Duyuru

Kapat
Henüz duyuru yok.

Deniz navigasyonu için tavsiye ....

Kapat
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
Yeni mesaj

• Deniz navigasyonu için tavsiye ....

Merhaba Sayın Profesyoneller , Sayın deniz sevdalıları ,

Bir bot ve motor alacaktım ama bir takım olumsuzluklardan dolayı bu isteğimi bir süreliğine ötelemek zorunda kaldım. Ama bu arada bu botta kullanmak için bir de deniz navigasyon cihazına ihtiyacım olacak. Ben de ufak ufak bunu alayım diyorum :)
    Bu işten para kazanmayacağım için , bana öyle 1000'lerce dolarlık/ avroluk cihaz lazım değil.

Zaten bir balık bulucum olduğundan , hem balık bulucu hem de navigasyon özelliği olan bir cihaz da gerekmez.
    Hafif çaplı araştırma yaptım ama kullanıcılara sormak her zaman daha doğru sonuç verir.
    İhtimallerden bir tanesi de bir ekran satın alıp (Not Pad / Laptop / veya başka bir ekran) bu ekrana bir GPS cihazı bağlamak ve bir de harita programı kurmak. Bu yöntemi kullanan balıkçılar da var. Ama bu tür bir uygulama kullanmadığım için güvenirliliğinden emin değilim. Hadi batarya sorunu halledilir.Montaj ve su geçirmezlik biraz sıkıntılı olabilir.

Programın denizin ortasında çökmesi , donması gibi sorunlar olabilir. Ne dersiniz ?
    Yoksa bu iş için üretilmiş olan bir Chartplotter mı almak daha iyidir ? Hangi marka ? Ben Garmin iyidir diye duydum ? ... Garminin GPSMap 620 diye bir cihazı var.Hem deniz hem kara navigatörü. 640 'da aynı. Kullananınız var mı ?
    Bana nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz ?

Şimdiden teşekkürler ....
    Tuncer Yılmaz
    1974 İzmir
    Born for angling , but compelled to working.

Benim anladıgım kadarıyla senin bir el gps ine ihtiyacın var ben 15 sene önce garmin gpsII almıştım hala kullanıyorum haritalı istersen fiatları biraz pahalı,diger bilgisayrda çalışan programlar sizin için pek kullanışlı olmayacaktır çünki botta kullanacagım diyorsunuz fakat cep telefonu ile kullanılanlar var bilen arkadşlar yardımcı olacaktır
    Dağ ne kadar yüce olsa da yol üzerinden aşar yeter ki yol arkadaşların sadık ve vefalı olsun.

Yorum yap

Teşekkür ederim üstadım ,
      Ama ben el GPS kastetmemiştim. Botun direksiyonun oralara bir yere montajlanacak bir şeydi benim aklımdaki. Cep telefonuna bir program kurdum , ama çok da kullanışlı değil. Küçücük ekran , heman pil bitiyor , aman su gelmesin derken ... en iyisi telefondan da olma ve sen bunu kapat ve cebine koy dedim.
      Tuncer Yılmaz
      1974 İzmir

Yorum yap

raymarine dragon fly hem gps hem 3d 50 metreye kadar dip gösteri normal balıkbulucu özelliğide var
        http://www.facebook.com/engin.gorgun35

Yorum yap

benim tavsiyem denizde kullanacağın cihaza güvenmen lazım. onun için furunodan vazgeçme derim hem gps hem balık bulucu balığıda geçmez haritayıda şaşmaz biraz fiyatlı ama böyle cihazlar bir sefer alınır ve hiç tereddütsüz kullanılır. karar senin hoşça kal herşey gönlüne göre olsun.
          http://www.balikbul.com/product_info...ducts_id=12171

