Duyuru

Kapat
Henüz duyuru yok.

Bir Masal ''Küçük Balıkçılar''

Kapat
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
Yeni mesaj

 • Bir Masal ''Küçük Balıkçılar''

  Hep av hikayeleri anlatacak değiliz ya, şimdi de bir masal anlatalım dedim.
  ...

  Bir varmııış, bir yokmuş, BSGM'den önce ülkenin birinde küçük balıkçılar varmış, bunlar önceleri 5-6 metrelik sandallar, sonra da 6-8 m.lik teknelerle kıyılarda balık avlar, ailelerini geçindirmeye çalışırlarmış. Daha büyük olanlar da 12-15 metrelik teknelerle gırgır avcılığı yaparlarmış, gırgır bir yerde balık çevirdiğinde, koşup ağın mantar yakasını kaldırır, balıkların kaçmasını önlerlermiş, gırgır reisi de her kayığa birer kepçe balık verir, karşılıklı dualaşıp ayrılırlarmış.
  Gel zaman, git zaman gırgırların boyu 15 m.den 25 m.ye, sayıları da 20-30'dan 200-300'e çıkınca denizler dar gelmeye başlamış.
  Uzatmayalım, artık ne küçükler gidip mantar yakasını tutar ne de reis onlara balık verir olmuş, bunun yerine bir yerde toplanmış tekneleri görünce üzerlerine gidip ''heeey dağılın, biz burayı çevireceğiz'' demeler başlamış.

  Küçükler de işin gitgide kötüleştiğini ve büyüklerin kendilerininki gibi seçici olmayan takımlarla yavru-anaç ne bulursa yakaladıklarını, bu işin böyle devam edemeyeceğini görüp kazan kaldırmışlar, yavru balık tutulmasın, gırgır, boyuna göre daha derin sularda avlansın, kıyıları bize bıraksın demişler, bu çığlık, duyarlı STK'lar tarafından da desteklenince BSGM karar alıp gırgır 24 m, derinlikten sığ sularda avlanamaz, lüferde asgari av boyu 20 cm.dir demiş.
  Birileri sevinmiş, birileri kızmış, biz size gösteririz demişler, ve göstermişler de.
  Çok geçmeden yeni bir karar çıkmış, küçük balıkçıların kullandığı misina ağlar yasaktır, onlar çuval gibi ağlar kullanıp tutabilirlerse balık tutsunlar ev geçindirsinler denmiş.
  Sonra da bir misina ağ avı başlamış, ele geçirdiklerini, yakaları, kurşunlarıyla beraber yakmışlar, bu arada kaçak avcılar, korsan trollar boğaziçine kadar girip pervasızca dibi kazımaya, ne var ne yok toplamaya başlamışlar fakat onları hiiiç gören olmamış.
  Küçükler sormuş, misina ağ neden yasak, demişler ki kopup dipte kalıyor, hayalet avcılık yapıyor, Adalar çevresinde dalıp film çekenler, dipte kalan ve balık tutan ağları görüntülemişler ama bu ağların %90'ı gırgır ağı imiş, bu filmleri de gören olmamış, görse ne olacak, koskoca gırgırı yasaklayacak değiller ya.
  Küçükler, kışın hava aldıktan sonra, büyüklere yasak başlayınca kıyılarda iskorpit tutarak yaşamaya çalışmışlar ama kolay mı, bütün kıyılar bir kısmı amatör, çoğunluğu kaçak avcı, balıkçılar tarafından işgal edilmiş, tehditlerin, küfürün bini bir para imiş.
  Buraya ağ atmayın, çekeriz, yırtarız, çekip yırtmışlar da , gariban küçükler, biz devlete saygılıyız, ruhsatımız, her şeyimiz yasal, devlet bizi korur demişler ama fena halde yanılmışlar.
  Aslında devletin onları yok etmeye çalıştığını bir türlü anlamamışlar.
  Sonra bir gün, devlet baba demiş ki, sizin şu küçük-büyük teknelerinizi bağladığınız, bakımlarını yaptığınız adı balıkçı barınağı olan yerler var ya biz onları alacağız, zenginler yatlarını bağlamak için daha çok veriyor, sizden kar edemiyoruz, oraları yat limanı yapacağız.
  Sahi mi, şaka mı derken, büyük-küçük aralarında didişirken neye uğradıklarını şaşırmışlar, kimi yok canım, olur mu öyle şey diye hala uykuda olduğunu ilan ederken, mahmur gözlerini oğuşturan bazılarının da acaba mı diye kulağına kar suyu kaçmış.
  Şimdi diyorlarmış ki, Yunanistan'da, Kıbrıs'ta toplantılar yapıp balıkçılığın sorunlarını dile getirenler, cansiperane çalışanlar bu konuya da elbette bir çözüm bulur.

