Duyuru

Kapat
Henüz duyuru yok.

Boya Maliyet Hesabı

Kapat
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
Yeni mesaj

 • Boya Maliyet Hesabı

  Boya Maliyet Hesabı
  Boya satın alınacağı zaman dikkat edilmesi gereken en önemli husus uygulayacağınız yüzey malzemesidir. Burada seçeceğiniz boya tipi ve bileşenleri yüzeyle uyumlu olmalıdır ki, kendisinden beklenen görevi tamamen yerine getirebilsin. Yüzey uyumluluğu sonrası kendisinden önce ve sonraki boya sistemleri ile uyumluluğu, beklenen performans kriterlerini karşılaması, maliyeti, güvenli uygulanabilirlik gibi konular sizin seçiminizde olması dikkat edilmesi gereken noktalardır.
  Ürünlerin Teknik Föyleri (TDS) ve Ürün Güvenlik Föylerinde (MSDS) maliyet haricindeki bilgilerin tamamını bulmanız mümkündür. Fakat maliyet kullanıcının ilk sıralarda göz önünde bulundurduğu bir faktör olmakla birlikte, yanlış ve dikkatsiz bir yorumlama ile size fiyatı daha uygun gibi gözüken bir boyanın aslında aynı kalınlıkta atılacak bir boya uygulamasında, kapladığı alan bakımından daha pahalı olabileceği söylenebilir.
  Maliyet hesaplaması:
  Boyaların maliyetleri hesaplanırken dikkat edilecek en önemli hususlar;
  1. Fiyat,
  2. Hacimce Katı Madde Oranı,
  3. Litre – Kilogram Dönüşümü şeklinde ana başlıklarda toplanabilir. Burada bizim için önemli olan kısım 2 ve 3’ üncü maddelerde geçen başlıklardır.
  Hacimce Katı Madde Oranı:
  Boya uygulaması yapıldıktan sonra içeriğinde bulunan solventler uçar. Basit olarak solventlerin boyadan ayrılmasıyla birlikte kuruma işlemi tamamlanır. Boyanın içerdiği hacimce katı madde oranı ne kadar yüksek ise boya yüzeyde o kadar kalın film kalınlığı bırakır.
  Örneğin;
  Elimizde Hacimce Katı Madde Oranı % 65 olan bir boya bulunsun. Yüzeyi boyamaya başladıktan sonra ıslak film tarağı ile boya kalınlığını ölçtüğümüzü varsayalım. İlk ölçtüğümüzde boya 1 mm. kalınlıkta yüzeye uygulanmış olsun. Boyanın kuruma süresi geçtikten sonra bir ekipman yardımı ile boyanın kalınlığını tekrar ölçersek aynı noktada boya kalınlığı 0,65 mm. olacaktır.
  Çünkü burada katı maddeler dışındaki tüm solventler havaya karışacaktır ve yüzeyde sadece katı madde kalacaktır.
  Litre – Kilogram Dönüşümleri
  Piyasamızda genelde kullanılan fiyatı uygun gösterme yöntemlerinden biri de boyanın birimini kilogram olarak verme şeklinde gösterilebilir. Burada müşteride 1 lt. = 1 kg. şeklinde bir izlenim vererek fiyat olarak daha avantajlı izleniminin oluşumunu sağlamaktır.
  Boya bir sıvıdır ve uygulama sonrasında katılaşır. Uygulama yapacağınız bir yüzeyde kaplayacağı alan için boyanın ağırlığının hiçbir önemi yoktur. Önemli olan hacminin ne olduğudur.
  Örneğin; Siz 1 metrekarelik bir alanı 1 mm. kalınlığında boyayacaksanız burada kullanacağınız boyanın hacmi 1 litredir. Eğer Hacimce katı madde oranı % 100 ise kurumadan sonra da yüzeyde 1 mm. boya kalır.
  Fakat hepimizin bildiği epoksi boyalardan bahsedecek olursak; yoğunlukları 1,5 kg/lt. civarlarında bulunmaktadır. Eğer siz yukarıdaki örneğimizdeki bir epoksi boya ile boyamaya başlasaydınız, aynı yüzeyi aynı kalınlıkta boyamak için 1,5 kg boya kullanmanız gerekecekti.
  Size burada iki farklı markanın aynı işlevi gördüğünü düşündüğümüz ürünleri için bir kıyaslama sunacağım. Burada hangi ürünün daha karlı olduğunu görebileceksiniz. A ürünün litresi 100 TL. ve B ürünün kilogramı 70 TL. olarak verilmiştir. Teknenizi boyamak istediğiniz zaman iki ürününde aynı kalitede olduğunu varsayalım. Sizin teknenizin boyanacak toplam alanı da 100 metrekare olsun.
  Aşağıdaki tabloda hesaplama için sonuçlar verilmiştir. Hesaplamanın detayları ise tablo altındaki işlemlerle açıklanmaya çalışılmıştır.
  Ayrıca kaliteli boyaların aynı özellikleri taşıyan ürünleri için katı madde oranı daha yüksek olan boyalar için daha kalitelidir şeklinde bir genelleme yapabiliriz.
  Epoksi Astar (Mastik)
  Ürün Adı A Firmanın Ürünü B Firmanın Ürünü
  Katı Madde Oranı % 80 % 70
  Yoğunluğu 1,4 kg/lt. 1,4 kg/lt.
  Fiyatı 100 TL/lt. 70 TL/kg.
  100 metrekare ve 100 mikron için kullanılacak gerçek miktar 12,5 lt. 20 kg.
  Toplam Harcanan Para 1250 TL 1400 TL
  Hangisi daha pahalı?
  A ürünün için fiyat = 100 TL/lt.
  Yüzeyde 100 mikron kuru film kalınlığı için ne kadar ıslak film kalınlığı gerekiyor sorusu için;
  1 metrekare için; 100 mikron / % 80 = 125 mikron kalınlıkta boya atmak gerekiyor.
  1 metrekare için 0,125 lt boya gereklidir. 100 metrekare için 12,5 lt.
  Toplam Harcanan Para = 12,5 lt. * 100 TL/lt. = 1250 TL
  B ürünün için fiyat = 70 TL/kg. * 1.4 kg/lt. = 98 TL / lt. oluyor.
  Yüzeyde 100 mikron kuru film kalınlığı için ne kadar ıslak film kalınlığı gerekiyor sorusu için;
  100 mikron / % 70 = 142,8 mikron kalınlıkta boya gerekir.
  1 metrekare için 0,142 lt boya gereklidir. 100 metrekare için 14,2 lt.
  Toplam Harcanan Para = 14,2 lt. * 98 TL / lt. = 1400 TL
  Not:
  1000 mikron = 1 milimetre
  1 metrekare alan 1 milimetre boya ile boyanacaksa 1 litre boya kullanılır. (Katı Madde Oranı %100)
  Saygılarımla...

  Faruk AVCIOĞLU - 2541
  Gemi İnşaatı Mühendisi - Boya Enspektörü
  faruk@sormarine.com
  0530 700 33 04

 • #2
  iyi günler dilerim tekne boya ihtiyacınız varsa cok uygun fiyata hempel zehirli astar son kat tiner yaglı boyalar mevcuttur ilgilerinize sunarım tesrkkur ederim mesaj ve telefon yoluyla ulasmanız mumkundur. Tel 05397891114 ykp_ozcan34@hotmail.com

  Yorum yap

  Hazırlanıyor...
  X