Duyuru

Kapat
Henüz duyuru yok.

Karides nasıl saklanır

Kapat
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
Yeni mesaj

 • Karides nasıl saklanır

  Bir kasa taze karides alıp sadece kafalarını ayırıp, günlük av başına getecek miktarda buzdolabı poşetlerine saklayıp sadece "DERİNDONDURUCUDA" Muhafaza ederek kullanıp randıman aldığını gördün ve çokta hesaplı yem olmakta
  sigpic
  Balıkçılık sevgi,
  Sabır,
  Soğuk kanlılık ve refleks ister!!!!!

 • #2
  Koku yayılmaması için bir naylon poşete konulup saklanırsa diğer ev ahalisi bakımından daha iyi olur.
  .  "Denizlerimize içtiğimiz suya gösterdiğimiz özeni gösterelim."

  Kenan Haydan
  (Tevellüt; Teşrini evvel miladi 1964)
  YENİKÖY-İSTANBUL

  http://www.amazing-animations.com/animations/fish40.gifhttp://img451.imageshack.us/img451/3605/coadmin7nz9.gif

  Yorum yap


  • #3
   Paylaşıma teşekkürler biz genelde balığa gittiğimiz zaman karidesi tercih ediyoruz.Sizlere bir şey danışmak istiyorum.
   Şimdi marketlerden aldığımız hazır karidesler çabuk dağılmıyor veya yumşamıyor fakat tezgahtan aldığımız karidesleri temizleyipte şoklasak veya temizlenmedende olsa çabuk dağılıyor.Bunun biraz daha dayanıklı olması için yani olta üzerinde kalma süresi uzun olması için bir öeneriniz varmı.

   Yorum yap


   • #4
    Endüstriyel olarak kullanılacak karidesler glase ile muhafaza ediliyor.

    Dondurma işleminin aşamaları 3 tanedir.

    1. Ürün sıcaklığının 0C altına düşmesi

    2. Suyun yaklaşık % 75’inin donması (Temel donma)

    3. Geri kalan suyun donması

    Elimizdeki öncelikle şok diye tabie ettiğimiz -35C ile -40C arrasında sıcaklığa tabi tutulur. Burada balık etindeki suyun % 75’i donarak temel donma olayı gerçekleşmektedir. Bu olay etinin iç sıcaklığının -18C olana kadar devam eder. Daha sonra elimizdeki bu malzeme 0C ile 4C arasındaki suya daldırılarak Glazing olayı gerçekleştirilir ve etin derisinde buzdan bir film şeridi oluşturularak dış etkilerden korunması sağlanır.Dondurma işlemlerinin mümkün olan en kısa sürede tamamlanması balık eti kalitesi açısından çok önemlidir.

    Yani hızlı ve glazing dondurma olayı farklı hale koyuyor.

    Ayrıca devamında ; akar su altında iyice yıkanan karieslerin süzülmesinden sonra, bunlar 50 salinometre derecelik yani yaklaşık olarak % 12.5 oranında NaCl ihtiva eden soğuk tuzlu su solüsyonu içine terkedilirler. SEARS, ROEBUCK and COMPANY (1957:42) karideslerin tuzlu su içinde bırakılacakları süreyi onların büyüklüklerine bağlı olarak (20-30) dakika arasında bir sürede bildirmektedirler. Bu süre sonunda salamuradan çıkarılan karidesler süzülür ve tek sepetler içine konarak kaynamakta olan yine aynı salinometre derecesindeki tuzlu su içine konur. JARVIS (1943 : 227) bu sürenin 8-10 dakika kadar olması gerektiğini, fakat SEARS, ROEBUCK and COMPANY (1957:42) ise 6-8 dakika olarak bildirmektedir. Bundan sonra kuruyan ve soğuyan karidesler sıkışık olmayacak şekilde 473 cc. (1 pint) lik temiz ve sıcak haldeki konserve şişelerine doldurulurlar. Bu doldurma işlemi cam kabın kapağına 2.5 c. m. mesafeye kadar yapılır. Bundan sonra cam kaplar bir litre suya 1.5 çorba karşığı veya % 2 oranında olacak şekilde hazırlanmış sıcak tuzlu su ile gerekli baş boşluğu bırakılacak veçhile doldurulur. Kapakları kapatılan cam kaplara 115 C° de (30) dakikalık termal işlem uygulanır.

    Rastgele,
    .    "Denizlerimize içtiğimiz suya gösterdiğimiz özeni gösterelim."

    Kenan Haydan
    (Tevellüt; Teşrini evvel miladi 1964)
    YENİKÖY-İSTANBUL

    http://www.amazing-animations.com/animations/fish40.gifhttp://img451.imageshack.us/img451/3605/coadmin7nz9.gif

    Yorum yap


    • #5
     Bilgiler için teşekkürler ama biz bu işlemleri evde uygulamammız mümkün değilen başta bizim evdeki dolaplar -18 dereceye kadar şokluyor.

     Yorum yap


     • #6
      benim kendi uygulamam ve iyi netice veriyor. ayıkladığım karidesleri dondurmadan önce biraz tuzluyorum ve tuzun içine işlemesi için 1/2-1 saat çivarında bekledikten sonra bir seferde kullanacağım boyutlarda paketleyip öyle donduruyorum ve gayet randımanlı olarak kullanıyorum hem koku yapmıyor hemde çabuk dağılmıyor. tuz onu sıkıyor.

      Ali TEZER

      KOCAELİ / İZMİT

      Yorum yap

      Hazırlanıyor...
      X