Duyuru

Kapat
Henüz duyuru yok.

Sezonlar Kapanıyor...! The End

Kapat
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
Yeni mesaj

 • Sezonlar Kapanıyor...! The End

  Sezonlar Kapanışı ...!

  Hep beraber bir tarihe tanıklık edeceğiz,çıkarılan 4/1 ticari tebliğle asırlarca var olan kıyı balıkçısının bitiriliş tebliğini çıkaranları,1 Eylül 2016/2017 balık sezonu açılışı diye yapılacak aslı Marmara’da ışıkla katliam olacak 10 yıl daha fazlasının 45 günde tarifsiz katliamına tanıklık edeceğiz,aynı zihniyetin olta iğnesinin ucuna takılan bir adet canlı yemin sürdürülebilir balık avcılığına zarar verdiğini aynı zihniyetin adalarda voli ağını yasaklayıp sürdürülebilirlik palavrasına yasak alanın hemen yanıbaşında 50 mt ışık avcılığını komik bir o kadarda aciz mantık dışı engel olamıyoruz bari serbest bırakalım mantıksızlığıyla katliama izin vermesini yaşayacağız,tarihe tanıklık edip not düşeceğiz .Bunu okuyacak bizden sonraki nesiller ne der bilmem hiç iyi şeyler demeyip beddua edecekleri de bir gerçek.


  Işık yakılmasına engel olamıyoruz 45 gün (15 Eylül 30 Ekim ) ışıkla balık avcılığına izin verelim.Bir oligarkın isteği tepeden emir onaylayan genel müdürlük resmi gazete yayını hop denizde katliam hamsi bahane denizlerin ve balığın neslini kurutma operasyonu bir kesim üç beş kuruş kazanacak günü kurtaracak diye koskoca bir milletin denizden balık yemesinin nesli tehlikeye girecek balıkların müzelerde fosilini görme tehlikesi olası bir durum.

  Peki adama sormazlarmı bu 45 gün ışıkla avcılığı nasıl kontrol edeceksin?1 Eylül 15 Eylül arasında ışık yakma yasağı başladığında 30 ekimden sonra ışık yakılmasını nasıl engelleyeceksin siz değimliydiniz engelleyemiyoruz diyen nasıl bir zihniyet ve kafalarla karşı karşıyayız.


  Yasa dışı balık avcılığının önüne geçmek için bagis sistemi kurulacak ve bunun sayesinde kim denizde ne yapar kontrol edilecek dendi Sayın Bakan imzalı bir yazıda paylaşıldı ne oldu bu bagis işi yalan mı oldu bunlar takıldımı gemilere,bunları kontrol edecek yeterli personel görevlendirildimi bunlar şimdilik soru işareti kafamızda bir açıklama yapılır diye bekliyoruz 1 gün sonrada yaşayıp göreceğiz yasa dışı avcılıkla mücadele şeklinizi pek ümüdimiz olmasada

  Yeni bir sezon açılıyor,biz buna sezonlar kapanışı adını taktık kim haklı çıkacak zaman gösterecek umutlu olmamızı gerektirecek en ufak bir belirti göremiyoruz önümüz sis bulutlarıyla kapalı o sis dağılacak elbet ve neler olduğunu hep beraber göreceğiz..İyi şeyler göreceğime dair en ufak bir belirti yok önümüzdeki tabloya baktığımız zaman.Bunlarında sorumluları hepimiz tarafındanda biliniyor,bir kısmıda ispatlı onlarda tartışılacak zamanı gelince


  Ben bu sene sezon açılış kutlaması falan yapmıyorum burada balıkçı forumda bulunan bazı arkadaşlarımında aynı görüşte olduklarını zannediyorum.neyi kutlayacağız lüferde 18 cm boy yasağınımı? Balık halinde yaprap çinekop dökme lüfer demet lüfer satılmasınımı,Marmara denizi ve boğazlarda yasak trollerin çalıştığını çalışacağını görmeyimi? Adalarda voli avcılığı yasak gırgırla balık avcılığı yasak trol çekmek yasak deyip hepsininde yapılacak olmasınımı?yasak zamanda dalyanlarda yakalanacak havyarlı balıkların gene yakalanacak ve satılacak olmasınımı? Midye çıkarmak yasak olan yerlerde gene midye çıkarılıp halk zehirlenecek onumu?kıyılardan geçerken kafamıza kurşun atılacak kamışçılarla onumu? Amatör görünümlü ticarilerin ekmeğimize ortak olmasınımı? Denetim var deyip küçük balıkçıyı sıkıştırıp misina ağların yakılmasınımı aklıma bir çırpıda gelenler bir o kadarda gelmeyenler var siz düşünün bunların yapılacak olmasınımı kutlayacağız sezon açılışında üstüne bir ithal balıklı bol palavralı açılışta bizim bir merakımız var SEZON NE ZAMAN KAPANACAK?
  https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net...f3&oe=5C00E32D
  Körler Ülkesinde Görmek Suçtur.!

