Duyuru

Kapat
Henüz duyuru yok.

Boğazda çinekop avı

Kapat
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
Yeni mesaj

 • Boğazda çinekop avı

  Boğazda çinekop avı

  Biyolojik göç koridoru niteliğindeki boğazlarımızda gırgır gemileriyle yapılan çinekop avcılığı.
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 • #2
  Bu avcilik gecen sene idi bu sene bu avciligin degil yarisini ucte birini bile bulamiyorlar gecen gun tayfalarla konustum onbes gundur baligin seklini unuttuk diye sitem ediyorlardi mola ediyoruz kiraca icinden bir iki kasa cinekop diye konusuyorlardi yani gecen seneki balikcilik cinekopun gorecegimiz son bol balik avi olarak gececek gibi goruluyor gecen sene bir gecede yilbasi aksami adalarda resmen kiyim yapmislardi bu balik fabrika degilki abrika bile yetisemez girgirlarin doymak bilmeyen yakalama hirslarina seneyede boyle oldumu kac kayik kalacagini goruruz o zaman

  Yorum yap


  • #3
   Eski bir video bu en az 4-5 senelik şuan tutulan bir balik deyil

   Büyük balık küçük balıktan uzun yaşar
   Metabolizması yüksek balık düşük olandan uzun yaşar
   Soğuk sudaki balık sıcak sudakinden uzun yaşar

   Yorum yap


   • #4
    Videoyu yeni tarihli video diyerek yayınlanmadı.Vurgulanan boğazlarda avcılığın ne şekilde yapıldığıdır.
    Biyolojik göç koridoru niteliğindeki boğazlarımızda yapılan çinekop avcılığının bu seneki vaziyeti değişmedi aynı hamam aynı tas devam ediyor.

    İstanbul Boğazı'nda balıkçılığın en önemli dönemi ‘‘büyük gö璒 denilen, Ege ve Akdeniz'den gelen uskumru, kolyoz, palamut, lüfer, kılıç ve orkinos gibi balıkların beslenmek veya üremek amacıyla mart sonu ile haziran arasında Boğaz'dan Karadeniz'e geçtiği dönem... Karadeniz'e geçen balık sürüleri ağustos sonu ve ekim arasında tekrar Boğaz yoluyla Marmara denizinde kaldıktan sonra Ege ve Akdeniz'e geçiyorlar.
    Boğazlar'da yapılan ticari balıkçılıkta büyük bir düşüş yaşanıyor. Bunun nedeni zamansız, kaçak ve aşırı avcılıkla ekolojik değişimler. Örneğin 1970'te ülkemizin toplam balık avcılığının yüzde 15'ini oluşturan Marmara, günümüzde sadece yüzde 7'sini oluşturuyor. 1980'de 1300 ton lüferin avlandığı Marmara ve Boğazlar'da, 1990'da sadece 300 ton, 1997'de 70 ton balık yakalanmış. Lüferdeki azalmanın temel nedeni çinekopun büyüyemeden avlanması ile lüferin taze yemle beslenip temiz suları sevmesi. Düşüş, uskumru, orkinos, tekir, barbunya, dil, pisi, kırlangıç, minekop, karideste de yaşanıyor. Kılıçbalığı ise tamamen ortadan kaybolmuş.
    Kaybolan türler
    Bu düşüşlerde av gücünün de etkisi var. Yani stoklar azalıyor ama buna karşılık av yapan teknelerin sayıları artıp boyları büyüyor, dolayısıyla av sonu elde edilen ürün sürekli düşüyor. Marmara ve Boğazlar'da avcılık yapan teknelerin boylarının 20 metreden büyük olması avın verimsiz olmasını getiriyor. Boğaz'da ve Marmara denizinde trol denilen dip sürütme ağıyla avcılık yasak olmasına karşın yapılıyor. Bu da stokların azalmasında büyük bir rol oynuyor.

    Boğazın binlerce yıldır süren ekolojik yerleşiminde en alt grupta dipleri mekan seçen kalkan, kırlangıç, mezgit, gelincik, iskorpit, pisi ve dil balıkları ile midye, istridye, karides yer alıyor. Onların üzerinde mersin, istavrit, gümüş, izmarit balıkları bulunuyor. Daha yukarıda göçmenler yer alıyor: Lüfer, palamut, uskumru, kılıç, orkinos, hamsi, sardalye... Son grupta ise , Akdeniz fokları, su samuru, deniz kuşları... Bu ilişkiler zinciri, kirlenme, habitat kaybı ve aşırı avcılık gibi nedenlerle artık bozulmuş durumda. Biyolojik çeşitlilikte daralma görülüyor ve biyolojik çeşitliliği korumanın bir bir çaresi olmalı.Çarelerden biride bu gibi karidorlarda yapılan avcılığın biyolojik çeşitliliği üzerinde ne gibi etkilerinin olduğu araştırımasının gerekliliğidir.
    ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

    Yorum yap


    • #5
     Video eski tarihli de olsa farketmez, Etkisi bu sene görülüyor işte.

     Küçük balıkçı resmen aç, akşama kadar çapari sallayıp BİR tane çinekopla dönen çok.

     Dün 100 göz dip ağında bir kg (10-12 tane) çinekop,(biz çinekop diyoruz ama tezgahta sarıkanat diye satılanların yanında kofana sayılır) bu akşam birkaç denizanası, bir iskorpit.

     Hala açgözlü, doymak bilmeyen birileri ufacık yavruları tutuyor, tezgahlarda bunlar satılıyor, devlet denen şey, leş gibi uyuyor, umurunda değil, biz de çıldırmamak için dua edip duruyoruz.

     Balık kıyıdan akacak, boğazın içinde kıyıda, rıhtımın dibinde 24 m. su varmış, gırgır çevirmesi yasal. Bu kararı çıkaranların Allah cezasını versin. Böyle olunca da mantar yakası rıhtımda ağ çevriliyor...balık nereden akacak, anavaşyada da satılık birilerinin tezgahıyla dalyanlar yumurtalı balıkları katlediyor, yine kimsenin umurunda değil.

     Balık bitince birileri belki uyanacak ama geçmiş olsun.
     Herkes, ne yaparsa kendisine yapar.

     M.Mahir Ersin
     İstanbul 1945

     Yorum yap


     • #6
      Konudaki video 18 aralık 2014 tarihinde internette yayınlanmış.05.01.15, 20:48 Cumhur Gezen tarafından http://www.balikcilar.net/showthread...=31885&page=16 yayınlanmış.Ne zaman çekildi o konuda bir bilgim yok.

      Uygulanamayan çıkartılan her yasak gemide her geçen gün bir delik daha açılmasına sebep oluyor hep birlikte batıyoruz.Öncelikle getirilen yasaklar nasıl uygulanır diyeceğimize hala yasak peşindeyiz dürüst esnaf cezalanırken kaçak avcılara gün doğuyor.

      Hepimiz aynı gemideyiz.
      Konu bangocu; Tarafından 25.12.15, 23:18 değiştirilmiştir...
      https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net...f3&oe=5C00E32D
      Körler Ülkesinde Görmek Suçtur.!

      Yorum yap

      Hazırlanıyor...
      X