasağı Cengiz Abi hemde hiç. Bildiğini söyle isim ver imaa etme lütfen. Sürekli aynı şekilde bir durum ile uğraşmak istemiyorum. Bu yasağın nasıl konulduğunu ben sana anlaytayım.

Hamsi çok bol ve denizde hızlı akıyor. eskiden günde 2-3 mil yol gidiyorsa başlamış 15-20 mil gidip gelmeye hatta açıklara çıkmaya başlamıştı. Kuyular en rahat ettiği yerdir hamsinin. Bu sebeple gayri resmi karar aldık kendi içimizde ve gündüz avcılığı yapmama kararı aldık. Karadeniz Tekneleri hepimiz uyguladık ancak hem batı tarafında hemde doğu tarafından inen hamsi aynı tarihlerde inmeye başlayınca fiyatlar çöktü; her tarafta hamsi oluncada değerlendirmek için hamsiyi şoklama için sistemler kuruldu. Faydası olmadımı? Oldu hemde çok oldu en azından hamsi ziyan olmadı.

Şimdi burada Önderin yazdığı kota sisteminin eksik yanlarını konuşalım ve eski defterleri karıştırmayalım. Karıştırmayalım çünkü eski defterleri karıştırmak insanların yarasını kanatır. Bu seferde insanlar çözüm yerine kavgaları konuşurlar. Çözüme katkı sağlamak isteyen yorumlarını yapsın ve bunları konuşalım.

Benim bildiğim Hayal Kurmak için önce pozitif olmak gerekir. Biz önce faydalarını konuşalım sonra çatlaklara bakarız....