Duyuru

Kapat
Henüz duyuru yok.

Biz Trolcüyüz; Denizlerin Günah Keçisi Değil.

Kapat
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
Yeni mesaj

• KÜÇÜK REİS
    cevap
    evet trol bitirdi,trol 15 boy ağ,150 kulaç derinlik 20 ton kurşunla 5 kulaca çevirdi,trol hamsi ağıyla kıraçaya sardı fişbom çalıştırdı k.denize bile gönderdi,trol hamsiyi,kıraçayı tuttu satılmadı denize döktü 3 saat sonra yine yükledi geldi,elbette trolun da dürüstçe çekilmezse zararı var varda bu denize en fazla zararı kim verdi,orkinosu,palamutu,toriği,kıraçayı,çinekobu tüm balıkları trol bitirdi deyilmi?trol bukadar zararlı da tekir neden bitmedi de her geçen yıl bir okadar daha arttı?beyler abiler,kardeşler,arkadaşlar siz neyin peşindesiniz?denizi kim bitirdinin mi?yoksa bu denizin nasıl bittiğini bilip kurtarmanın peşinde mi?herkez bitirdi bu denizi,herkez çapınca zarar verdi bu denize,ama herkez bir suçlunun peşinde suçlu ilan etme peşinde kimse diyebilirmi ki ben bu denize hiç zarar vermedim?bırakalım suçlu aramayıda bu işleri nasıl kurtaracağız ona bakalım,eğer yeni bir oluşum gerekiyorsa onu kuralım,mevcut yönetimler ortada,eğer deniz bu halde ise kimse görevini yapamamış demektir,kimsede ben uğraştım da yapamadım demesin,herkez kendince uğraştı demek başaramadı olmadı olmuyorda buda yönetici kadrosunun yetersiz olduğunu gösterir,şimdi çok kükreyenler olacak belkide bu msj a o kükreyenlere tavsiyem şapkasını önüne koyup kafasını ellerinin önüne alsın ve düşünsün,olmuşmu olmamışmı?olsaydı bu durumdamı olurduk?lütfen beyler biraz gerçekçi olalım tek bir çatıda toplanıp işimize sahip çıkalım,yoksa daha çok suçlu ararız.sağlıcakla kalın.

Yorum bırak:

• selimozdemir
    cevap
    trol tabiki yasak değil.FAKAT
    serbest bırakılan tarihlerde avlananlara
    belirtilen millerde avlananlara
    belirtilen yerlerde avlananlara
    belirtilen ağ gözlerinde avlananlara
    denizlerde çok şahit oldum binlerce küçük mezgite denizin yüzeyinde ölü olarak yüzdüğüne
    orta su trolu yasak değil FAKAT
    birçok kere şahit oldum iki tekne arasında çekim sürati düşürülerek ağın çekildiğine
    alttaki ağırlığın artırıldığına
    üstteki topların küçültüldüğüne
    ambarlardaki binlerce küçük mezgite barbuna.dil balığına.ve kalkan yavrusuna(pisi değil)
    gerçekten orta sudan çekenleri tenzii ederim
    arkadaşlar kimse kimseyi kandırmasın dürüst çalışan arkadaşları tenzii ederim diğerleri malesef bindikleri dalı kesiyorlar ve ilerisi için denizden beklentisi olmayan arkadaşlar. birde sorsunlar kendilerine kalkan avlamak için neden karşıya gidiyorlar bizim sularımızda eskiden vardıda şimdi neden çok az kaldı

Yorum bırak:

• köylü
    cevap
    devlet izin verdiğine göre demekki trol söylendiği kadar korkunç bir yöntem değil.herkez bunu aklının bir köşesine yazsın öyle yorum yapsın.ha arada tabikide çürük elmalar çıkıcaktır.bu her camiada çıkabilir.birkaç kaçak avlan yüzünden bütün bir camiayı öcü ilan etmek adil olmaz

Yorum bırak:

• ozgurdeniz
    cevap
    Aslında 3 çeşit trolcü var,
    1-evrağı olan yasal avlanan,
    2-evrağı olan yasal avlanmayan ,
    3-ne evrağı ne belgesi olan kaçakçı.

Bunuda herkes biliyor ve arkalarında madrabaz desteği var,bunlar kim onuda herkes bilirde ne yazıkki hiçbir şey yapmaz.

