Duyuru

Kapat
Henüz duyuru yok.

Trabzon'lu Ayşe Kara'nın çiftliği

Kapat
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
Yeni mesaj

 • Trabzon'lu Ayşe Kara'nın çiftliği

  Trabzonlu Ayşe Kara, 8 yıl önce bankadan kullandığı 1.5 milyar TL (1.500 YTL) ile bugün Türkiye’nin balık çiftliği sahibi tek kadın patronu oldu. Kara, balık üretimi ile ilgili düzenlenen bütün eğitim çalışmalarını takip ettiğini ifade ederek, "Önceleri çevremdekiler ’Bu erkek işi başaramazsın’ gibi çeşitli sözler söylediler. Fakat ben, eşimin de desteğini alarak bu tür sözlere aldırış etmedim ve başardım" dedi.

  1.500 YTL ile başladı, balık çiftliği sahibi tek kadın oldu.

  TRABZON’da kredi alarak alabalık üretim çiftliği kuran ev hanımı Ayşe Kara, Türkiye’de balık çiftliği sahibi tek bayan üretici oldu. Maçka ilçesine bağlı Coşandere köyünde alabalık çiftliği bulunan Kara, çalışmayı çok sevdiğini, her zaman bir şeyler üretmek için uğraştığını belirtti. Kara, ilçenin yörenin önemli turizm merkezlerinden olduğunu ifade ederek, "Burada yetiştiğim için her zaman turistlerle iç içe yaşadım. İnsanlara hizmet etmeyi ve turistleri çok seviyorum. Bu nedenle sektör içinde olmaya karar verdim. Ancak maddi imkansızlıklar nedeniyle ne yapabileceğimi uzun süre düşündüm. O dönem yörede yeni kurulmaya başlayan balık çiftliklerini görünce, çiftlik kurmaya karar verdim" dedi.

  ARAZİ SATTILAR: Eşi ile balık çiftliği kurma konusunda ortak karar alarak, köydeki arazilerini satıp, dere kenarında yeni bir yer aldıklarını anlatan Kara, "Tarım İl Müdürlüğünden 8 yıl önce 1.5 milyar lira kredi alıp havuzları yaptırdım ve balık üretimine başladım. Çocukların bakımı, ev işleri ve balıkların da tıpkı çocuklar gibi sürekli hizmet istemesi benim için çok yorucu oluyor. Ancak işimi çok sevdiğim için her şeyi kendim yapıyorum" diye konuştu. Kara, bir işe "ben bu işi başaracağım" düşüncesiyle başlanması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

  İNANÇLI BAŞLADIM:
  "Çiftlik kuracağım ve burayı daha da büyüteceğim inancıyla yola çıktım. Çiftliğin yıllık 10 ton olan üretim kapasitesini gelecek yıl artırmayı planlıyorum. Türkiye’de tek bayan balık çiftliği sahibi olduğumu öğrendiğimde büyük gurur duydum. Ülkemizde 1.500’ün üzerinde balık çiftliği bulunuyor ve tek bayan üretici benim. Bunu öğrendiğim zaman ne kadar önemli bir başarı sağladığımı anladım." Ayşe Kara, balık üretimi ile ilgili düzenlenen bütün eğitim çalışmalarını takip ettiğini ifade ederek, "Toplantılarda beni gören diğer üreticiler önce şaşırsalar da sonra alışıyorlar. Önceleri çevremdekiler ’Bu erkek işi başaramazsın’ gibi çeşitli sözler söylediler. Fakat ben, eşimin de desteğini alarak bu tür sözlere aldırış etmedim ve başardım" dedi.

  ÖRNEK OLMAK İSTİYORUM: Karadeniz kadınının çalışkanlığı ile tanındığını anımsatan Kara, şunları kaydetti: "Yöremizde yaşayan bütün kadınlar çok çalışkan, ancak ticaret hayatına katılım oranları az. Ticarete atılmaya bir türlü cesaret edemiyorlar. En büyük arzum ev hanımlarına örnek olabilmektir."

