Duyuru

Kapat
Henüz duyuru yok.

Mandalina bahçesinde balık üretme çiftliği

Kapat
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
Yeni mesaj

 • Mandalina bahçesinde balık üretme çiftliği  Mandalina üretirken Ege`de balık kralı oldu


  Bodrum`daki mandalina bahçesinde Türkiye`nin en büyük balık üretme çiftliğini kuran Orhan Kılıç, yılda 10 bin ton balık ihracatı ile ilk sırada yer alıyor
  .

  Bodrum`da mandalina üreticisi olan Orhan Kılıç, bahçesindeki havuzlarda başladığı kültür balıkçılığı üretiminde zaman içinde işlerini büyüterek Türkiye`nin en büyükleri listesinde ilk sıraya yerleşti. İlk balık marketler zincirini de kuran Orhan Kılıç, geçtiğimiz yıl 10 bin ton balık ihracatı ile bir ilki gerçekleştirdi.

  KÜLTÜR BALIKÇILIĞINA HOBİ OLARAK BAŞLADI

  İş hayatına Bodrum Gölköy`deki arazilerinde yetiştirtiği narenciye ürünlerini önce Bodrum, daha sonra iç pazarın yanısıra ihracat ederek genişleten Kılıçlar Şirketler Grubu Başkanı Orhan Kılıç, bahçeleri sulamak için yaptığı havuzlarda hobi olarak başladığı kültür balıkçılığında, Türkiye`nin en büyükleri arasına girmeyi başardı. 16 yıl önce Gölköy`de 50 ton kültür balığı üreterek işe başlayan Orhan Kılıç, `En önemli girdimiz Ege Denizi`nin suyu` diyerek başarı öyküsünü şöyle anlattı: `Çipura ve levrek balığı üretimimiz geçen yıl 10 bin ton oldu. Yavru balık üretimimiz ise 60 milyon adet. Çalışan sayımız 800`e yaklaştı. Geçen yıl Ege Bölgesi ihracat birincisi olduk.` Kültür balıkçılığında dünyada söz sahibi olan Yunanistan`ın yavru balık ihtiyacını Orhan Kılıç karşılıyor. Kılıç`ın bir seferde 2 milyon adet yavru balık taşıyan bir gemisi var. Türkiye balık ihracatının yarısını da Orhan Kılıç`ın firması yapıyor.  ÜRETİMİN YÜZDE 60`I İHRACATA GİDİYOR


  Kılıç Deniz Ürünleri şirketinin Bodrum`da 16 balık çiftliği var. Üretim kapasitesi ise 16 bin ton balık ve 150 milyon adet yavru. Orhan Kılıç, şimdi üretimini artırarak Türkiye`yi kültür balıkçılığında Fransa ve Yunanistan`ın önüne geçirmeye hazırlanıyor. Kılıç, üretiminin yüzde 60`ını ihraç ediyor.

  Mudurnu Tavuk`u aldı


  Müşterileri arasında AB ülkeleri ile ABD, İsrail ve Orta Doğu ülkeleri bulunan Orhan Kılıç, `Tüm dünyada kültür balıkçılığı hızla gelişiyor. Ne kadar balık üretirsek üretelim dış pazarda satış sıkıntısı çekmeyiz. Kültür balıkçıları olmasa, 5 yıldızlı oteller yaz aylarında kilosu 50 liraya bile balık bulamazlar` diye konuştu. Mudurnu Tavuk tesislerini satın alan, balık çiftliği yatırımlarını artıran Kılıç, et, süt, tavuk ve balık satılan bir perakende zinciri kurmayı da planlıyor.


  AYDIN DEMİR BODRUM
  .  "Denizlerimize içtiğimiz suya gösterdiğimiz özeni gösterelim."

  Kenan Haydan
  (Tevellüt; Teşrini evvel miladi 1964)
  YENİKÖY-İSTANBUL

  http://www.amazing-animations.com/animations/fish40.gifhttp://img451.imageshack.us/img451/3605/coadmin7nz9.gif


 • #2
  paylaşi için teşekkürler her yer egede havuz olmuş bütün koylar ve kırlılık hat safada

  Büyük balık küçük balıktan uzun yaşar
  Metabolizması yüksek balık düşük olandan uzun yaşar
  Soğuk sudaki balık sıcak sudakinden uzun yaşar

  Yorum yap


  • #3
   paylaşım için teşekkürler

   Ali TEZER

   KOCAELİ / İZMİT

   Yorum yap

   Hazırlanıyor...
   X