Yorum bırak:

• koumak89
    cevap
    denizde 2 türlü "trolcü" var.biri işini yapan gerçek trolcüler bir taneside ben bunlları yazarken dahi şu anda trol çeken ve tuttuğu balık 5 cm olan korsanlar.bu adamlara bakarak trolcüleri lekelemek kolay.
    dünyada gırgır teknesinden çok trolcü var.özellikle avrupaada

Yorum bırak:

• MURAT GÜNAY
    cevap
    lipaririza Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu denizlerde trol baligi bitirmiyorda kim bitiriyor su anda gelin gorun satilan tekir baligi 5 cm allahtan korkun bu baligi kim tutuyor trollar tutuyor yasak oldugu halde telefonla her yerden cikartiyorlar satiyorlar
    evet çok haklısın buradan bir çok kişi defalarca bu konuyu dile getirdi zamanında ve torba göz açıklığına avlanma sahasına uyan hiç bir balıkçıya kimsenin sözü yok bunu herkes çok iyi anlamalı burdaki sıkıntı kaçak olarak avlanan boğazlarda ve marmara da çekilen trollerle ilgili karadenizdede aynı sıkıntı var aslında ama bunu tvus kuşu gibi herkes kafasını kuma gömüyor 3 milden kıyıda hiç trol çeken yokmu torba göz açıklığına kaçtanesi uyuyor veya çif torba kullanmıyor bu tür sıkıntıları denizde dolaşan her balıkçı adı gibi biliyor ama kimse kimseye laf etmiyor hamsiye çalışan gırgır kayıklarının ağ göz açıklıkları kaç milim nekadar küçük hamsiyi tutabiliyorlar bunları hiç kimse dile getirmiyor çünkü herkes biliyor alan memnun satan memnun ""KABZIMAL"" herkesten çok memnun.
    Saygılar,

Yorum bırak:

• lipaririza
    cevap
    bu denizlerde trol baligi bitirmiyorda kim bitiriyor su anda gelin gorun satilan tekir baligi 5 cm allahtan korkun bu baligi kim tutuyor trollar tutuyor yasak oldugu halde telefonla her yerden cikartiyorlar satiyorlar

Yorum bırak:

• afarna
    cevap
    Emre Malkoçoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle yazımı okuyup gayeye alıp yorum yaptığınız için teşekkür ederim en

azından hepsini okudunuz.

bir orta su trolünü yere sürttürüpte tekir mezgit kalkan tutmak çok saçma bi

olay olur neden ;

orta su trolü maksimum 2.5 mille çekilir.

eğer 2.5 milin altına inerse ağ'ın çekim hızı düştüğünden balık avlıyamazsınız

ama dip trolünde bu böyle değildir. Dip trolünde çekim hızı 3.5 4.5mili bulur.

ve haliyle daha fazla tekir tutar ve doğal olarak dip trolü kullanılır.

2: Orta su trolü çekerken eğer ağ çekim hızını düşürürseniz ağ yeri

kapacağından(ısıracağından) ağ saplanır çekemezsiniz.

3:orta su trolü ağlarının altında ne kadar kurşun zincir yaka var ise

bu yükü kaldıracak kadarda üsttünde özel toplar(şamandıralar)vardır.

4:Orta su trolü çekenlere dikkat ederseniz makinası kuvvetli olan kazanır

orta su trolü ağını ne kadar hızlı çekerseniz okadar pelajik balık avlarsınız(hamsi,çaça,çinekop vb.)

5:ağın içinde tekir mezgit gördünmü diye sordunuz.

geçen gün yine böyle bir tartışma vardı ben ordada cevap verdim

ama burdada vereyim.

kayıtlara alınmayacak kadar en fazla 5-6 tane mezgit

tekire hiç şahit olmadım .

kalkan vurur ama en fazla abartısız ayda 1kere felan.

ama dip trolleri alıyor 3-4 kiloluk kalkanlar .

burda 2-3 tane kalkan tutup dışarı giden dip trolü tekneleri var :)

inşallah sorularınıza cevap verebilmişimdir.

saygılarımla
    pek anlamadım
    trolü mü yoksa ortasu trolünü mü savunuyorsun
    yani trol zararlı ortasu trolü yararlımı?

Yorum bırak:

• Emre Malkoçoğlu
    cevap
    Düşünceniz için teşekkür ederim.

şuan dersdeyim yeterli cevap yazamayacağım ama Gırgır - Trol avcılıklarının

zararlarını ve halk tarafından nasıl tanındığı hakkında bazı düşüncelerim var.

bir gırgır teknesi türkiyenin her tarafını gezerken bi trol sadece belirli bir

sahada avcılık yapıyor.

bir gırgır teknesi 40 50 metrelerde olunca ve + olarak lüks bi şekilde olunca

iyi balıkçı.

ama buna karşılık bi trol teknesi 15 - 20 metrede ahşap kırık dökük olduğundan

kötü balıkçı.

tabiki basında bu işin çok büyük parmağı var.

örneğin kaçak avcısıyla yasalını karıştıran ve bile bile haberlere sürenleri

hepimiz görüyoruz.

Denizlerimizi Trol Katletti.

Deniz Canavarı Trol.

Trolcüler Denizleri Maffetti.

Geleceğimiz Trol yüzünden hiçde parlak değil.

böyle basına böyle muhammele.

basına kanıpta burda birbirimizin kalbini kırmayalım.

kendimizi kandırırız.

her zaman arkasında duracağım bir söz var

bu denizlere hepimizin zararı var bu suçu tamamiyle trole yüklemek çok büyük

suçtur.

