Altındere'de 1 milyon balık öldü

Altındere Doğal Alabalık Üretim Tesisleri'nde ihmal nedeniyle 1 milyondan fazla balığın telef olduğu açıklandı


Trabzon Maçka'ya bağlı Altındere köyü ve buradaki alabalık üretim tesisinde ihmal nedeniyle 1 milyondan fazla balığın telef olduğu açıklandı.
Olta Balıkçılığı Federasyonu Başkanı İsmail Atalay, "Yayla yolu yapımı sırasında tek bir beton mikserinin kovasında bulunan atık çimentoyu dereye bırakması ile 7 yıldır yapılan tüm çalışmalar, Türkiye'nin çeşitli yerlerinden binbir zahmetle toplanan doğal alabalık anaçları yok oldu. O anaçlar ki yıllık 4 milyon doğal alabalık yavrusunun analarıydı. Maddi zarar ise milyonlarca lira düzeyinde." dedi.
Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü'ne bağlı Altındere Doğal Alabalık Üretim Tesisleri'nin de içinde bulunduğu Altındere'de yaşanan çevre felaketi ile ilgili açıklama yapan Olta Balıkçılığı Federasyonu Başkanı İsmail Atalay, 10 bine yakın doğal anaç alabalığın 1 milyondan fazla da balığın telef olmasıyla tüm sucul eko-sistemin yok olduğunu söyledi.
DKMP Altındere Üretim İstasyonu'nda ölen 10 bine yakın doğal anaç alabalığın ağırlıklarının 2 ile 9 kilogram arasında olduğunu ifade eden Atalay, Altındere üzerinde faaliyet gösteren özel alabalık üretim tesislerinde telef olan balık sayısının ise bir milyondan fazla olduğunu bildirdi.
Atalay, "Türkiye genelinde faaliyet gösteren ve alanındaki en önemli tesislerden biri olan Trabzon'un Maçka ilçesindeki Altındere Alabalık Üretme İstasyonu yakınındaki dere kenarında devam eden yayla yolu yapımı sırasında tek bir beton mikserinin kovasında bulunan atık çimentoyu dereye bırakması ile 7 yıldır yapılan tüm çalışmalar, Türkiye'nin çeşitli yerlerinden binbir zahmetle toplanan doğal alabalık anaçları yok oldu. O anaçlar ki yıllık 4 milyon doğal alabalık yavrusunun analarıydı. O dereden su alıp üretim yapan resmi ve özel işletmelerin tüm varlıkları da yok oldu. Doğanın, işletmelerin eski halini alması için en az 5 yıl gerekli. Maddi zarar ise milyonlarca lira düzeyinde." dedi.