 • #2
  Cevap: Sezonlar Kapanışı ...! The End

  https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net...f3&oe=5C00E32D
  Körler Ülkesinde Görmek Suçtur.!

  Yorum yap


  • #3
   Cevap: Sezonlar Kapanışı ...! The End

   Bu açılışlara anlı şanlı koop başkanları,birlik başkanları ve sürkoop hangi yüzle katılacak bende bunu merak ediyorum ?

   Marmara ışığa mahkum edilmiş,lüfer boyu 18 cm inmiş,dalyanlar gene kamyon yükleyecek olta dahil yasak olan balıkla,Ege Akdeniz desen orfoz yasak lağos yasak ahtapot yasak dil sıkıntı yakında barbunu bile yasaklarlar adamlar bayram derdinde !

   Yuh birader alayınıza yuh,her ruhsat 1 oy ve senin ekmeğin elinden alınırken ,maşalar ses çıkarmazken tepkin yok ! % 90 sensin ama her kurumun ele geçirilmiş oy fazlalığın dahi senin aleyhine kullanılır olmuş sesin dahi çıkmıyorsa sana müstehak hatta az bile !

   Yorum yap


   • #4
    Cevap: Sezonlar Kapanışı ...! The End

    Bu karar tepeden inme bir karardır ve balıkçıya dayatmadır.Bu alınan kararın hiç bir bilimsel dayanağı yoktur.
    Bu uygulamayı savunanların öne sürdüğü gerekçe çok düşündürücü bir o kadarda komiktir. Madem ışık yakılmasına mani olamıyoruz serbest edelim.Şimdi bu bahaneye sığınanlara sorulacak o kadar çok soru geliyor ki insanın aklına.Her toplantıda açılış konuşmalarını duyar gibi oluyorum.Sürdürülebilr balıkçılık için ne yapabiliriz tarzında başlayan konuşmalar.Sürdürülebilir balıkçılık bu güne kadar hiç bir karar merciinin birinci maddesi olmamıştır hep ağızlarda içi boş cümleler oluşturmuştur.Birinci ve en önemli sürdürebilirlik çıkarları korumak olmuştur.mevki korumak arkadaş korumak ikili ilişkiler bu güne kadar balıkçılığın hep önünde yer almıştır.

    Madem ışık yakmayı engelleyemedik,buna engel olması gereken kolluk kuvvetleri yetersiz kaldı serbest edelim.Serbest edelim ama şu metreden aşşağı ışık yakılmasın,bir gırgır bir ışık kayığı kullansın.Bu ne tezattır anlamak mümkün değil siz değilmiydiniz yasadışı ışık yakılmasını engelleyemeyen?Stadyum aydıtlatması yaparmışçasına yanan ışıkları görmeyen göremeyen engelleyemeyenler kaç metrede avlandığını nasıl kontrol altında tutacaksınız?Yeni taktığınız takip sistemiylemi daha denenmemiş sonuçları nedir bilinmeyen sistemle unutmayın bizim balıkçılar cin gibidir bu konularda sizi gene alt edeceklerdir görürsünüz.    Şu ışıklar bir yansında karar çıkarsa görelim bakalım Marmara gırgırcısını hali ne olacak balığı yakalayacak belki kaç gün sürerse avcılık bakalım kaç para satacak zannediyorlarmıki hiç kimse gelmeyecek Karadeniz'den Ege'den Akdeniz'den gene belki duyarız balık haline 400 kasa hamsi gönderdim şu kadar zarar pusulası geldi diye bunlar yazıldı bu forumda haberleride duruyordur sayfalarda

    Işıkla amaç hamsimi yakalamak yoksa katliam yapmakmıdır buda başka bir tartışma konusudur.İşin adı hamsiye ışık ışığa gelen istavriti sardalyası çinekopu sarıkanatı lüferi palamutu toriği vs yakalamayacaklarmıdır ağ göz açıklıklarıyla ilgili düzenlemeler getirilip yasal boyun altındaki balıklara özgürlüğü savunanlar ışıkla katliama nasıl izin verebilirler bunu ne bilimsel bir konuma oturtabilirler nede mantıkla açıklayabilirler bu olsa olsa birilerinin talimatıyla hayata geçirilecek bir katliam olur sürdürülemez balıkçılık adını alır.