şüphe duyduğunuz konulara yorum yapıp insanların kalplerini kırmayın derim

ben.

biz burda sıcak odamızda otrup yorum yaparken denizlerde alın teriyle trol avcılığından geçimini sağlayan insanlara çok ayıp etmiş

oluruz.

ben herkezi trol ve ceşitlerine daha duyarlı olunmasına çağrıyorum.

birde trolü yüzyüze bir trolcüden dinleyin o zaman herşeyin farkına varabilirsiniz.

denizlerin günah keçisi
    trol ve trolcüler değildir.

iyi akşamlar.

SAYGILARIMLA.

Yorum bırak:

• byeebyee
    cevap
    orta su trolüyle, dip trolünün farkı palamut uzatmasıyla gırgır arasındaki zarar farkı gibidir..bunu iyi bilmek gerekiyor..söylemlerimizde trol trol trol dedgimizde zaten anlatılan üzerinde durulan dip kazıma olarak söylemlerdedir...biraz dikkat edilirse fotolarla da anlatılmak istenen, dile getirilen söylemlerle de zararları anlatılan üzerinde durulan zaten dip trolüdür. orta su trolünün tek zararı varsa o da eger ince balık avı yapılıyorsa o dur..kuruma gönderilen balıklardır... eger insanların zihniyetinde orta su trolü dedigin gibi algılanıyorsa zaten işi bilmeyenlerin deyimleridir...dip troluyle orta su trolü hiç bir olur mu..keşke isimleri ayrı olaydı da avlanma tekniklerinin yüzünden, seni kızdırmasalardı böyle. zamanından beri gırgırlarımız, kendi zararlarını kimse görmesin diye hep trol dediler.bilirim. zamanından beri kıyı balıkçıları da trol dediler bilirim. kimse kendi verdigi zararları düşünmedi, düşünse de kendi cıkarları adına trollere attı...düşünsene herkes trollerin(dip trolleri) zararı oldugu kadar gırgırların daha da zararlı oldugunu bilse ne olur..? sadece trol diye yazıldığında bu karmaşayı ortadan kaldırmak için bence dip trolü ve orta su trolü yazmak gerek...ikisinin arasında alet zerzavat aynı olsa da verdikleri zarar farklıdır.şimdi yasal olarak calışan dip trolculer karşı cıkacak..ama zarar veriyoruz arkdaslar..toprakta yürüsen ayak izinle bile, binlerce canlı zarar görebilir.keşke verdigimiz zararlar sadece ayak izimiz kadar olsa.gırgırla avlanan biri olarak ve dip trolüyle de bir zamanlar avlanmış biri olarak yapılacaklar M.O.S.K ta yazılmıştır bana kalırsa..balık istiyorrsak, gelecek istiyorsak budur...saygılar..

Yorum bırak:

• deep blue
    cevap
    arkadaşım haklısın herzaman bir günah keçisi lazımdır ticari avcılıkta günah keçisi troldür amatör avcılıkta ise zıpkıncı aslında kaçak trolcüler yüzünden kanunsuz çalışanlar yüzünden suç bütün trolculere kalmıştır zıpkıncı içinde sorun aynıdır gece dalgıçları yüzünden sırtına tüpü ağzına regülatörü alıp elinde zıpkınla dalanlar yüzündendir napalım denizleri trolcüler ve zıpkıncılar kuruttu yapıcak bişey yokk özellikle trolcüler için trol dedimi kaka piss uzak dur gibi bir bilinç oluşmuş toplumda bütün stokları yok eden balık yumurtalarına zarar veren balık yuvalarını bozan bir bilinci yok etmek çok zor olsa gerek malesef ki ülkemizz her tarafı deniz ama bir deniz bakanlığı yok adam gibi denizi avcılığı balıkçılığı araştırcak birileri yok yada olsada onlara sağlanan bir imkan yok destek yok herşey tamamen duygusal paraya bakar ve mutlaka birileri bi yerlerde günah keçisi bulurlar sonuç şudurki her türlü avcılık denize bi şekilde zarar verir ama önemli olan sürdürüle bilen devamı gelecek bir avcılıktır saygılarımla

Yorum bırak:

• Levent
    cevap
    Tabiki yasa dışı trole tepkimiz artarak devam edecek...

Yorum bırak:

• Emre Malkoçoğlu
    cevap
    mert abi ismini yanlış söylediysem düzelteyim,ismini değişmişsin yakışmış

resminide değiştirsen yeni üye sanardım seni :)

beğendiğine sevindim abi teşekkür ederim :)

Yorum bırak:

• Lazoğli
    cevap
    Emre Malkoçoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben teşekkür ederim .

birbirimize sahip çıkarsak ancak bi sorunu çözüme bağlıyabiliriz .

İşte en küçüğümüzden EN BÜYÜK YÜREK

Ne güzel söyledin, Emre seni öpüyor ve teşekkür ediyorum,

Reisim benim

Yorum bırak:

• Emre Malkoçoğlu
    cevap
    Levent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler Emre..Şimdi seni anlıyorum.Başından beri bu şekilde olmalıydı.
    ben teşekkür ederim .

birbirimize sahip çıkarsak ancak bi sorunu çözüme bağlıyabiliriz .

Yorum bırak:

Hazırlanıyor...
X