Japonya'ya balık ihracatı geriledi
aa - 03.12.2010

Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  Orkinos balık Çif.jpg
Görüntüleme: 2
Büyüklüğü:  57,7 KB

Japonların ünlü yiyeceği suşinin tüketimi, kriz döneminde azalınca Türkiye'nin bu ülkeye yaptığı orkinos ihracatı da azaldı. Türkiye'den yüksek ihracat yapan firmalar arasında yer alan Akua Grup'un Yönetim Kurulu Üyesi Nedim Ambar, 2011 yılı için siparişlerin tekrar artmaya başlamasının sevindirici olduğunu söyledi.


Her yıl Mayıs ayında Uluslararası Atlantik Orkinoslarını Koruma Komisyonu'nun (ICCAT) verdiği ülke kotaları kapsamında Akdeniz'de mavi yüzgeçli orkinos avına çıkan gemiler, göç halindeki balıkları avlayarak çoğunluğu Ege Denizi'nde yer alan çiftliklerde büyütüyor. Belli bir büyüklüğe gelen balıklar, Ege'ye gelen Japon gemilerine satılıyor. Gemilerde suşi yapımına hazır hale getirilmesi için işlenen ürünler, Japonya'da suşi restoranlarına satış yapıyor.

Sektörde 1800 ton av ve 2 bin 700 ton hasat kapasitesiyle kapasitesiyle en büyük ihracatçılar arasında yer alan Akua Grup Yönetim Kurulu Üyesi Nedim Ambar, Türkiye'nin su ürünleri ihracatında hatırı sayılır bir paya sahip orkinosta son üç yıldır kriz kaynaklı pazar daralması yaşandığını kaydetti.

2008 yılında yüz milyon doların üzerinde ihracatın yapıldığı orkinosta 2009'da ihracatın 67 milyon dolara, bu yıl da 20 milyon dolara kadar gerilediğini ifade eden Ambar, Japonların kriz sürecinde diğer denizlerde bulunan balıklara göre daha pahalı olan Akdeniz orkinoslarını tercih etmediğini ifade etti.

Bu ülkedeki talep daralması ve kalitesi daha düşük Avustralya orkinoslarının tercih edilmesi nedeniyle fiyatların da önemli miktarda gerilediğini kaydeden Ambar, Japonya'nın geçen yıl ön ödemesini yaptığı balıkları dahi almadığını, bunun bazı çiftlikleri zor duruma düşürdüğünü bildirdi.

Ambar, krizin etkilerinin ortadan kalkmaya başlamasıyla bugünlerde piyasanın tekrar hareketlendiğini kaydederek, ''Son üç yılda düşen sipariş ve fiyatlar nedeniyle sıkıntı yaşadık, bu yıl gelen siparişlerden memnunuz'' dedi.

2011 yılı siparişlerinin toparlanmaya işaret ettiğini belirten Ambar, geçen yıl yüzde 30 oranında düşen fiyatların son aylarda yüzde 10 kadar yükseldiğini, artışın sürmesini beklediklerini belirtti.

Ambar, ICCAT'ın avlama kotasını sürekli azaltmasının çiftlikleri olumsuz etkilediğini belirterek 2008 yılında 27 bin 500 ton olan toplam avlanma kotasının 2009'da 18 bin 500'e, 2010 yılında 13 bin 500 tona gerilediğini, 2011 yılı için belirlenen kotanın ise 12 bin 900 ton olduğunu söyledi.

Kotanın son üç yılda 27 bin 500 tondan 12 bin 900 tona çekilmesinin çiftliklerde atıl kapasiteye neden olduğunu belirten Ambar, Türkiye'deki 6 çiftliğin kota sebebiyle 4 bin ton orkinos avlayabildiğini, başka ülkelerin kotalarını da satın almalarına rağmen çiftliklerin boş kaldığını sözlerine ekledi.

Türkiye 2008 yılında 5 bin 200 ton orkinos ihraç ettiği Japonya'ya 2010 yılında 1256 ton balık satabildi.