Duyuru

Kapat
Henüz duyuru yok.

Yapay Yem Seçimi

Kapat
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
Yeni mesaj

 • Yapay Yem Seçimi

  Seçilecek olan suni yemler av merasında bulunan küçük balıkların yapıları ve boyları açısından benzerlik göstermesi gerekmektedir.Suni yemleri yapılarına göre:

  Yüzen,bırakılan yerde kalan,batan,dibe dalan ve su yüzeyinde yüzen tipler diye gruplandırabiliriz.

  Yapay Yem Seçiminde Işık Faktörü

  Çok çeşitli marka ve modelleri bulunan yapay yemlerin kullanım zamanı ve yerleri için bazı kriterler oluşmaktadır.Havanın durumuna, ışığına veya avlanma derinliğine göre bir seçim yapmamız gerekmektedir.
  Bu yüzden ilk olarak Güneşin renk tonlarının sudaki emilini bilmemiz gerekir,çünkü suni yemin üzerindeki renklerin su içindeki görünüşlerini korumaları gerekmektedir:Sırasıyla suda tonlarını kaybeden renkleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  Kırmızı renk 7 metreye kadar kırmızılığını korur,sonra 8-10 metre de donuk kahverengiye ve daha derine indikçede siyah renge dönüşür.

  Portakal rengi ise 10 metreye kadar rengini korur,11-13 metrelerde gri olarak görünür,13 metreden sonra siyah renge dönüşür.

  Sarı renk 13 metreye kadar sarı,20 metreye kadar turkuaz olarak görünür,20 metreden sonra siyaha döner.

  Yeşil ise 23 metreye kadar rengini korur,30 metreye kadar gri,ondan sonrada siyah olur.

  Mor renk ise 30 metreye kadar mordur,sonrada griden siyaha döner.

  Mavi ise 35 metreye kadar rengini korur,sonrada griden siyaha döner.

  Siyah ise kendi rengini korur.

  Gümüş ve sedef renkleri ise 40 metrelere kadar renklerini korurlar.

  Renklerin verilen derinliklerde kendi yapılarını korumaları ancak suyun temizliğine ve yoğunluna bağlıdır.Kirli sularda metreler azalmaktadır, ayrıca Güneşin doğmasından batmasına kadar yaptığı açılarda yapay yemlerin üzerinde yansımalarıda da farklılık gösterir. Işık şiddeti ve spektrumu, mevsimlere, hava durumuna ve günün saatine göre değişir. Avlanmanın (sırtı ) günün hangi saatinde yapılacağı da görüş mesafesini etkileyen faktörlerdendir. Güneş ışınları deniz üstüne 48° den küçük bir açı ile geldiğinde büyük bir kısmı suya girmeden yüzeyden yansıtılırlar. Bu gibi hallerde suyun içi kararmış olacaktır. Bu duruma göre saat 10.00 ila 14.00 arası deniz altının en aydınlık olduğu saatlerdir.Tuz ,sudaki renk filtrasyonunu önemli ölçüde etkilemez.Üç metreye kadarki sığ sularda spektrum gün ışığına çok yakındır.30 metre derinlikte gölgeler yok olur,yani Renkli fosforlu suni yemler tek boyuda iner. Dip yapısı ile su hareketleri ve akıntıların görüş mesafesine etkisi daha çoktur. Dalgalı bir havada görüş mesafesinin azalması gibi,dip yapısında da ne kadar silt denen tortu tabakası varsa bunun suda asılı partikülleri yaratması o kadar kolay olacaktır. Bu da görüş mesafesini olumsuz yönde etkileyecektir.Özellikle bu tip dip yapısı olan yerlerde akıntı ve dalga hareketi durumu oldukça güçleştirecektir. Tam tersine kayalık çakıllı, mercan oluşumlu dip yapılarında görüş mesafesi çok daha iyidir.

  SES,

  15 C ‘lik sıcaklıkta deniz suyunda aldığı yol 1550 m/saniyedir.Havadaki hızından dört kat daha fazladır.Bu yüzden bazı yapay yemlerde bulunan bilyeler, seğirtme sırasında çıkardıkları sesler bakımından,balıkların dikkatini o yöne çekmesini oldukça kolaylaştırır.Oysa İnsan kulağı suyun içinde
  sese karşı yön tayininde bulunamaz,sesin kaynağını bulamamaz.

  Ne Kadar Kalama?

  Tekne seyir halinde iken misinayı ne kadar salmamız gerekmektedir?Bu sorunun cevabına birçok farklı cevaplar alabiliriz,ancak önemli olan av mahalindeki balığı ürkütmemektir.Yani motordan çıkan sesin Db olarak azalması ve pervaneden çıkan köpüklerin kaybolması gerekmektedir.Ayrıca suni yemlerin Yüzme yeteneklerinin bozulmaması ve yapılarında belirtilen derinliklere inebilmeleri için gerekli bir mesafeye ihtiyaçları vardır.Aşağıdaki Tabloda ancak 55 metreden sonra rapala kendi derinliğine( firmaların verdiği ) inebildiğini görebiliriz:

  Kalama

  10 m.de performansın 50% ne ulaşır
  20 m.de performansın 75% ne ulaşır
  30 m.de performansın 85% ne ulaşır
  35 m.de performansın 90% na ulaşır
  55 > m.de performansın 100% ne ulaşır

  Ayrıca kullanacağımız misina çapınında yapay yemin istenilen derinliğine ulaşmasında önemli bir rol oynar.Örneğin 12 cm.lik Deep Husky Jerk 25 metrelik kalama da 0,30 luk bir misina ile 4.6 metre dalarken

  25 metrelik kalama da 0,25 lik bir misina ile 5.5 metre dalar.
  25 metrelik kalama da 0,20 lik bir misina ile 5.8 metre dalar.
  Aynı durum tersinede çalışmaktadır:
  25 metrelik kalama da 0,35 lik bir misina ile %10 yükselmiştir.
  25 metrelik kalama da 0,50 lik bir misina ile %20 yükselmiştir.

  Kamış ya da el oltasının denize olan yüksekliği arttıkça rapalanın derine inmesi zorlaşmaktadır.

  Eğer ağırlık kullanırsak inmesi gereken derinlikten daha derine iner,örneğin rapalanın 6 metre önüne 30 gr.lık bir kurşun taktığımızda %30 daha fazla daldığını görürüz.

  Bazı arkadaşlar kalın misinanın daha çok dalacağını düşünürler oysa kalın misina seyir halinde suya karşı daha çok direnç göstereceğinden dolayı havalanması daha çok olur.
  sigpic
  Balıkçılık sevgi,
  Sabır,
  Soğuk kanlılık ve refleks ister!!!!!

 • #2
  teşekkürler
  Ali Kahraman
  İSTANBUL/Üsküdar

  Yorum yap


  • #3
   rapala çalışacaklar için güzel bilgi.

   teşekkürler
   Orhan Güler
   1971 İst/Küçükçekmece

   Yorum yap

   Hazırlanıyor...
   X