Ali TEZER

KOCAELİ / İZMİT

Yorum yap

Ali TEZER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
            benim tavsiyem denizde kullanacağın cihaza güvenmen lazım. onun için furunodan vazgeçme derim hem gps hem balık bulucu balığıda geçmez haritayıda şaşmaz biraz fiyatlı ama böyle cihazlar bir sefer alınır ve hiç tereddütsüz kullanılır. karar senin hoşça kal herşey gönlüne göre olsun.
            http://www.balikbul.com/product_info...ducts_id=12171
            Kesinlikle size katılıyorum. O yüzden cep telefonu , PDA gibi cihazlara harita yükleyip kullanmak istemiyorum. Furuno'ya diyecek bir lafım yok ama zaten bir 585 var bende balıkbulucu vazifesi gören , o yüzden ben kombo bir cihaz düşünmüyorum. Garmin'nin GPSMAP 620/640 serisi var. Bu aletler hem deniz navigasyonu hem de kara navigasyonu olarak çalışabiliyor. Fiyatı da 2100TL -2300TL arasında. Ama haritalarını vermiyor. Deniz harita fiyatları da 800TL-900TL arasında değişiyor. Kara haritası ile alakalı(TR haritası) da hiç bilgi bulamadım.

Reisim bana Raymarine Dragonfly tavsiye etmiş. Gerçekten çok güzel bir cihaz ve navionics deniz haritası da yüklü geliyor. Balıkbulucusu da CHIRP teknolojisini kullanıyor. Her ne kadar FF olarak ben 585'i kullanacak olsam da bu cihaz seçeneklerimden bir tanesi durumunda. Garmin GPSMAP 720 /720S de dikkatimi çekiyor. 720'de radar uyumluluğu 720S'de ise hem radar hem FF uyumluluğu var. Ama radar sensörü dedikleri şey de aletten daha pahalı ve harita gene yok. İyicene kafam karıştı.
            Tuncer Yılmaz
            1974 İzmir

Yorum yap

egörgün Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
              raymarine dragon fly hem gps hem 3d 50 metreye kadar dip gösteri normal balıkbulucu özelliğide var
              Reisim bu cihaz iyiye benziyor. Onu biraz daha araştıracağım. Seçeneklerimden bir tanesi bu. Teşekkür ederim.
              Tuncer Yılmaz
              1974 İzmir

Yorum yap

Raymarine Dragonfly tavsiye etmiş. Gerçekten çok güzel bir cihaz ve navionics deniz haritası da yüklü geliyor. Balıkbulucusu da CHIRP teknolojisini kullanıyor.

Raymarine Dragonfly'da resmen CHIRP kullanıyorum yazmıyor. Etrafında dolanan laflar ediyor. Tam emin değilim ama aynaya değişken frekans paterni kullanırarak CHIRP gibi çalışıyor
                demek istiyor galiba. DI netliğinin iyi olduğu belirtiliyor. Ekran parlaklığı ve okunabilirliği iyi. GPS sensörünün hassasiyetinden bazı şikayetler var. Uzmanlar sığ su ve tatlı suda kullanılmak için öneriyor. Küçük botlara ve hatta kanolara kompakt bir cihaz olarak düşünebilirsiniz diyorlar. Humminbird 7xx serisi ve Lowrance elite 5 serisi ile rekabet durumunda. Dragonfly'ın joystick'i çok beğeniliyor. Anladığım kadarıyla sığ sularda volicilik yapan profesyonel arkadaşların da işine yarayabilecek bir ünite. Kutunun içinde aynası da var , ama bizim burada gene de sormak lazım.
                Tuncer Yılmaz
                1974 İzmir

Yorum yap

Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  11-07-2014 02-20-23.jpg
Görüntüleme: 2
Büyüklüğü:  15,5 KB

Benimde tavsiyem bu cihaz 600 watt aynası ve tüm türkiye harıtası içinde samyung 800

Büyük balık küçük balıktan uzun yaşar
                  Metabolizması yüksek balık düşük olandan uzun yaşar
                  Soğuk sudaki balık sıcak sudakinden uzun yaşar

Yorum yap

aFaLa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                    [ATTACH=CONFIG]14493[/ATTACH]

Benimde tavsiyem bu cihaz 600 watt aynası ve tüm türkiye harıtası içinde samyung 800
                    Çok teşekkür ederim ama o cihaz hem büyük hem benim bütçelediğim paranın epey üstünde.
                    Tuncer Yılmaz
                    1974 İzmir

Yorum yap

fiyatı 3200 tl haritası ve 600 watt aynası ile beraber

Büyük balık küçük balıktan uzun yaşar
                      Metabolizması yüksek balık düşük olandan uzun yaşar
                      Soğuk sudaki balık sıcak sudakinden uzun yaşar

