Duyuru

Kapat
Henüz duyuru yok.

Tatlısu Yem Çeşitleri

Kapat
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
Yeni mesaj

 • Tatlısu Yem Çeşitleri

  TATLISU YEM ÇEŞİTLERİNDEN BİRKAÇI: Ege bölgesi Gediz ve Demirköprü Barajında ( sudaki ) tatlısu levreği avında küçük balıklar kullanılır ve bu yemler çime tabir edilir. Sazangillerden cyprinidler dahil bu yavrular canlı kullanılır. Bu balıkları nehir, akan küçük dere ağızları ve kıyı yerlerde kepçe ile yakalamak mümkündür. Deniz balıkları avında küçük cüsseli tatlı su balıkları da bu amaçla kullanılabilir. Ayrıca değersiz kabul edilen balıklardan da aynı amaçla yararlanmak yeri geldiğinde mümkündür
  TOPRAK SOLUCANI Toprak solucanları özellikle tatlı su balıkları avında en çok yararlanılan bir yemdir. Nehir kenarlarındaki veya çeşme yakınlarındaki ıslak yerlerden her mevsimde bol olarak temin edilebilir.Topraktan çıkarılması da oldukça kolaydır. Kürek ile çıkarılan rutubetli toprak karıştırılır ise bol olarak elde edilir.Toplanan solucanlar ıslak toprak ile bir küçük torba içinde tutulur ise uzun süre saklanabilir.toprak solucanından sazan, bıyıklı balık, yılan vs. gibi her türlü balık avında rahatlıkla yararlanılır.
  HAMUR Ekmek, makarna, çeşitli hamurlar ile un ve balığın müşterek hamur haline getirilmesi veya haşlanmış patates, haşlanmış çeşitli hububat gibi karbonhidratlı yemler sazan kefal bıyıklı balık gibi balıkların avlanmasında kullanılabilen yemlerdir.Özellikle mazmuz yapmak için bu çeşit yemlerden bol ve ucuz olarak yararlanılabilir.
  ÇEKİRGE Özellikle alabalık avında alabalıkların bulunduğu su ve çevrede yaşayan çekirge ve çeşitli böceklerden yem olarak yararlanılır. Özellikle kıyılarda bulunan küçük çekirgeleri yem olarak kullanmak mümkündür. Aynı yerlerde taşlar altına bakmak sureti ile çeşitli su böcekleri toplanılabilir.
  MISIR Olgunlaşmak üzere olan yani süt mısır olarak tabir ettiğimiz mısırlar alınıp taneleri koçanlarından ayrılır. Bunları bir tencerede haşladıktan sonra suyu süzülür. Bir kenara kaldırılan suyun daha sonra kullanılmak üzere bir kavanoza konulur. Mısırların üzerine pudra şekeri dökülerek bir süre dinlendirilir. Daha sonra ayırdığımız su ile bir kavanoza koyulur. Avlanma mevkisinde kullanılır. Ayrıca farklı renkte mısır elde etmek için kaynatma suyuna kimyasal özellik taşımayan gıda boyası konulabilir. Genlikle sazan türü balıkların avlanmasında verimli olur.
  KURBAĞA Dere ve göletlerin kıyılarında fazla büyük olmamak koşulu ile kurbağalar toplanır. Yayınbalığı, turna ve tatlısu levreği avında kullanılır. İğne kurbağanın alt ve üst dudağından geçirilerek canlı bir şekilde yem olarak kullanılır.alpavcılıkcom
Hazırlanıyor...
X