    Türkiye'de balıkçılık deneme yanılma sistemiylemi yönetiliyor? Bir sene yakalım bakalım neye bakacaksınız? neye göre karar vereceksiniz? Geçmiş uygulamalar sizin yanlıştan dönmediğinizi gösterdi bizlere hurda tekne alımlarıyla denizlerdeki avcı baskısını azaltmayı planlamıştınız bunu sayısal azalmayla olabileceğini düşündünüz oysaki herkesin neredeyse ortak görüşü bunun sayıyla değil büyük teknelerin flodan çekilmesiyle olabileceğiydi bir kere yaptınız ikinci sefer yapılan yanlışın doğruluğunu savundunuz tekrar ettiniz bunu anlamak için çokta hesaba kitaba gerek yoktu aslında

    Madem ışıkla avcılığı kontrol edemediğiniz için yasal hale getirdiniz.
    Marmara'da Küllüyen yasak olan binlerce tekneyle hergece çalışan trol avcılığınıda serbest etmeyi düşünüyormusunuz?
    https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net...f3&oe=5C00E32D
    Körler Ülkesinde Görmek Suçtur.!

    Yorum yap


    • #5
     Cevap: Sezonlar Kapanışı ...! The End

     Ben artık Marmara'da sözde trol yasak bunuda yakın Zaman'da serbest birakırlar bu gidişle

     Büyük balık küçük balıktan uzun yaşar
     Metabolizması yüksek balık düşük olandan uzun yaşar
     Soğuk sudaki balık sıcak sudakinden uzun yaşar

     Yorum yap


     • #6
      Cevap: Sezonlar Kapanışı ...! The End

      Körler, sağırlar birbirini ağırlar.

      Marmara'da ışıkla avcılığın serbest bırakılması, kanaatimce, değişen iklim şartları dolayısıyla av sezonu açılışının erken olduğu, henüz suların yeterince soğumadığı ve balıkların sürü oluşturmadığı, bunun sonucunda da anlı-şanlı teknelerle balık yakalanamadığından kaynaklanmaktadır.

      Her ne kadar tebliğ için bilimsel verilere dayanarak gibi laflar edilse de alınan kararların bilimle-ilimle bir ilgisinin olmadığı açıktır.

      Bu karar, tamamen dağınık balıkları toplayarak yakalamaya yöneliktir, 45 gün süreli olmasının sebebi de budur, Ekim 15'den sonra ışığa gerek kalmayabilecektir.

      Başka bir şey aramaya gerek yok, gırgırcılar buyurmuş, sahibinin sesi de uygulamıştır, bu kadar basit.

      Aslında yapılması gereken şey, av sezonu açılışının ertelenmesi, balıkların sürü oluşturmaya başlayacağı zamana mesela 15 Ekim'e kaydırılmasıdır ama bunu yapacak ne kafa ne de yürek var malum zevatta.
      Herkes, ne yaparsa kendisine yapar.

      M.Mahir Ersin
      İstanbul 1945

      Yorum yap


      • #7
       Cevap: Sezonlar Kapanışı ...! The End

       En baştaki yazı saçma bir yazı zaten sezonlar kapanışı odane be ne biçim bir başlık deliye bak hafif oldu zır deli oda yetmezse zır zır deli.

       Son senelerde Marmara'da hamsi popilasyonunda artış varmış? kim yaptı bu araştırmayı hani diyorlarya çinekop balığında lüferde bilimsel araştırma varmı? Bende sorsam şimdi bu tebliğde bırak bilimselliği mantık akıl vicdan varmı? Daha önemlisi dillerinden düşürmedikleri sürdürebilirlik varmı? Marmara'da ışık yakılmasına onay verenleri savunacak biri varmı? neden susuyorsunuz konuşsanıza yazsanızya.He biri çıktı demeç verdi destekliyoruz dedi utanmadan birde yaptığının iyi bir şey olduğunu söylemeye kalkıyor insanda biraz edep olacak be.Akvaryumda ışık 50 metre yok 100 metre olsun Bugünde memleketinde açılış yapacakmış neyin açılışı? oradaki balıkçı seni alkışlarsa onlarada yuh be.

       Sezonlar kapanışının açılışı yapılacak bugün 45 günlük bir izinle gelecek 10 yılın hasatı yapılacak biz buna katliam diyoruz bunu yaşanmadan yazıyoruz, varsa yok yanlışsınız diyen çıkar yazar konuşur kayıtlara geçer vakti gelince kim haklı görürüz o zaman geldiğinde biz kandırıldık diyeceklere o zaman söyleyeceklerimiz şimdiden hazır.