Yorum yap

aFaLa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                        fiyatı 3200 tl haritası ve 600 watt aynası ile beraber
                        elimdeki balık bulucudan memnunum ve şimdilik değiştirmeyi düşünmüyorum. Ama bir BB olmasaydı , kombo bir alet için fiyat kabuledilebilir durumda.
                        Tuncer Yılmaz
                        1974 İzmir

Yorum yap

sadece harita,navigasyon için kullanacaklara en ucuz tavsiye..piranhanın 7 inçlik tabletleri var ben 220 tl'ye almıştım,gps alıcılı...nettede navisonicin kırılmış haritaları mevcut onları yükledinizmi tamamdır..rota çizebilir,bulundugunuz yeri harita üzerinde görebilir,gittiğiniz rotayı iz olarak kaydedebilir,avlagınızın koordinatlarını alıp markalayabilirsiniz...gps alıcılı her tablet bu işi görebilir harita yüklendiğinde..
                          sigpicServet

Yorum yap

avanti Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                            sadece harita,navigasyon için kullanacaklara en ucuz tavsiye..piranhanın 7 inçlik tabletleri var ben 220 tl'ye almıştım,gps alıcılı...nettede navisonicin kırılmış haritaları mevcut onları yükledinizmi tamamdır..rota çizebilir,bulundugunuz yeri harita üzerinde görebilir,gittiğiniz rotayı iz olarak kaydedebilir,avlagınızın koordinatlarını alıp markalayabilirsiniz...gps alıcılı her tablet bu işi görebilir harita yüklendiğinde..
                            Evet abi . Sadece navigasyon için kullanacağım. Botun konsolunun oraya bir yere montajlamayı düşünüyorum. Ama bu tür bir cihazla iki tana sorun ortaya çıkıyor.
                            Bu tabletler su geçirmez olmadığı için , deniz suyundan onu nasıl kollarım ? Kutu , muhafaza , kılıf gibi bir şey yapılabilir. En azından denenebilir.
                            İkinci sorun da ; Bu tabletlerin üzerindeki GPS alıcıları hassas olmadıkları için çok denk koordinat vermiyorlarmış. Bir de uyduya bağlanmaları epey zaman alıyormuş.
                            Bunun için kendimce geliştirdiğim çözüm de şuydu: Eğer harici bir GPS aleti alırsam , gerekli hassasiyeti olan ve onu tablete micro USB'den bağlarsam çalıştırabilir miyim ?
                            Ama siz anladığım kadrıyla harici GPS kullanmadan kendi GPS'i ile çalıştırıyorsunuz cihazınızı. Benim bahsettiğim türden ,koordinatları denk bulamama , bağlanamama şikayetiniz var mı?
                            Çok teşekkür ederim.
                            Tuncer Yılmaz
                            1974 İzmir

Yorum yap

Tuncer bey merhaba,
                              Balık bulucunuz olduğuna göre size çok basit ve ucuz bir yöntem önereceğim ben hem Samsung Glaxy 2 tabletimde ve İphone telefonum da kullanmakta son derecede memnunum.
                              Kullandığınız bir PC tablet varsa işi bedavaya bitirirsiniz.
                              Şöyle:
                              Navionics adında bir deniz haritası programı var ingilizce ve son derece basit kullanımı var.
                              internet üzerinden araştırırsanız bu programı ücretsiz tabletinize indirebileceğiniz siteler mevcut sadece biraz araştırmanız lazım
                              yada Googla play den 148 TL gibi bir rakama bulunduğunuz bölgenin haritasını satın alabilirsiniz yılda 10 defa ücretsiz abdate edebiliyorsunuz.
                              Programın çalışma mantığı herhangi bir şebeke hattına ihtiyaç duymaması sadece tabletinizde GPS özelliğinin olması lazım.
                              Bu programın kartları bazı sitelerde 350 usd ye kadar satılmakta amatörseniz bedelsiz sürümü size yeter artar bile.
                              Rota çizebiilir, seyir kaydı yapabilir bu rotayı tekrar kullanabilir, markalama yapabilir, derinlikleri, kayalıkları, deniz fenerleri,
                              limanları v.s ihtiyaç duyacağınız her şey bu programda mevcut.
                              Not: Burada önemli olan PC tabletinizin şarj süresi ortalama 5-6 saat idere ediyorsa yeterli olur sanırım.

İyi denizler
                              Sinan Kantaş

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X