  Şirket Ayşe Kara Adres ÇOŞANDERE KÖYÜ MAÇKA Şehir Trabzon Telefon
  5311176 Faaliyet Konuları ALABALIK

  -----------------------------------------------------------------------

  BU DA OLDU

  Trabzon'un Maçka ilçesinde bent yapılırken dereye beton harcının karışması nedeniyle bazı tesislerdeki yaklaşık 600 bin balığın öldüğü iddiası üzerine, 6 tesiste başlatılan alabalık satışı yasağı devam ediyor.

  Maçka ilçesi Altındere Vadisi'nin Coşandere mevkisinde bulunan çiftliklerde görülen balık ölümlerinin nedenine ilişkin, İlçe Tarım Müdürlüğü ve ilgili kamu kuruluşları görevlilerince inceleme ve analizler yapıldı.  Tesislerdeki havuzlarda sağ kalan alabalıkların, insan sağlığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığının araştırılması için de söz konusu havuzlardan incelenmek üzere canlı alabalık numuneleri alındı. Sağ kalan balıklara ilişkin analiz ve inceleme sonuçlarının henüz açıklanmaması yüzünden, Maçka Kaymakamlığı'nca bölgedeki 6 tesiste başlatılan alabalık satış yasağı devam ediyor.

  İl Tarım Müdürü Temel Tosun, balık ölümlerinin yaşandığı tesislerde Maçka İlçe Tarım Müdürlüğü Kontrol Şubesi'ndeki su ürünleri mühendislerinin yanı sıra Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü'nden teknik elemanların inceleme yaptığını söyledi. Enstitü görevlilerinin balık ölümlerinin ağır metal zehirlenmesinden kaynaklanmış olabileceği endişesi nedeniyle yaptıkları tavsiye üzerine bölgedeki tesislerdeki balık satışlarının durdurulduğunu belirten Tosun, balık ölümlerine ilişkin laboratuvarda yapılan analizlerin sonuçlarının hazırlandığını ifade etti. Tosun, bazı rakamlara yer verilen sonuçlarda ölümlerin nedenine ilişkin bir değerlendirmede bulunulmadığını belirterek, "Arkadaşlarımız analiz sonuçlarının kabul edilebilir değerlerin üzerinde olup olmadığı konusunda bir değerlendirme yapacak." dedi.  Balık ölümlerinin çimentodan kaynaklanıp kaynaklanmadığını analiz sonuçlarının göstereceğini, bu sonuçları yorumlamadan bir şey söylemenin doğru olmayacağını dile getiren Tosun, "Benim kişisel kanaatim, tesislerdeki balık ölümleri, solungaç tıkanıklığıyla ilgili bir hadisedir. Çimento solungaçları çok kısa sürede tıkayarak ölümlere yol açmış olabilir ama kesin sonuç için analiz sonuçlarının değerlendirilmesi lazım. Buradaki balık ölümlerine çimentonun sebep olup olmadığına karar verecek kurum da Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü'dür." diye konuştu.

  Türkiye'de alabalık üretim çiftliği kuran tek kadın olan ve Sümelas Camping adlı tesisin işletmeciliğini yapan Ayşe Kara ise havuzlarına su aldıkları dere yatağına, yaklaşık 20 gün önce, Devlet Su İşleri'nin (DSİ) yaptırdığı bent inşa edilirken, beton harcının suya karışması dolayısıyla aralarında her biri 7 yılda yetişen anaç balıkların da bulunduğu binlerce balığın öldüğünü söyledi.
  .  "Denizlerimize içtiğimiz suya gösterdiğimiz özeni gösterelim."

  Kenan Haydan
  (Tevellüt; Teşrini evvel miladi 1964)
  YENİKÖY-İSTANBUL

  http://www.amazing-animations.com/animations/fish40.gifhttp://img451.imageshack.us/img451/3605/coadmin7nz9.gif


 • #2
  paylaşım için teşekkürler. azmin sonundaki zafer ve küçük bir ihmal sonunda bütün emeklerin yok olmazı. ALLAH c.c. yardımcıları oldun.

  Ali TEZER

  KOCAELİ / İZMİT

  Yorum yap


  • #3
   paylaşim için teşekkürler
   BüleNt
   İSTANBUL

   Yorum yap

   Hazırlanıyor...
   X