       Kısacası bindik bir alemete ışıkla gidiyoruz kıyamete kaçın be balıklar kaçın uzak köşelere av vermeyin aç gözlülere yar olmayın kimseye seni tutan onmasın etini yiyeyen doymasın müstahaktır buna sebep olanlara

       Bu kararların çıkmasını sağlayan oligark sende kına yakarsın kına bulamazsan var bizde Hindistan kınası.
       https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net...f3&oe=5C00E32D
       Körler Ülkesinde Görmek Suçtur.!

       Yorum yap


       • #8
        Cevap: Sezonlar Kapanışı ...! The End

        İhtiyar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
        Körler, sağırlar birbirini ağırlar.

        Marmara'da ışıkla avcılığın serbest bırakılması, kanaatimce, değişen iklim şartları dolayısıyla av sezonu açılışının erken olduğu, henüz suların yeterince soğumadığı ve balıkların sürü oluşturmadığı, bunun sonucunda da anlı-şanlı teknelerle balık yakalanamadığından kaynaklanmaktadır.

        Her ne kadar tebliğ için bilimsel verilere dayanarak gibi laflar edilse de alınan kararların bilimle-ilimle bir ilgisinin olmadığı açıktır.

        Bu karar, tamamen dağınık balıkları toplayarak yakalamaya yöneliktir, 45 gün süreli olmasının sebebi de budur, Ekim 15'den sonra ışığa gerek kalmayabilecektir.

        Başka bir şey aramaya gerek yok, gırgırcılar buyurmuş, sahibinin sesi de uygulamıştır, bu kadar basit.

        Aslında yapılması gereken şey, av sezonu açılışının ertelenmesi, balıkların sürü oluşturmaya başlayacağı zamana mesela 15 Ekim'e kaydırılmasıdır ama bunu yapacak ne kafa ne de yürek var malum zevatta.


        Mahir abi bu düşüncen yanlış, bizde bölgede geziyoruz vede BALIKBULUCU da Hamsi sürülerini görüyoruz hemde ne büyük sürüler, adamların derdi hamsi de 2-3- bin kasalık toplayıp elekle 150-250 kasa almak 1. neden; yasakken yaktıklarından hamsi içinden PALAMUT-TORİK-ORKİNOS-LÜFER vs... alınca işlem kaymaklı kadayıf gibi oldu eh birde resmen serbest olunca sen düşün.

        1. resim kumbağ - hoşköy arası , dağlar altı tabir ettiğimiz yer _ Çanakkaleye gidecek göç balığının en çok tercih ettiği yerlerden kıyıya mesafesi !? 225 mt - HAMSİ BAHANE IŞIK ŞAHANE
        Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: ışık11.jpg
Görüntüleme: 1
Büyüklüğü: 31,5 KB


        2. Resim tuzla önü göçte gemlik- bandırma istikametine giden balık güzergahı, kıyıya mesafesi !? 458 mt HAMSİ BAHANE IŞIK ŞAHANE
        Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: ışık12.jpg
Görüntüleme: 1
Büyüklüğü: 85,5 KB


        Buralar gibi kaç tane yer çıkartırız; Yöremizdeki balıkçılar isyanda balığın önü kesilecek üstüne birde karides meraları dağılacak; sonunda oturup taş yiyecekler.


        Ülkemizde Balık-Balıkçılk POLİTİKASI YOK - Balık-Balıkçılk SİYESETİ VAR bu sistem TUZU KOKUTMUŞTUR emeği geçen herkesin allah belasını versin.
        ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

        Albert Einstein        sigpic

        Yorum yap


        • #9
         Cevap: Sezonlar Kapanışı ...! The End

         Amin.
         Herkes, ne yaparsa kendisine yapar.

         M.Mahir Ersin
         İstanbul 1945

         Yorum yap


         • #10
          Cevap: Sezonlar Kapanışı ...! The End

          kapaniş kutlamasi

          [ATTACH=CONFIG]15742[/ATTACH]
          ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

          Albert Einstein          sigpic

          Yorum yap


          • #11
           evet maalesef sezonlar kapanıyor ve ben buna çok üzülüyorum(

           Bahsegel

           Yorum yap


           • #12
            Marmara'da balık sezonu açıldımı?
            https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net...f3&oe=5C00E32D
            Körler Ülkesinde Görmek Suçtur.!

            Yorum yap

            Hazırlanıyor...
            X