Didim'de Mandalya Körfezi temizlenecek
Mandayla Körfezi olarak bilinen oteller bölgesindeki deniz kirliliğinin nedenleri araştırılarak, kirliliğin önlenmesi noktasında çalışmalara başlanacak


Aydın İl Genel Meclisi, Çevre ve Şehircilik Aydın İl Müdürlüğü ve Didim Belediyesi iş birliğiyle başlatılacak olan çalışmada Mandayla Körfezi olarak bilinen oteller bölgesindeki deniz kirliliğinin nedenleri araştırılarak, kirliliğin önlenmesi noktasında çalışmalara başlanacak.
Aydın İl Genel Meclisi Çevre ve Sağlık komisyonu raporu doğrultusunda Akbük'te denize kirli su deşarjının tespiti için sezon sonunda sahil şeridinin iş makineleri ile taranmasıyla ilgili kararın ardından, Didim ile Akbük arasında kalan Mandayla Körfezi olarak bilinen ve Oteller Bölgesi olarak ta adlandırılan bölgedeki deniz kirliliğinin nedenlerinin araştırılmasıyla ilgili olarak CHP Didim İl Genel Meclis Üyesi Kültür, Turizm ve Tanıtma Komisyonu Başkanı M. Cahit Kaya ile Akbük Belediye Meclisi Çevre Komisyonu üyeleri Mustafa Demirbaş ve Şerife Bayrak Belediye Başkanı Mümin Kamacı'yı ziyaret ederek, konuyla ilgili destek istedi.
Ziyarette konuşan CHP Didim İl Genel Meclis Üyesi Kültür, Turizm ve Tanıtma Komisyonu Başkanı M. Cahit Kaya Akbük'teki deniz kirliliğiyle ilgili olarak İl Genel Meclis Çevre ve Sağlık Komisyonun incelemede bulunduğunu ve sezon sonu itibariyle de belirtilen bölgelerden tarama çalışmalarının başlayacağını belirtti. Kaya, Didim Belediyesinin çalışmaya yapacakları katkıdan dolayı teşekkür ederken "Bu konuyla ilgili Belediye Başkanımız Belediyemizde görevli Çevre Mühendisi arkadaşlarımıza gerekli talimatı verdi. Akbük'ten sonra da Mandayla körfezi olarak bilinen ve içerisinde Kapris Otel, Holiday Otel, Sahte Cennet gibi yerleri bulunduğu geniş bir bölgeden tarama yapılacak. Bu tarama çalışmasına Belediyemiz yanı sıra Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden yetkililerle birlikte yapılacak. Ortaklaşa yapılacak çalışmayla denizlerdeki kirliliğinin nedenlerinin ortaya çıkarılması, kirliliğinin önüne geçilmesi ve sahillerimizin iş makineleriyle taranarak daha temiz hale getirilmesini hedefliyoruz" diye konuştu.
Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı ise denizlerin kirliliğinin önlenmesi noktasında yapılması gereken her türlü çalışmaya yardımcı olacaklarını belirterek "Fevzi paşa mahallesi sınırları içerisinde yer alan bu bölgedeki deniz kirliliğinin önlenmesi noktasında fikir alış verişinde bulunduk. Bizler her zaman bu tür çalışmalara destek oluruz; imkanımız olsa da bu çalışmayı Bozbük gibi diğer bölgelerde yapabilsek ama şartlara buna uygun değil; Güzel bir çalışma yapılmasını umuyorum" dedi.