  Şüphesiz yeni bir toplantıyla bu sorun da masaya yatırılıp uyutulur, hiç şüphem yok.

  Bazıları da BSGM'nin hiç olmazsa bu noktada devreye girip devlet yönetimine bu kararın yanlış ve haksız olduğunu anlatacağını, barınak olmazsa küçük-büyük balıkçılar teknelerini nasıl koruyacaklar, marina fiyatlarını nasıl ödeyecekler diyerek yeniden değerlendirilmesini isteyeceğini umuyor.

  Fakirin ekmeği ümit, ye Mehmet ye demişler.

  Benim gibi bazı karamsarlar da -Ya HU! BSGM, hangi uyarımıza kulak astı, hangi işi doğru dürüst yaptı, ''Mektepler olmasa maarifi ne güzel idare ederdim'' diyen Osmanlı Nazırı gibi şu 18 bin küçük balıkçı yok olup gitse balıkçılığı ne güzel yönetiriz, hiç çatlak ses çıkmaz, büyükler ne istiyorsa yaparız, herkes memnun olur'' gibi abuk sabuk laflar ediyorlarmış.
  ...

  Dostlar, masal çok uzun, her şeyin de bir sonu var.

  Küçük balıkçılar, buraya kadar, sizin için masal bitti, balıkçılık da.

  Bu karar geriye dönmeyecek, kimse teknesini bağlayacak parayı bulamayacak, bakımını yapamayacak, erken davranan daha ederine, geç kalan yok pahasına teknesini amatör görünümlü kaçak avcılara satacak.

  Becerebilen, şimdiden başka bir iş aramaya başlasın, beceremeyen, gırgıra tayfa olmaya çalışsın.

  Ben mi, benim için artık, gemisini kurtaran kaptan.
  ...

  YAnılıyor olmayı ne kadar isterdim bilemezsiniz, en büyük korkum, tekne alımlarında ve benzeri birçok konuda olduğu gibi bunda da haklı çıkmak.

  Keşke birileri çıkıp bana bağırsa, çağırsa, hakaret etse, yanlış düşünüyorsun ihtiyar, biz bu işi halledeceğiz dese, diyebilse, onlara ne kadar dua ederdim bilemezsiniz.

  Hayrun minallah!
  Herkes, ne yaparsa kendisine yapar.

  M.Mahir Ersin
  İstanbul 1945

 • #2
  Cevap: Bir Masal ''Küçük Balıkçılar''

  eline yüreğine sağlık MAHİR ABİ
  BüleNt
  İSTANBUL

  Yorum yap


  • #3
   Cevap: Bir Masal ''Küçük Balıkçılar''

   hayranlıkla okudum tşkler.

   Yorum yap


   • #4
    Cevap: Bir Masal ''Küçük Balıkçılar''

    Harika, emeğinize sağlık.

    Yorum yap


    • #5
     Cevap: Bir Masal ''Küçük Balıkçılar''

     Mahir abi masal güzeldi teşekkür ederiz..��     Nurettin METİN

     İSTANBUL


     Yorum yap

     Hazırlanıyor...
     X