1961de Barents Denizinin soğuk sularına bırakılan bir yengeç, menzilini epey artırdı. Aslında Bering Denizinde ve Uzakdoğu Rusyadaki Kamçatka çevresinde yaşayan Kral Yengeç, Sovyet balıkçılık filosunun verimini artırmak amacıyla Batı Rusyaya getirilmişti.Bugün araştırmacılar, yengecin ilerleyişini şaşkınlıkla izliyorlar. Kral Yengeç; Kuzey Kutbuna epey yakın olan Savalbard Takımadalarına kadar ulaştı.

Kral Yengeçin boyu; bacakları dahil olmak üzere 1.5 metreye, ağırlığı ise 8 kiloya kadar ulaşabiliyor. Yani o, dünyanın en büyük yenilebilir yengeci.Çevreci kuruluş WWFnin Rusya seksiyonunda çalışan deniz biyoloğu Vasilly Spiridonov, Barentse bırakılmalarından sonraki birkaç yıl boyunca, yengeçler sanki ortadan kaybolmuştu. Yetmişlerin sonuna dek, onlardan haber alan olmadı. Ama doksanlarda, Rus sularındaki nüfusta patlama yaşandı diyor.

Aslında yengeçler, suya ilk bırakıldıkları noktadan batıya doğru ilerlemeye başlamışlardı. Kola Yarımadasına dek ulaştılar ve seksenli yıllarda Norveçli balıkçılar tarafından yakalanmaya başlandılar.Geçen yıl, Norveç topraklarının 215 kilometre açığında keşfedildiler.Svalbard Takımadalarına kadar ulaşmaları, bugüne dek istikrarlı bir biçimde süren yürüyüşlerinin adeta koşmaya dönüştüğünü gösteriyor.

Svalbard; Norveçin kuzeyi ile Kuzey Kutbu arasındaki mesafenin ortalarında bir yerde. Bu yaz, adaların fiyordlarında bulunan yengeç, herhalde akıntı sayesinde bu kadar ilerleyebilmişti.Kral Yengeçler, Norveçin batı kıyılarından aşağı, güneye doğru da gidiyorlar. Bilimciler; bu ilginç hayvanların yılda en az 50 kilometre yol yaptığını tahmin ediyor.

Kral Yengeç; Avrupanın bazı ülkeleri ve Japonyada oldukça pahalıya satılabiliyor, ama çevreye yaptıkları etki hakkında bazı kaygılar var. Dr. Spiridonov, Sayıları çok arttı ve bu canlılar balık yiyicilerdir. Doğrudan rekabet halinde oldukları bir başka tür yoktur, ama ekosistemin dengesini değiştirebilirler diyor.Barents Denizi tabanına yakın yaşayan balıkların toplam biyokütlesi, yengeçlerin geldiği Kamçatka-Okhotsktakinden daha düşük. Bu da, Kral Yengeçlerin Barentsteki balık nüfusunu tehlikeye atabileceği anlamına geliyor.
Kral Yengeç 25 yıl boyunca yaşayabilir. Tek bir yetişkinin, iki günde 400-700 gram tarak kabuğu yiyebildiği biliniyor.